Ana Sayfa / STEM / Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM

Peki nedir bu DNA ?

DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse birbirinin tıpatıp aynısı değildir.

DNA, tüm canlıların, insanların, hayvanların bitkilerin yapı taşıdır. DNA’da bulunan A(Adenin), C(Sitozin), G(Guainin) ve T(Timin) moleküllerinin farklı sıralanması, bitkilerin, hayvanların ve insanların birbirinden farklı olmasını sağlıyor.

İNSANLAR NEDEN FARKLI GÖRÜNÜR ?

İnsanlar neden farklı görünür sorusu ile yola çıkarak cevaplarını arayalım. DNA’yı oluşturan genler ve DNA’yı işleyen ribozomu öğrenelim . İnsanlar arasındaki farklılıkların neler olduğunu konuşalım.

•DNA, bir yaşam formunun genetik planını dört kimyasal madde kullanarak kodlar. Bir ip merdiveni gibi görünen uzun bir moleküldür. •Uzun “merdiveni” saat yönünde döndürün ve DNA’nın neden “çift sarmal” olarak adlandırıldığını görebilirsiniz.  •Bu, DNA’nın neye benzediğini görmenize yardımcı olacaktır! •DNA, bir organizmayı korumak büyütmek ve verileri kodlamak için dört kimyasal (adenin, guanin, timin ve sitozin) kullanır. Bu kimyasallar A, T, C ve G harfleriyle kısaltılır. • Bu kimyasalların her birini temsil etmek için farklı şeker renkleri kullanacağız: sarı (A), kırmızı (T), yeşil (C) ve şeffaf (G) 

DNA MODELİ STEM PLANI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Check Also

Annelerin Yeni Alışveriş Yeri: Avansas

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle; evdeki temel ihtiyaçlarınızı karşılamakta, online siparişlerinizi zamanında ...

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü

Herkese merhaba, Bugün sizi son okuduğum ve hayatımda yepyeni kararlar almamı sağlayan bir kitapla tanıştıracağım.  ...