Ana Sayfa / Matematik Etkinlikleri / Oyun Hamuru (play-doh ) ile Matematik

Oyun Hamuru (play-doh ) ile Matematik

Merhaba ;

Oyun hamuru çocukların oynamayı çok sevdiği duyusal bir malzemedir . Özellikle okula başlamadan önce tanıştıkları ilk ürünlerdendir.

Bizimde okulda zaman zaman kullandığımız bir malzeme .Çoğu zaman oyunlarını şekillendirmeyi tercih etmesemde ; çocukların istekleri doğrultusunda merdane ,hamur kesici , kalıp vs verip oyunlarını ve hayallerini çeşitlendirmelerini sağlıyoruz. Hatta geçen gün sınıfta bulunan kısa renkli çubuklardan verdiğimde çok farklı ürünler çıktı ortaya ve oynamaktan çok daha fazla keyif aldılar .

Ben oyun hamuru ile her gün oynatmayı tercih etmiyorum. Haftada bir yada 2 gün oynuyoruz . Böylelikle oynadıkları zaman ilgi ve dikkat süreleri daha uzun oluyor.

Küçük renkli çubuklar ile keyifle oynadıkları anlardan

IMG_2439

Pasta , üçgen ,topitop vb. yaptılar .

Oyun hamuru çocukların yaratıcılığını geliştirdiği gibi küçük kas becerilerini de destekliyor. Bende oyun hamuru ile eğitici çalışmalar yapmak istedim . Bir matematik etkinliği planladım. Çocukların her biri için bir çalışma sayfası hazırladım . 3 rakamını çalışacağımız için sadece onu hazırladım . Fakat her çocuğa farklı sayılar da hazırlayarak çeşitlendirilebilir.

playdough smash math subtractin.007

f69974250eb3d2aef7d2ca1bed870f1b

Ben yukarıdaki sayfayı kullandım. Büyük yaş grupları için dört işlem çalışmaları da yapılabilir.

Sayı görsellerini öğretmenin ve sayı becerisini kazandırmanın  eğlenceli ve kolay yollarından biri ,oyun hamuru ile matematik.

Etkinliğin uygulanışı:

Her çocuk için bir kutu play d0h hamur verilir. Verilen sayfa üzerine ‘3’ rakamını oluşturmasını ve daireler üzerine de 3 yuvarlak yapması istenir. Bizim ilk çalışmamız olduğu için yönlendirme yaptım. Kağıt üzerine yapıştırmamalarını ; bir yılan gibi yaparak sayının üzerinde yerleştirebilecekleri söyledim. Zaten sayı üzerindeki oklar da yönlendirici oluyor.

İlk olarak hazır sayfalar ile çalıştım. Şimdi kendi sayfalarımı hazırlamaya başlıyorum . Hazırladığım sayfaları indirmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Oyun hamuru matematik sayılar 5-6 indirmek için tıklayın.

Oyun Hamuru ile Matematik Çalışma Sayfası

IMG_2435

Rulo haline getirerek sayı üzeri kaplanır.

IMG_2436

3 tamamlandıktan sonra sayı kadar nesne ( daire ) yapması istenir.

IMG_2437

IMG_2438

Etkinlik 36-48 aylık grup ile yapılmıştır. Ufak bir yönlendirme ile tüm çocuklar tamamlayabildi. Büyük yaş grupları için zorlaştırmalısınız. Sayıları küçültebilirsiniz, şekiller ekleyebilirsiniz, dört işlem yaptırabilirsiniz.

Oyun hamuru oynamanın eğitici tarafını keşfetmeli ve etkinliklerinize eklemelisiniz.08b3444b17a18115d0b1977fb2991bc2

c5a37d0b33d0754bcb30378f88813724

sevgiyle …

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Annelerin Yeni Alışveriş Yeri: Avansas

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle; evdeki temel ihtiyaçlarınızı karşılamakta, online siparişlerinizi zamanında ...

3.629 comments

  1. Very nice article. I absolutely appreciate this website.

    Continue the good work!