Ana Sayfa / Kavram Oyunları / Sert -Yumuşak Kavram Oyunu

Sert -Yumuşak Kavram Oyunu

Merhaba ;

Dokunma duyusunu işlediğimiz hafta dokulardan da çokça bahsettik. Kavram çizelgemede sert-yumuşak kavramını eklemiştim. Küçük yaş grubundan çalışma sayfalarından önce görsel materyallerle çalışmak çok önemli. Benimde aklıma sevimli bir oyun geldi. Hemen etkinlik kutusunun içine malzemeleri toplamaya başladım ve oyunu hazırladım.

MALZEMELER :

  • kutu (büyük)
  • kutu 2 adet küçük boy
  • yumuşak ve sert hayvanlar
  • sert ve yumuşak 2 nesne

OYUN NASIL HAZIRLANIR:

  • sınıfta bulunan hayvan kuklalardan , plastik hayvanlarla eşleştirebildiğim kadarını ayırdım . Bizde yumuşak olarak el ve parmak kuklası vardı.
  • plastik olarakta sınıfta çocukların oynadıkları arasından yumuşak olanların eşlerini seçtim. ( fil.at,leylek,aslan vb.)
  • daha sonra tüm hayvanları ıkea kutusuna koydum . 2 farklı kutuyuda çocukların yumuşak ve serti ayırabilmeleri için bu kutunun önüne yerleştirdim . Yumuşak ve sert nesne ipucu koyarak nesneleri hangi kutuya koymaları gerektiğini vurguladım.

 

Oyunu bireysel olarak oynadık. Çocukları tek tek  alarak becerilerini de gözlemleme fırsatı yakaladım.  Ben hayvanları karşılıklı eş olarak hazırladım . Sırasıyla yumuşak fil – sert fil şeklinde oynadık. Eğer siz de sınıfınızda farklı oyuncaklarla hazırlamak isterseniz eşleme yapmanıza gerek yok . Ben hem kavram hem de eşleştirme çalışması yapmak istemiştim.

IMG_1362

 

 

IMG_1365

 

IMG_1363

 

 

IMG_1367

Check Also

Okul Dışarıda Gününü Duydunuz mu ?

“ÇOCUKLARIN %74’Ü, CEZAEVİ MAHKUMLARINA VERİLEN 60 DAKİKADAN DAHA AZ BİR ZAMANI AÇIK HAVADA GEÇİRİYOR. *” ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

811 comments

  1. of course like your website but you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the reality then again I will certainly come back again.