Ana Sayfa / Blog / Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine rehberlik eden bir okul öncesi öğretmeni . Sayfasına baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız . Doğal materyallerle oluşturulmuş öğrenme merkezleri ve etkinlikler göreceksiniz.  Son dönemde hepimiz doğaya dönmeye çalışmıyor muyuz ? Çocuklarımızın ve öğrencilerimizin daha çok doğaya ,toprağa ,kuma dokunmasını sağlayabiliriz. Yapılan araştırmalarda bir an önce eğitim sistemimiz ile doğayı harmanlamamız gerektiğini işaret ediyor.  Biz yeni nesil öğretmenler bence hazırız …

Sizleri fatma öğretmen ile tanıştırmaktan dolayı çok mutluyum .

Konuğum olduğu için teşekkür ediyorum ve sizleri röportajı okumaya davet ediyorum .

Sevgiyle…

 1. Merhaba Öğretmenim ;

Öncelikle hoş geldiniz diyeceğim hem röportajıma hem de instagrama . Bizi ‘Fatmaöğretmenim ‘ile tanıştırmaya nasıl karar verdiniz ?

Merhaba, sınıfta yaptığımız etkinlikleri zaman zaman kendi instagram hesabımda paylaşıyordum ve olumlu yorumlar alıyordum. Ama kişisel hesabımı bir etkinlik sayfasına dönüştürmek istemediğim için ayrı bir hesap açmaya karar verdim.

2. Fatmaöğretmenim kimdir, neler yapar ? Sizi biraz tanıyabilir miyiz ? Kısaca kendinizden bahseder misiniz ?Selçuk üniversitesi okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. İstanbulda yaşıyorum. Evliyim ve Kömür adında bir kedim var. Edebiyatla ilgileniyorum ve öyküler yazıyorum. Yaprak kurutmak, kanaviçe işlemek, makrome örmek, teraryum yapmak, bitki bakmak gibi hobilerim var.

 1. Meslekte kaçıncı yılınız ? Nerede çalışıyorsunuz? 

Meslekte 5. senem. İstanbul’da bir devlet anaokulunda çalışıyorum.

 

 1. İnstagramda paylaşım yapmaya nasıl karar verdiniz? Paylaşımlarınızı nasıl belirliyorsunuz ?

İnstagram öğretmenleri arasındaki paylaşımları çok faydalı buluyorum. Benim de takip ettiğim bana ilham olan bir çok öğretmen vardı. Belki ben de birilerine ilham olabilirim diye düşündüm. Aslında paylaşımlarım zaman içinde değişmiş olabilir. İlk başlarda daha çok drama videoları koyuyordum. Şu an doğal materyallerle yaptığımız etkinliklere daha çok yer veriyorum. Ben her hafta bir tema seçerek ilerlemeyi seviyorum. Özellikle çocuk kitapları paylaşmayı ve bu kitaplardan etkinlikler üretmeyi çok seviyorum.

 1. İnstagramdaki mesleki paylaşımları nasıl buluyorsunuz ? Bir elekten geçmeli mi sizce de ?

Tabii bir elekten geçmeli. Çocuğa ve yaş grubuna uygunluk çok önemli. Yaratıcılığı tetiklemesi çok önemli. Etkinliği instagramda sunuş şeklimiz de önemli. Estetik ve açıklayıcı bir biçimde sunulmalı bana kalırsa.

 1. Paylaşımlarınızda doğal materyallerle ağırlıklı olarak çalıştığınızı görüyoruz , nasıl başladı bu ilgi ? Okul öncesinde doğal materyallerin kullanması hakkında fikirlerinizi bizimle paylaşır mısınız ?

Benim kişisel yaprak ve kozalak toplama hobimle başladı her şey aslında. Uzun zamandır ağaç türleri ve yaprakların şekilleri ilgimi çekiyordu ve bu konuda bir şeyler araştırmak çok hoşuma gidiyordu. Çocuklarda da doğaya karşı bir ilgi uyandırmak için bu topladığım malzemeleri sınıfıma da getirmeye ve etkinlikler planlamaya başladım. Çocukların da çok hoşuna gitti bu etkinlikler ve olumlu bir çok sonucunu gözlemledim.

Eğitimde doğal materyaller kullanmak çocuğun yaratıcılığını arttırıyor, merak duygusunu tetikliyor. Üstelik bu malzemeler masrafsız ve tamamen zararsız. Maalesef modern zamanlarda artan tüketim çılgınlığına çocuklarımızı da dahil ediyoruz ve çocuğun ruhuna dokunmayan, çocuğa hiçbir faydası olmayan oyuncaklara binlerce lira harcıyoruz. Bu tüketim çılgınlığı sadece bizim bütçemize değil dünyadaki kaynaklara da zarar veriyor. Halbuki çocuğun hayal dünyasının gelişmesi ve ruhunun oyunla beslenmesi için mekanik olmayan, plastik olmayan oyuncaklara ihtiyacı var. Bir oyuncak ne kadar az detaya sahipse çocuğun hayal dünyası o kadar çok gelişir. Doğal materyaller bunun için çok önemli. Çünkü bir kozalak çocuğun hayal dünyasında adam da olabilir araba da. Çocuklarımıza bunların dışında da oyuncaklar alabiliriz tabii. Ama oyuncak seçerken materyalinin doğal olması çok önemli. Çünkü ahşaba dokunmak insana her zaman huzur verir ve sakinleştirir. Çünkü ahşap yaşayan bir materyaldir. Plastik gibi kanserojen değildir.

Çocuğunuza pahalı bir oyuncak almak yerine birlikte topladığınız yaprakları yada taşları sunmak hem birlikte geçirdiğiniz vakti daha kıymetli yapar hem de çocuğunuzun etrafına daha farklı bir gözle bakmasını sağlar. Yanından her gün geçtiği ağacı fark etmesini, o ağacın her sene yapraklarını döküp yeniden yeşillendiğini fark etmesini, sıradan bir taşa farklı bir gözle bakıp başka başka şekillerde kullanmasını, yolda yürürken yanından geçip gittiğimiz güzellikleri görmesini sağlar.

Eğitimde doğal malzemeleri kullanmak mevsimsel değişimleri de fark etmemizi sağlar. Ağaçların yaprak dökmesini, çiçek açmasını ve bunun her sene tekrar etmesini gözlemleriz ve doğanın ritmini hissederiz. Doğada meydana gelen değişimleri ve döngüleri gözlemlemek sadece çocuklara değil yetişkinlere de hayatı anlamlandırmaya dair bir içsel görü sağlar. Çünkü hayata dair her şey doğada vardır zaten. Ölüm de doğum da. Bir tohumun bitkiye dönüşme sonra yeni tohumlar üretip bu döngüyü devem ettirme macerası insanın hayat yolculuğuna çok benzer. Çocuklara kelimelerle anlatamayacağımız şeyleri doğaya bakmalarını sağlayarak anlatabiliriz. Doğa en büyük öğretmendir aslında.

 1. Doğal materyallerle olan çalışmalarınızı başka öğretmenlerle de paylaşıyorsunuz sanırım . Doğal materyal atölyelerinden bahselim mi ?

 

Evet, Timaş Çocuk’la birlikte okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adayları için doğal materyal atölyeleri düzenliyoruz. Doğadan topladığımız malzemeleri eğitim gereci olarak nasıl kullanacağımızı çeşitli etkinlik örnekleriyle göstermeye çalışıyorum.

 1. Bu materyalleri nasıl seçiyorsunuz ?

Doğadan topluyorum çoğunu. Parklar, her gün geçtiğimiz yollar bu konuda çok zengin aslında. Kozalak, meşe palamudu, at kestanesi, yapraklar, taşlar, deniz kabukları gibi çok kolay bulabileceğimiz malzemeler. Ceviz, fındık, fıstık gibi malzemeleri de kullanıyorum zaman zaman.

 1. Minik bir etkinlik örneği paylaşabilir misiniz bizimle ?

Tabii, cevizle yaptığımız kayık çalışması var mesela. Düzgün bir şekilde kırılmış ceviz kabuklarını içine kürdan, yaprak ve oyun hamuru yardımıyla yelken yaparak suda yüzdürebilirsiniz.

 1. Ve NOKTACIK. Doğal materyallerle çalışma aşkının bir ürünü sanırım . Kitabınız ortaya çıkış sürecini paylaşır mısınız ?

Evet, aynen öyle . Çocuklar için bir şeyler yazmak hep aklımda olan bir şeydi zaten. Sınıfta çocukların yapraklarla yaptığı yaratıcı şekiller ilham oldu bana. Resimlerini sadece yapraklarla yaptığım bir kitap hazırlama fikri gelişti. Daha sonra hikayeyi yazdım. Hikayede yine doğada gerçekleşen bir olayı anlatmak istedim ve dört mevsimi gezen bir tohumun, Noktacık’ın hikayesi çıktı ortaya. Bu hikaye aynı zamanda bir kendini arayış hikayesi. Ne olduğunu bilmeyen küçük bir noktanın kendini bulma yolculuğu. İnsanın hayattaki yolculuğuna benziyor bu yüzden. Bir tohum çok basit ve işlevsiz görünebilir. Ama içinde bir ağaç olabilme ihtimalini taşır. Bu yüzden çok kıymetlidir. Çocuklar da öyle. Her çocuğun içinde bir cevher, bir yetenek gizlidir. Bunu ortaya çıkarmak için biraz cesarete ihtiyaçları olabilir. Bu kitap da çocuklara kendilerini keşfetmelerinde bir yol gösterici olsun istedim.

 1. NOKTACIK kitabınızı 3 kelime ile anlatsanız ?

Doğa, yolculuk, keşif.

 1. Hangi yayınevinden çıktı ? 

Timaş Çocuktan çıktı. http://www.dr.com.tr/Kitap/Noktacik/Cocuk-ve-Genclik/Okul-Oncesi-6-Ay-5-Yas/Masal-Hikaye-Kitaplari/urunno=0001738969001

 1. Fatma öğretmen mesleği dışında neler yapar ? 

Kömür adında bir kedim var. Edebiyatla ilgileniyorum ve öyküler yazıyorum. Yaprak kurutmak, kanaviçe işlemek, makrome örmek, teraryum yapmak, bitki bakmak gibi hobilerim var.

 1. Her röportajda sorduğum bir soru . Size de sormak istiyorum .

Sevgili öğretmenim ; sihirli bir değneğin olsa okul öncesi eğitim için  yapmak istediğin 3 şey ne olurdu?

Çocukların sınıftan çok bahçede güvenle ve özgürce oynayabilmeleri için okul bahçelerini uygun hale getirmek, sınıfları estetikten uzak renklerden ve eşyalardan arındırıp daha sade ev ortamına yakın sınıflar oluşturmak, okul öncesi öğretmenlerinin kendilerini geliştirmeleri için alternatif eğitim modelleriyle ilgili çeşitli eğitimler alabilmelerini sağlamak.

 1. Fatmaöğretmenim sayfası sizin için ne ifade ediyor ? Gelecek planlarınız var mı ?

Açıkçası bu konuda bir gelecek planım yok. Bakalım zamanla nasıl ilerleyecek.

 1. Takipçilerinizle iletişiminiz nasıl , onlara bir mesaj iletmek ister misiniz ?

Gayet iyi, onları seviyorum .

Fatma öğretmenim sizinle bir süredir tanışıyoruz ve tatlı tesadüfler de oldu . Ben sizi tanıdığıma çok sevindim . Röportaj sürecimiz çocuklu hayatın azizliğine uğradı geç oldu ama oldu şükür .Konuğum olduğunuz için çok teşekkür ediyorum .

 

 

 

 

 

Check Also

Okul Öncesinde Kodlama

Merhaba ; Uzun bir aradan sonra yine bloğum aklıma geldi . Bir süredir hem araştırdığım ...

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...