Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / Traş Köpüğü İle Sanat ‘EBRU’

Traş Köpüğü İle Sanat ‘EBRU’

Merhaba ,

Çocuklar için kullandığımız duyusal etkinlik malzemlerinden belkide en eğlencelisi traş köpüğü . Traş köpüğü kullanırken dikkatli olmalısınız . Çalıştığınız yaş grubu çok önemli. 3 yAŞ altı ile çalışıyorsanız ben kullanmanızı önermem . Çocuklar tadına bakmak isteyebilir aman dikkat !!! 3 yaş sonrası ise kontrollü olarak kullanılabilir. Traş köpüğü ile yapılacak etkinlik öncesinde bu malzeme hakkında konuşun . Ne işe yaradığını , ne için kullanıldığını ve biz kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedin . B u yaş grubu eğer iyi hazırlarsanız siz ne derseniz yapar :)) benimde grubum 36-48 ay arası çocuklardan oluşuyor . Çalışmaya başlamadan önce traş köpüğü hakkında sohbet ettik . Ağzımıza sürmememiz gerektiğini gözlerimize dikkat etmemiz gerektiğini , eğer bunlardan birine gelirse hemen bana söylemelerini istedim . Son olarak özgürce çalışabilmeleri için sanat önlüklerini giydirdim.Masaları kaplamadım , daha sonrasındaki temizliği göze alıyorsanız eğer sizde kaplamayın . İsterseniz çöp poşeti ile kaplayabilirsiniz.

Öncelikle her masaya ayrı ayrı traş köpüğü sıkarak serbest bir şekilde oynamalarını istedim . Sınırsız ,dilediklerince oynadılar . Bu duyusal deneyim çocuklar için çok önemli. Zaman zaman yanlarında iken nasıl hissediyorsunuz ? diye sorular sordum . O kadar eğleniyorlardı ki gülüyürlardı sürekli. Biraz da kirlenmenin mutluluğu vardı tabi. Masaya daireler çizdiler ,istedikleri şekilde oynadılar.

İkinci aşama olarak masaya yayılmış traş köpüğü üzerine farklı renklerde parmak boyası sıktık ve tekrar oynamaya devam ettiler.Masalarımız yeterince renklendi .

son aşama olarak amacım bu duyusal oyun sonrası bir ürün ortaya çıkarmaktı. Ebru neden olmasın dedim ve denemeye karar verdim . A4 boyutundaki kartonları 2 ye keserek çocuk sayısı kadar hazırladım.

Kartonları çocuklara dağıtarak masada renklenmiş olan traş köpüğü üzerinde sürmelerini istedim. Sonrasında beraberce masadan çektik kartonlarımızı ve üzerinde renkli dokular oluştuğunu gördük. Ben ebru dedim ama aslında DOKULU KAĞIT ta diyebiliriz. Elinizi sürmezseniz eğer bozulmuyor . Kuruması içinde asmalısınız . Eğer masadan çektiğiniz karton üzerinde fazla traş köpüğü kalmış işe bir düz dondurma çubuğu tahtası ile fazlasını alabilirsiniz.

Sizde deneyin ve nasıl eğlendiklerine şahit olun .

Evde çocuğu ile bireysel uygulayacak anneler daha büyük karton üzerine doku yapabilir.

MALZEMELER:

IMG_1376

 

SERBEST DUYUSAL OYUN

 

IMG_1381

 

IMG_1382

 

RENKLENDİRME

 

IMG_1383

 

IMG_1384

 

ÜRÜN ORTAYA ÇIKARMA ; EBRU 

 

IMG_1385

 

IMG_1388

 

IMG_1386

 

ÜRÜNLERİMİZ 

IMG_1387

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Annelerin Yeni Alışveriş Yeri: Avansas

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle; evdeki temel ihtiyaçlarınızı karşılamakta, online siparişlerinizi zamanında ...

960 comments

  1. Thank you, I have just been looking for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I’ve came upon till now. However, what about the conclusion? Are you sure in regards to the source?