Ana Sayfa / Blog / Okul Öncesinde Kodlama

Okul Öncesinde Kodlama

Merhaba ;

Uzun bir aradan sonra yine bloğum aklıma geldi . Bir süredir hem araştırdığım hem uyguladığım kodlama çalışmalarımı bloğa da eklemeye karar verdim . Biliyorum ki birçok öğretmen arkadaşım bu konuda çalışmalara başlayacak belkide nereden başlayacağını bilmiyor. Ben çokça hatta kaç gece 3-4 lerde yattım bilmiyorum . Öncelikle kodlama nedir ? Nasıl uygulanır ? Okul öncesine nasıl uyarlanır ? konularında araştırdım ,kaynakları taradım ,uygulamaları inceledim. Sonra kendime bir klasör oluşturdum ve basitten zora doğru ve öncelikli ekransız etkinliklerle başladım . Şimdi bu yazıda bu detaylara girmeden kafanızda bir şeyler oluşması adına genel bilgileri paylaşmak istiyorum . En basit haliyle benim için önemli olan noktaları derledim . Sonra kodlama okul öncesinde neleri kapsar konuşuruz. O zaman kodlama dünyasına hoş geldiniz diyorum .

MERHABA KODLAMA !

Kodlama nedir ? Neden?

Bir metnin önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenmesidir. Bilgisayarlarda da çeşitli bilgilerin depolanması ya da matematiksel işlemler için özel kodlamalar yapılır.Okul öncesinde bizim için farklı tanımlar içerir. Bunu kodlama ile ilgilenmeye başladığınızda çok daha iyi anlayacaksınız.

Kodlamayı öğrenmek, çevremizde hızla değişen dünyayı anlamamıza, teknolojinin nasıl çalıştığına dair anlayışımızı genişletmemize, yeni fikirleri keşfetmemize, yenilikler için becerilerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmemize yardımcı olur.

Kodlama eğitimi  ile öğrencilerimize nasıl fayda sağlayabilir? Neden sınıflarımıza kodlama eğitimini dahil etmeliyiz ?
Dijital çağda herkesin temel okuryazarlık, problem çözme, işbirliği ve analitik beceriler gibi sayısal düşünme ile ilgili önemli yeterliklere sahip olması gerektiğine ve kodlamaya dair anlayışının gelişmesi gerekliliğine inanıyoruz.
Nasıl kodlama yapılacağının öğrenilmesi, öğrencilerin dijital olarak yetkin bir toplumun ön saflarında yer almalarını fırsatı sunmasının yanı sıra onları çevreleyen dünyayı daha iyi anlayabilmelerini sağlayacak, kişisel ve profesyonel yaşamlarında başarılı olma şanslarını artıracaktır.
Kod Haftası gibi oluşumlar tüm öğrencilere, okul ve öğretmenlere ücretsiz mesleki gelişim fırsatları, öğretim materyalleri, uluslararası katılım ve değişim fırsatları, dijital içerik oluşturmak için ilk adımları atma fırsatları sunmaktadır.

Okul öncesinde kodlama ;

Okul öncesi dönem çocuklarının böyle bir yaşta nasıl kodlamayı öğrenebileceğini merak edebilirsiniz, bir yerden başlamak zorundayız, değil mi? Kodlama dünyasına ilk adımları atmak için yapılan basit ekransız etkinlikler bu süreçte temeldir.

Bilgisayarsız kodlama aktiviteleri; yaratıcılık, problem çözme ve matematikle birleşirken basit sıralama ve yön kavramı ile başlar.

Okul öncesi kodlama oyunları doğru bir şekilde kullanıldığında ,kodlamanın başlangıç kavramlarını keşfetmek için başarılı bir interaktif yoldur.

Kodu öğrenmenin faydaları nelerdir?

  • Kodlama, problem çözme becerilerini öğretmeye yardımcı olur.
  • Kodlama, çocukların büyük sorunları daha küçük adımlara bölerek yeni düşünme biçimleri geliştirmelerine yardımcı olur.
  • Kodlama, hata yapmaktan veya başarısızlıktan korkuyu almanıza yardımcı olur. Probleminizi çözmenin bir yolunu bulmaya kararlılık kazandırır.

Algoritma nedir?

Bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamına gelir ve problemin çözümünün adımlar halinde yazılmasıyla oluşturulur.Genellikle matematikte ve programlamada bir işi yapmak için tanımlanan, belli bir başlangıcı ve sonu olan, açıkça belirlenmiş basamaklardır.

algoritmalar okul öncesinde öğrencilerimize öğrenme zamanları yaratabileceğimiz konulardan bir tanesi . Günlük hayat algoritmalarından başlayarak , basit sıralamalar ,olay oluş örgüleri,örüntüler ve görsel kopyalama çalışmaları kodlama etkinliklerinizde yer alabilir.

Bir başka yazıda ben neler yaptım ? Kodlamaya nasıl başlayabilirim? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım .

Hoş çakalın sevgiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resimler codeweek tarafından gönderilen öğretmen kitine ait ve paylaşıma açıktır.

kaynaklar: codeweekeu ,codeweekeba,codeorg ve sixthbloom

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...