Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 5-6 Yaş / Pezzettino Ve Çocuklar İçin Etkinlikler

Pezzettino Ve Çocuklar İçin Etkinlikler

Pezzettino, herkesin kocaman olduğu ve cesaret isteyen, harika işler yaptığı bir dünyada yaşar. Küçüktür, bir “parçacık”tır yalnızca. “Herhalde bir başkasının parçasıyım, bir başkasına ait olmalıyım” diye düşünür ve bir gün, kime ait olduğunu öğrenmek için yola düşer.
Küçük bir çocuğun, büyük insanların dünyasındaki bütün özlemlerini derinden kavrayan bir öykü.


Diyor kitabın arka yüzü . Gerçi öncelikle kapağı benim dikkatimi çekmişti ve incelemek istemiştim . Bir türlü fırsat bulamadım . Sonunda öğrencilerimle birlikte bende tanıştım .

İçeriği kadar öykü resimlerinde kullanılan kolaj ve Ebru sanatı çocukların ilgisini çekiyor . Belki bu yalın resmedilişi kitaptaki felsefeyi daha anlaşılır kılıyor . Evet kitapların hep bir mesaj içermesi gerekmiyor belki ama küçük yaşta sorgulamayı , düşünmeyi ve yaratıcılığı destekleyen bu tarz kitaplara bayılıyorum . Ayrıca kitaplarla ilgili sanatsal çalışmalar yapılabilmesi de kitabı unutulmaz kılıyor . Biz 2 gündür çalışmalar yapıyoruz ve çocuklar rahatlıkla pezzettino ‘yu telaffuz edebiliyorlar .

Pezzettino İtalyanca bir kelime . Pessettiino diye okunuyor . Türkçe karşılığı parçacık .

Leo Lionni, dünyaca ünlü tasarımcı, çizer ve grafik sanatçısı… Resimli kitapları, sürekliliğini koruyan temaları, sade çizgileri ve göz alıcı kolaj kullanımları ile alanında bir usta olan Lionni’nin kitaplarından dördü, Amerika’da her yıl en iyi resimli çocuk kitabına verilen Caldecott Ödülü’nü kazanmaya layık görülmüştü.

Leo Lionni ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki siteye bakabilirsiniz.

http://www.randomhousekids.com/brand/leo-lionni/about-leo-lionni/

PEZZETTİNO ETKİNLİKLER

1. TÜRKÇE-DİL ETKİNLİĞİ

BEN ÖZELİM 

Pezzettino, kendisinin sadece onu özel yapan şey olduğunu fark eder. Sizi özel yapan nedir? Aynaya kendinizin bir resmini çizin. Özel niteliklerinizi aşağıdaki satırlara yazın.👇🏼📌📝

PEZZETTİNO ÇALIŞMA SAYFASI    (TIKLAYIN ,AÇILAN SAYFADA TEKRAR TIKLAYIN)

PEZZETTİNO ÇALIŞMA SAYFASI

2. 3D MODEL PEZZETTİNO ÇALIŞMASI 

 

3. PARÇACIK OLSAYDIN KİMİNLE KARŞILAŞIRDIN ? KOLAJ ÇALIŞMASI 

4. KOLAJ TEKNİĞİ İLE  RESİM – PEZZETTİNO


Biz pezzettino ‘yu çok sevdik . Etkinliklerinden de çok keyif aldık .  Kitap en yakın zamanda benim de kütüphanemde yerini alacak . 

Sevgiyle …

 

 

 

Check Also

Okul Öncesinde Kodlama

Merhaba ; Uzun bir aradan sonra yine bloğum aklıma geldi . Bir süredir hem araştırdığım ...

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

851 comments

  1. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful info specially the final part 🙂 I take care of such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.