Ana Sayfa / AİLE VE YAŞAM / Sosyal Öğretmen ‘Okulöncesietkinlik’

Sosyal Öğretmen ‘Okulöncesietkinlik’

 

image1

Öğretmenlik öyle bir şey ki ; kilometrelerce uzakta olsan bile aynı duyguları taşıyor veya aynı sorunları yaşıyor olabiliyorsunuz. Sevcan öğretmen ile sohbetimiz sırasında bende kendimden çokça şey buldum. Benim gibi uykuyu sevdiğinden 🙂 başına neler gelmiş :))) Norm sorunu yaşamış ; ben de geçen yıl çok zor zamanlar geçirdim bu konuda okulumdaki 3 arkadaşımla beraber .

Bu meslekte yalnız değilsin arkadaşım . Sende bu sohbette kendinden bir şeyler bulacaksın.Sende çok emek veriyorsun , çocukları çok seviyorsun , şartlar zorluyor ,okul sorunları ,idareler ,imkanlar ve imkansızlıklar … Her şeye rağmen işini severek yapıyorsun . İşte kendini yalnız hissetmeyeceğin bir yer daha ‘OKULONCESİETKİNLİK’ instagram da seni bekliyor . Sevcan öğretmeninde dediği gibi artık burası kocaman bir zümre . Hepimizi bir araya getiren kocaman yürekli bir öğretmenin sayfası. Ben çokça sordum o çokça samimiyetle cevapladı. Kendisine bu keyifli sohbet için tekrar teşekkür ediyorum ve sizi Sevcan öğretmen ile yaptığımız keyifli röportaj ile baş başa bırakıyorum .

SEVGİYLE…

1.Merhaba Sevgili Sevcan Öğretmen .Sizi sosyal medyadan ‘okulöncesietkinlik ‘ olarak tanıyoruz? Sevcan Sarıbakır kimdir ? Kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

Merhaba ,1988 İzmir doğumlu, Uludağ Üniversitesi mezunuyum. Her ne kadar hesap 27 olsa da ruhumun 18’de takıldığı söylenebilir . Hayatta her türlü olumsuzluğu görmezden gelmeye çalışan, yarının garantisinin olmadığının bilinciyle anın keyfini çıkaran; gülümsemeyi, gülümsetmeyi ve de en önemlisi yaşamayı çok seven biri olarak tanımlayabilirim kendimi .

IMG_9662

 

2.Mesleğinizde kaçıncı yılınız ve nerede çalışıyorsunuz?

Meslekte 5. yılımı dolduruyorum bu sene. İki yıldır da Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı bir köy okulunda görev yapıyorum.

 

3.Mesleğe ilk nerede başladınız? Sanırım bir doğu göreviniz var sizce nasıl bir başlangıçtı?

Aslında bende işler biraz ters gitti.  Normalde köyde başlanır ve zamanla daha merkezi yerlere geçilir. Benim sıralamam ise kolej, il merkezi ve ardından da şu anda çalıştığım köy okulu oldu. Üniversite yıllarımda uyumaya çok düşkün bir öğrenciydim ve başıma çok güzel bir iş açtı bu durum. Uykuya yenik düşüp beden dersinde üçüncü devamsızlığımı yapınca yarım dönem okulu uzattım (utanan suratlar burada bir sürü lütfen) ve bu durum benim karşıma hayatımın en güzel fırsatlarından birini çıkardı. Bu sayede Bursa Bahçeşehir Kolejinde çalıştım okulu bitirme sürecimde. Bu noktada kolejde birlikte çalıştığım öğretmenler ve kurumun izlediği eğitim sistemi bana o kadar çok şey öğretti ki…

Sonrasındaysa Erzurum merkezde çalıştım iki yıl. Adaptasyon sürecim bir hayli zor oldu tabii öncelikle şehre. İzmir gibi sıcacık memlekette doğup büyüyorsun, 5 yıl Bursa’da yaşıyorsun ve hoopp -30 derece!  Ama insanın istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şeyin olmayacağına inanırım. Ben oraya minicik kalplere dokunmaya gitmiştim ve bunu sürekli kendime hatırlatıp çevreye uyumumu kolaylaştırdım. Şimdi iyi ki, iyi ki gitmiş, doğunun o güzel insanlarını tanımış ve mesleğime her anı deneyim dolu bu iki yılı eklemişim diyorum. Şartları da çok kolay olmayan bir okulda çalışıyordum üstelik. Eğitim materyallerindeki eksiklik, size içerisinde birçok kazanımı barındıran ürünler ortaya çıkarma ve etkili bir şekilde kullanabilme becerisi kazandırıyor. Erzurum’daki ikinci yılımda bir de norm fazlalığı durumuyla karşılaştım ki hiç sormayın .Tam beş okul değiştirdim bir yıl içinde! Çok zorlu bir süreç olmasına rağmen şimdi geriye dönüp baktığımda bana yeni çalışma ortamlarına uyum sağlama becerisi kazandırdığını görüyorum.

Aslında paylaşılacak o kadar şey var ki… Sonuç olarak mesleki hayatımı süzgeçten geçirdiğimde okul uzatma, norm fazlalığı gibi karşıma çıkan zorlukların beni biraz daha güçlendirdiğini görüyorum. Doğuya gittim ve döndüğümde hayata karşı daha dik bir duruş sergiledim, bu çok net. Mesleğimde yaptığım her fedakarlığın öğrencilerimi bir adım ileriye nasıl taşıdığını görüp bunun mutluluğunu yaşadım.

ERZURUM      ERZURUM (3)

4.‘okulöncesietkinlik’ hesabını açmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz ?

Bu hesabın açılış serüveni 1,5 yıl öncesine dayanıyor. Şu an çalıştığım köy okulundaki öğretmen arkadaşlarım, öğrencilerimle uyguladığım etkinliklerle ilgili bana o kadar güzel ve motive edici övgülerde bulunuyorlardı ki ve ben de ilk defa ana sınıfında tek şubesi olan bir okulda çalışıyordum. Zümrem yoktu ve alandan birileriyle etkileşimde olamamak benim için büyük eksiklikti. İnstagramı çok sevmiştim, uzun zamandır da aktif olarak kullanıyordum. Hashtaglerde yaptığım aramalarda ise sınıfımda uygulayabileceğim etkinlikler karşıma o kadar az çıkıyordu ki. Okul öncesi bölümüne hitap eden sayfaların eksikliğini gözlemledim. Ben de kendi adımı taşıyan bir hesap yerine alana hitap eden bir isim kullanarak sınıfımda uyguladığım etkinlikleri paylaşmaya karar verdim. Okulumda zümrem yoktu belki ama sosyal mecradan fazlasıyla edinebilirdim ve geniş bir kitleye de ulaşabilirdim bu sayede.

Ben etkinliklerimi paylaşırdım sonrasında öğretmenlerle bilgi alışverişinde bulunurduk, doğrularımı yanlışlarımı da gözlemleme şansım olurdu üstelik. Hem belki bir kişiye bile olsa faydam dokunurdu ve o mutluluğu da tadardım. İşte bu düşüncelerle başladım sınıfımda uyguladığım etkinlikleri sayfada paylaşmaya. Bu arada dipnot, geniş kitleden kasıt da 300-500 kişiydi aslında. Tabii sonra iş benim sınıfımın dışına taştı, #etkinlikpaylasimi girdi devreye ve herşey değişti.

 

5.Bu sayfa öğretmen ,öğrenci ve anneleri buluşturuyor diye düşünüyorum. Sayfayı açtığınızda böyle geniş bir kitleye hitap edebileceğini düşünmüş müydünüz.?

Az önce de ifade ettiğim gibi kesinlikle aklımın ucundan bile geçmezdi bu kadar çok insanla etkileşimde olabileceğim. 1.000 takipçiye ulaştığımdaki mutluluğum ve şaşkınlığım hala dün gibi .   5.000-10.000 ve şimdi gelinen nokta inanılmaz bir heyecan. Sayfa bir yerde amacına ulaşıp kendimi geliştirmeme fırsat tanıdı, üstelik tahminimden çok çok fazla ilgi görüp takipçilerin faydalanabileceği bir platforma dönüştü. Hayallerimin üzerinde mutluluklar .

 

6.instagramdaki paylaşımlara nasıl bakıyorsunuz ; sizce okul öncesine katkısı var mı ? ‘etkinlikpaylasımı’ hashtaginin katkısı nasıl sizce ?

Sayfayı ilk açtığım dönemde instagram daha sakindi. Takibe takip, beğeniye beğeni sloganlarından uzakta, sayfaların takipçi kaygısı gütmeden amacına uygun kullanıldığı günler. Aslında çok da uzak olmadığımız bir tarih bu 1-1,5 yıl öncesi bahsi geçen. Ama biz hemen herşeyi çabuk tüketiyoruz bence, instagramı da daha çok kişi kullandıkça ve işin içine ticari kaygılar da fazlasıyla girdikçe hafiften rengi değişti sanki. Neyse ki bizim sayfalar bunlardan pek nasibini almadı. Sonuçta kullanan kesim ve amaç belli.

Kesinlikle ben faydasını çokça görüyorum, teknolojinin büyük nimeti bence instagram .Hem arkadaş çevremizi ve ilgi duyduğumuz alanlara hitap eden sayfaları keyifle takip ederken, mesleğimizle ilgili de karşımıza birkaç paylaşım çıkmasından güzeli var mı?  Diğer öğretmenlik bölümlerinde var mıdır bilmem ama biz okul önceciler bu işi çok güzel kotardık bence ve harika etkileşimler içerisindeyiz.

#etkinlikpaylasimi ‘na gelecek olursam, bu hashtag altında etkinlikleri toplamak ve sayfada yayınlanması da aslında benim fikrim değildi. İnstagrama dm özelliğinin yeni geldiği günlerde bir takipçi “etkinliklerimizi gönderelim ve siz de sayfada yer verin” fikrini sundu. Dm de çok kolayıma gitmemişti açıkçası. Sonra Gülşah öğretmen (@teacherellaa) #etkinlikpaylasimi’nin isim annesi oldu ve bu hashtag altında etkinlikler toplanmaya başladı.  Şimdilerde 15.000’den fazla etkinlik birikti bu alanda. Benim elim kolum oldu bu havuz, mutlaka bakıp fikir edindiğim. Okuldan artakalan zamanlarda bu hashtag altında bana gönderilen etkinlikleri paylaşmaya çalışıyorum. Takip eden öğretmen, öğrenci ve annelere de fayda sağladığını, bu yönde aldığım olumlu dönütlerden gözlemleyebiliyorum. En büyük güzelliği ise artık birbirimizin sınıflarına girme şansımız var. Şöyle bir geriye gidip düşünelim. Ben üniversite boyunca dört okulda staj gördüm. Yani sadece dört öğretmenin uygulama aşamalarına şahit olarak mesleğe başladım. Şimdi bu sayfa sayesinde birebir gözlemleme şansı kadar etkili olmasa da birçok öğretmenin sınıfında neler olup bitiyor görebiliyorum. Çünkü hepimiz paylaşımları yaparken uygulama aşamalarından da bahsediyoruz uzun uzun. Bu da bence insanı şevklendiriyor. “Aaa o öğretmen benim hiç düşünmediğim bir şekilde bu konuyu işlemiş, e hadi ben de öğrencilerimle bu şekilde uygulayayım diyorum.” Genel kanı üzerinde kesin bir yargıya varmam oldukça zor tabii ama kendi açımdan en büyük katkısı bu.

image1 (1)

 

 

7.‘okulöncesietkinlik’sayfası sizin için ne ifade ediyor ? Geleceğe dönük planlarınız var mı ?

Bu sayfa, küçük bir ilçenin minicik bir köy okulunda kendi halimde çalışırken böylesine büyük bir grupla etkileşim içerisinde olma şansını bana sunduğu için çok değerli öncelikle. Mesleğimde başta kendi adıma yaptığım en büyük güzelliklerden. Umarım takip edenler de aynı ölçüde yararlanıyor ve keyif alıyorlardır .Düşlediğimin çok üzerinde kocaman bir zümreye sahibim artık. Biliyorum ki aklımıza takılan her türlü sorunun bu platformda çözümü var, birbirimize desteğimiz çok büyük. Her ne kadar sessiz sedasız takip etsek de birbirimizi, kenetlenmemiz gerektiği yerde de harika işler çıkarabiliyoruz. Yardıma ihtiyacı olan okullara yaptığımız yardım kampanyalarında çok net gözlemledik bunu.

ISPARTA

 

kampanyaların çıkış noktasından bahsetmek isterim biraz;

Şu an çalıştığım köy okulunun aslında olanakları çok kısıtlıydı. Sayfa büyümeye başlayınca çevremden “Okulun için yardım kampanyası düzenlemelisin” önerilerini sıklıkla alıyordum. Ben tam böyle bir paylaşım yapmalı mıyım, acaba iyi niyetle karşılanır mı diye düşünürken bir gün dm’den bir mesaj aldım. Diyarbakır’da görev yapan Elif öğretmen sınıfının fotoğraflarını benimle paylaşmış ve durumu anlatıp yardıma ihtiyaçları olduğunu belirterek sayfada yayınlanmasını rica etmişti. Zaten açık açık anlatmasına da hiç gerek yoktu ki, fotoğraflardan şartlar gözlemlenebiliyordu. O an “Bak Sevcan, sen sınıfının olanaklarının yetersizliğinden yakınıp yardım istemeyi düşünürken, senden çok çok zor şartlarda eğitim gören ve gerçekten yardıma ihtiyacı olan öğrenciler var” dedim kendime. Tokat gibi çarpmıştı bu gerçek yüzüme.

O saatten sonra yapamazdım artık kendim için böyle bir paylaşım, o defter kapanmıştı. Yardım kampanyası düzenledik, ama çok endişeliydim. O kadar çok yardım gitmesini istiyordum ki, ya kimseden ses çıkmazsa diye düşünüp de korktum açıkçası. Ama Elif öğretmene bu endişelerimden bahsetmedim hiç. Olumlu düşündük hep, yardım gitmezse de ben elimden geleni başka yollarla yapacaktım ki bu düşüncelerimin hepsi bir anda geride kaldı. O kadar iyi niyetli insanlar var ki harika bir sonuç aldık. Öyle ki yardımlar o sınıfın ihtiyaçlarına fazla geldi ve Elif öğretmen çevre okullarla bile paylaştı. Bu duruma vesile olabilmek öyle büyük bir mutluluktu ki benim için, güçlendiğimi hissettim ve daha fazlasını yapmak istedim. Sonrasında birçok öğretmen aynı yöntemi izleyerek bana ulaştı ve şartları kötü durumda olan okullara kampanyalarımız başladı. Bu yıl yaklaşık on okula bu şekilde ulaştık. Önümüzdeki eğitim döneminde de yine aynı yardımlara vesile olabilmeyi çok istiyorum. Bu arada benim sınıfıma gelince şartları nasıl mı düzelttik?  Gülşah öğretmen bize harika çalışma kitapları gönderdi, sonrasında kırtasiye firmaları da yardımcı oldu. @kirtasiyepaketi’nin yardımlarından bahsetmeyi es geçemem asla. @kagitvs, @kubikatoys, @bardabascocuk, @zamazuma_kids. O kadar güzel materyallerle tanıştırdılar ki öğrencilerimi, yaptığımız etkinliklerin fotoğraflarını paylaştığımda “Özel okulda mı görev yapıyorsunuz?” sorularıyla karşılaşmaya başladım. Bundan büyük mutluluk olabilir miydi benim için…

 

Gelecekle ilgili aslında fazlaca planlarım var. Büyük küçük her türlü seminere katılıp edindiğim taze bilgileri sayfada sunmayı çok istiyorum mesela. Nerelerde ne seminerler oluyor, hepsi de bana çok uzak şehirlerde, haberlerini aldıkça üzülüyorum. Şimdilik elimden geldiğince böyle paylaşımlara da yer vermeye çalışıyorum ama daha fazlasını yapmak isterim. Keşke ilçemden ulaşım merkezi yerlere daha kolay olsaydı, durmaz bunu da yapardım şimdiden ama birazcık zamana ihtiyacı var sanırım bu düşümün.

Ayrıca sayfanın paylaşım tarzı bizi biraz sınırlandırdığı için sanat etkinliklerinin dışına pek çıkamıyor. Bunun için bir internet sitesi hazırladık. Uzun zamandır gerçekleştirmeyi düşündüğüm bir projeydi bu. Biraz karmaşık şimdilik benim için, instagram gibi kolay değil hiç.  Şu an işi çözme aşamasındayım henüz.  Sınıfta uygulanan her türlü aktiviteye ait fikirleri orada toplamayı düşünüyorum. Yine instagram gibi etkileşimde olabileceğimiz içeriğinde forum, blog ve video paylaşım bölümlerini barındıran bir site bu. Blog özellikle benim için çok önemli. Uzun uzun kendimi ifade etmek istediğim o kadar çok şey var ki… Ben heyecanlıyım yani bu aralar fazlasıyla …

8.Peki ‘okulöncesietkinlik’ kimleri takip ediyor ?

Okul öncesi öğretmenlerinden severek takip ettiğim ve paylaşımlarından harika fikirler edindiğim birçok sayfa var. @tugba_ogretmen @gizemselimler @birtutammavi_ @limonagacisinifi @yaratici_koala @zuzudunyasi @tubacandemircabuk @gozdeogretmen @reyhancadisi @teacherellaa. Umarım unuttuğum olmamıştır . Bunun yanı sıra blogger annelerden de takipte olduklarım var. Çok eğlenceli paylaşımlar yapıyorlar. Anasayfada gezinirken onların tatlı çocukları, binbir türlü sevimli hallerini görmekten çok keyif alıyorum.  Kırtasiye ve hobi siteleri, bizim hitap ettiğimiz yaş grubuna uygun materyalleri olan firmalar da takibinde olduklarım arasında.

 

9.Sevcan öğretmen mesleği dışında neler yapar hobileri , başka uğraşları var mıdır ?

 

Şu hayatta bana “Hangi sıfata sahip olmak istersin?” diye sorulsa kesinlikle cevabım “Kitap Kurdu” olurdu. Çocuklarıma mirasım kocaman bir kütüphane olsun istiyorum. O kadar besleniyor ve keyif alıyorum ki okumaktan, araştırmaktan. Bunun için son yıllarda hayatımdan televizyonu da tamamen çıkardım diyebilirim. Zaten dört yıldır yaşadığım çevreler de sosyal ortamlardan uzakta, dolayısıyla vaktimin büyük kısmını bu şekilde değerlendirebiliyorum. Yani işte instagramdan artakalan sürelerde okuyorum bir şeyler . Ender de olsa, bölümümüzle alakalı kitapların tavsiyelerinde bulunuyorum sayfada. Aslında romanlarımdan da çokça bahsetmek isterim. Olumlu olumsuz düşüncelerimi paylaşmak keyif verir bana. Kim bilir belki bu röportajdan sonra böyle bir paylaşım ortamını da başlatabiliriz sayfada.

Ayrıca Antalya aşığı da denilebilir benim için, hafta sonlarında alıyorum minicik emektar valizimi, gözümü iki günlük tatillerimde açıyorum. Ezberlediğim her sokağını tekrar tekrar dolaşmak benim için büyük keyif, kokusu bile başka güzel şehrin . İşte bu kadar hobiler, Şütçüler’de sinema, tiyatro var da ben mi gitmiyorum ayrıca?

IMG_3387 (1)

 

10.Takipçilerinizle iletişim kuruyor musunuz ?

Birbirimizi takip etmenin ötesine geçtiğimize inandığım arkadaşlarım var artık. Telefonlaştığımız, sohbetler içerisinde olduğumuz. En güzel tanışma hikayelerinden biridir mesela Ayşegül öğretmen. Sınıfıma yaptırmayı çok çok istediğim parkelerin bitmiş halini paylaştığımda, fotoğraftaki kapıdan eski okulu olduğunu tanımış ve bana sormuştu “… köyünde mi çalışıyorsunuz?” diye. Meğer Ayşegül öğretmen de birçok imkanı sağlamış sınıfa ama içinde kalanlardan biriymiş parkelerin yenilenmemesi. Yaşadığı mutluluğu bana o kadar duygusal bir şekilde ifade etmişti ki, ağlamıştım okuduğumda onun da isteğini yerine getirdiğim için… Şimdi bile anlatırken gittim o güne, duygulandım hemen… Bir de iki gün sonra okulumuza kocaman bir sürpriz koli geldi ki yaşadığım mutluluğun tarifi imkansız. Tabii ki Ayşegül öğretmendendi ve bize bir anasınıfının ihtiyaç duyabileceği her şeyi göndermişti, üzerinde çalıştığı bu köyü asla unutmadığını ifade eden bir notla.

Gülşah öğretmen, Tuba öğretmen, Esra öğretmen, Sezin öğretmen… Hep iletişimdeyiz. Tabii bunun yanında dm’den de fazlasıyla iletişim kuruyoruz. Özellikle öğrenciler ödevleri hakkında fikir danışıyor, annelerle çocuklarıyla ilgili sohbetler ediyoruz. Dönemediklerim de oluyor, ya da uzun süre sonra yanıtladığım. Bir yandan da dm’den etkinlik paylaşımları olduğu için aslında orası da yoğun diyebilirim. Akşamları elimden geldiğince geri dönmeye çalışıyorum. Yetişemediğim zamanlar oluyor, onun için de bu vesileyle özrümü dilemek isterim.

 

11.Biraz da özel hayat desek ? 

Kısmet işleri diyelim bu soruya. Yaşamı bir başkasıyla birleştirmenin hayattaki en hassas kararlardan biri olduğuna inanıyorum. Doğru insanla karşılaştığımda tabii ki hayatıma farklı bir yön vermek isterim.

12.Sevgili öğretmenim ; sihirli bir değneğin olsa okul öncesi eğitim için yapmak istediğin 3 şey ne olurdu?

Tabii ki ben de tüm öğretmenlerin ortak düşünü gerçekleştirirdim öncelikle. Fiziki şartlarımızı iyileştirirdim ilk etapta. Evet öğretmen faktörü çok önemli bunu yadsıyamam ama nitelikli masa sandalyeden yoksun, sınıfın ortasında kocaman bir soba bulunan bir ortamda da işlerin kolay olmayacağı bir gerçek. Şöyle üniversitelerde olması gerektiği anlatılan ve bizim ona inanıp da gerçeğiyle karşılaştığımızda şaşkınlık yaşadığımız durum ortadan kalksa da gerçekten hayal ettiğimiz gibi sınıflarımız olsa ülkenin doğusundan batısına, ah ne güzel olurdu… Öğretmenlerimizin de kendilerini geliştirmelerine fırsat tanırdım. Evet harika donanımlarla çıkıyor olabiliriz okullarımızdan ama bu üstüne birşeyler eklememize engel mi? Alanımızda o kadar değerli prof.lar o kadar değerli öğretim üyeleri var ki. Her birinden öğreneceğimiz çok değerli bilgiler olduğuna inanıyorum. Böyle bir projeye hafta sonlarımızın, yaz tatillerimizin bir kısmını öğretmen arkadaşlarımın da keyifle ayıracaklarını düşünüyorum. Keşke olsa dediğim, hep düşlediğimdir bu. Kim bilir belki bir gün gerçekleşir… Üçüncü olarak da sınıfları her gelişim alanına hitap edecek materyallerle donatırdım. E ortam tamam, materyal var, öğretmenler sürekli bir gelişim içinde. Daha ne olsun. Gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten.

ISPARTA (3)ISPARTA (2)

 

13.Okul öncesi eğitim ile ilgili tavsiyeleriniz nedir ?

Biz çocuklarla bu dönemin sonlarına doğru tanışıyoruz. Okul öncesi eğitimin anne karnındayken başladığı bilinen bir gerçek. Hal böyleyken ebeveynlerin bu konuda hassas davranmaları gerekiyor. Çok okuyup çok araştırmalı ama aynı zamanda da kitap ellerinde çocuk büyütmemeleri gerekiyor. Her birey farklı. Onu anlamak, özümsemek ciddi bir emek istiyor. Ben anne-babaların bu dönemde dikkat etmesi gereken en önemli noktanın “aynı dili konuşmak” olduğuna inanıyorum. Ayrıca günümüz teknolojisini “çocuk oyalama aracı” olarak algılayıp, bu imkanı onların hayatının merkezi haline getirmek de oldukça yanlış. Bu son yıllarda üzülerek gözlemlenen bir gerçek.

Biz öğretmenlere gelince. Pırıl pırıl çocuklar eğitim hayatına ilk adımı bizlerle atıyor. Bizim sergilediğimiz her tutum onların eğitim hayatına bakış açısının şekillenmesinde büyük rol oynuyor. Ben öğrencilerime öncelikle arkadaşlık ilişkisinin önemini, kendimizi ve çevremizdeki insanları, doğayı sevmenin bizde oluşturduğu mutluluğu aşılamaya çalışıyorum. Her gün onları güler yüzle karşılıyor ve gün içerisinde defalarca hepsini ne kadar çok sevdiğimi dile getiriyorum. Tek başına yanıma gelip “Öğretmenim seni çok seviyorum” diyen öğrencilerime de hep “Ben de ‘sizi’ çok seviyorum” yanıtını veriyorum. Her birinin sevgisinin kalbimde eşit olduğunu bu mesajla ifade etmeye çalışıyorum. Mesleğimiz çok hassas, çok önemli bir dönemi kapsıyor. Özverili davranışların olumlu sonuçlar almanın kapısını açtığına inanıyorum. Mesleğini seven ve hassasiyetle yapan insanların da zaten planda hedeflenen kazanımları çocuklara kolaylıkla kazandırabileceği açık bir gerçek. Ama esas üzerinde durulması gerektiğini düşündüğüm en hassas nokta sevgi dolu bireyler yetiştirmek.

ISPARTA

 

14.VE takipçiler ; sizi takip edenlere bir mesaj iletelim .

Sayfayı birlikte şekillendirmekten büyük keyif alıyorum ve her türlü öneriye de açığım. Bunun için aklınıza gelen herhangi bir fikirde o gün paylaştığım etkinliğin altına yorum yazın lütfen. Dm’nin dışına çıkıp hep birlikte sohbet etme şansımız olsun böylece. Yeni ve güzel şeylere adım atalım. Bu sayfaya hiçbir zaman “benim” demedim. Madem bu kadar nitelikli takipçilerin bulunduğu bir ortam, birlikte değerlendirmek de bizim elimizde. Bir de dipnot düşmek istiyorum.  Kullandığımız hashtag “#etkinlikpaylasimi” yani –ş ve –ı harflerini barındırmıyor. etkinlikpaylaşımı ya da etkinlikpaylaşimi adı altında yapılan paylaşımlar da çok fazla. Ben yine arada buralarda biriken etkinliklere de yer vermeye çalışıyorum sayfada ama bu alandan yararlanan kişiler sizlerin yapmış olduğu paylaşımları gözden kaçırabilir. Gizli hesaplardan yapılan hashtagli paylaşımlar da maalesef görünmüyor. Hesaplarında bu özelliği kullanan kişilerin de Dm’den paylaşım yapmalarını rica ediyorum.

SEVCAN ÖĞRETMENİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

 

15.Bu keyifli sohbet ve ‘sosyal öğretmenler ‘ röportajına katıldığınız için teşekkür ederim . Ben Sevcan öğretmeni  tanıdığıma çok sevindim .

Benim için de çok keyifliydi. Anlatacak ne çok şey varmış.  Bu şansı bana tanıdığınız için ben teşekkür ederim. Sevgiler.

 

 

 

 

ÖZGE GÜNEY

www.sevgiylebebek.com @2015

 

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

701 comments

  1. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.