Ana Sayfa / Blog / Okul Dışarıda Gününü Duydunuz mu ?

Okul Dışarıda Gününü Duydunuz mu ?

ÇOCUKLARIN %74’Ü, CEZAEVİ MAHKUMLARINA VERİLEN 60 DAKİKADAN DAHA AZ BİR ZAMANI AÇIK HAVADA GEÇİRİYOR. *

Edelman Berland – Unilever, 2016

Ne kadar acı ve etkileyici değil mi ?

Neden daha fazla doğayla iç içe olmayalım ?

Okul dışarıda günü sayfasını sosyal medyada fark edip araştırmaya başladığımda çok heyecan duydum . Tam da ders etkinliklerimizi bahçeye ve okul dışarısına taşıdığımız haftanın içerisindeydik . Çocuklarda yarattığı pozitif etki henüz tazeydi. Daha kalıcı öğrenmelerin yaşandığı çok açıktı .

Ben de hemen kendim için ve daha sonra okulumun iznini alarak okulum için başvuru yaptım . Amaç sadece bir gün değil tabiki . Bu gün sayesinde açık hava derslerine dikkat çekmek va daha fazla çocuğun açık hava derslerinden yararlanmasını sağlamak . Doğanın öğretici gücünü neden kullanmayalım ki .

Baharında gelişiyle beraber farkedilecek ne çok şey etrafımızda . Ben de bu hafta sınıfım  ile birlikte sınıf dışı birçok etkinlik yaptım . Her gün mutlaka  1 saati dışarıda geçirmeye çalışıyoruz . Ben bundan sonraki günler de de bahçeyi daha aktif kullanmaya çalışacağım. Okul dışarıda ‘nın da kaynaklar bölümünde harika yazılar , öneriler ve bloglar var . İncelemeye başladığımda kendimi kaybettim . Gerçekten beni çok heyecanlandırıyor.

Vakit buldukça açık hava derslerimizi buradan paylaşacağım . Sizde bir an önce bu etkinliğe başvuruda bulunun ve daha fazla çocuğun bu harekete katılmasını sağlayın.

 

OKUL DIŞARIDA GÜNÜ

17 MAYIS 2018

KAYIT OLUN!

OKUL DIŞARIDA GÜNÜ NEDİR?

Okul Dışarıda Günü açık havada öğrenmeyi ve oynamayı kutlamak ve ilham vermek için yapılan küresel bir kampanyadır. Okul Dışarıda Günü’nde dünyanın dört bir yanından binlerce okul sınıflarını açık havaya taşır ve derslerini oyun yoluyla işler. 2017’de dünya genelinde kampanyaya toplam 2,3 milyon çocuk katıldı.

Açık havada öğrenim çocukların sağlığını iyileştirir, öğrenme ile arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve çevreleriyle daha kuvvetli bağlar kurmalarını sağlar. Oyun oynamak yalnızca dayanıklılıkekip çalışmasıve yaratıcılık gibi kritik yaşam becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların çocukluklarından zevk almalarının merkezinde yer alır. Çünkü oyun, çocuğun en öncelikli uğraşıdır.

Kampanyaya katılmak ise çok kolay!

Eğer öğretmenseniz ve açık havada öğrenim konusunda yeniyseniz, denemek için Okul Dışarıda Günü’ne katılabilirsiniz. Zaten açık havada öğrenimi düzenli olarak uyguluyorsanız, yaptıklarınızı kutlamak ve dünyadaki diğer öğretmenlere ilham olmak için bu günü kullanabilirsiniz.

Eğer ebeveynseniz, çocuğunuzun okuluyla açık havada öğrenmenin ve oyun oynamanın önemi hakkında konuşabilir ve onları katılmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca açık havada aile olarak daha fazla vakit geçirmenin yollarını ve diğer ailelere aynı şeyi yapmaları için nasıl ilham verebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Eğer çocuk, doğa eğitim veya çevre konuları üzerine çalışan bir kuruluş için çalışıyorsanız, nasıl yer alabileceğiniz konusunda bizimle görüşebilirsiniz. Bu evrensel mesajı yaymamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir sonraki Okul Dışarıda Günü 17 Mayıs 2018 Perşembe günü olacak. Kaydolun ve çocukların her gün açık havada oynamasını ve öğrenmesini sağlayan bir hareket inşa etmeye destek olun!

AKADEMİK ARAŞTIRMALAR GÖSTERİYOR Kİ AKTİF OYUN OYNAMAK, ÇOCUKLARIN ÖĞRENMESİNİN EN DOĞAL VE BİRİNCİL YOLUDUR.

Sir Ken Robinson, eğitim, yaratıcılık ve insan gelişimi alanlarında uzman

KATILIM

OKUL DIŞARIDA GÜNÜ’NE NEDEN KATILMALIYIM?

Öğrenmeyi açık havaya taşıyan öğretmenler bunu yapmanın çocuklar üzerindeki güçlü etkilerinden bahsediyor: Çocukların davranışları gelişiyor, tüm sınıf öğrenmek için heyecanlanıyor ve müfredat tarafından engellendiği düşünülen bireyler genellikle açık hava ortamında başarılı oluyor. Yetişkinler çocukluklarının en mutlu anlarına geri döndüklerinde genellikle Dışarıda oynamanın sevincini hatırlıyorlar. Oyun sadece çocukların çocukluklarından zevk almalarını sağlamıyor, aynı zamanda problem çözme, takım çalışması ve yaratıcılık gibi kritik yaşam becerilerini de öğretiyor.

Amacımız, 17 Mayıs Perşembe günü mümkün olduğunca çok sayıda çocuğun Dışarıda oynamasını ve öğrenmesini sağlamak. Bazı okullar için bu gün, ilk defa sınıfın dışında öğrenmeyi deneyimlemek için bir fırsat olacak. Düzenli olarak öğrencilerini dışarıya çıkaran öğretmenler için, halihazırdayaptıklarını kutlamak ve diğer okullara ilham vermek için bir fırsat olacak. Herkes için ise Okul Dışarıda Günü, çocukların her gün dışarıda daha fazla vakit geçirmeleri için yardımcı bir güç olacak.

Okul Dışarıda Günü hareketine katılmak için bugün kaydolun!

 

ŞAŞIRMAYA HAZIR OLUN!

Açık havada öğrenilen dersler, ister matematik ister bilim ister dil olsun, genellikle ömür boyu bizimle kalan bilgiler oluyor. Açık havada olmak çocukların odaklanmasınayaratıcılıklarının ve hayal güçlerinin artmasına ve derslerin çok daha eğlenceli geçmesine yardımcı oluyor.

Bugün oyun oynama özgürlüğü olan çocuklar  (arkadaş edinen, anda kaybolan, eğlenen) yarınlara çok daha hazırlıklı oluyor. Oyun oynamak çocukların dostluklar kurmalarınakendi sınırlarını test etmelerine ve kendi sorunlarını çözmelerine yardımcı olur. Oyun, çocuğun gelişiminin ve çocukluğundan zevk almasının merkezidir.

açık hava derslerimizden bir kare ; öykü zamanı

KURUCULAR

OKUL DIŞARIDA GÜNÜ’NÜN ARKASINDA KİM VAR?

2012 yılında Londra’da bir avuç okul, Anna Portch’un yeni başlattığı kampanya olan Boş Sınıf Günü’nün bir parçası olarak açık havada öğrenmeyi kutladı. 2015 yılında kampanyaya 15 ülkeden 600’ün üzerinde okul katıldı. 2016 yılında kurucu kuruluşlardan biri olan Project Dirt bu hareketi küresel bir harekete dönüştürmek için Unilever’in Kirlenmek Güzeldir ekibiyle bir araya geldi. Tüm dünyadan okul liderleri, oyun uzmanları ve STK’lar ile yapılan istişarelerin ardından küresel kampanya Okul Dışarıda Günü’ne dönüştü. O yıl, tüm kampanyalar tek bir isim altında toplandı ve gerçek anlamda küresel olan Okul Dışarıda Günü hareketi doğdu.

Türkiye’de Project Dirt ve Unilever’in OMO ekibi tarafından desteklenen kampanya Aktif Yaşam Derneği tarafından yürütülüyor.

Bu yazı okuldisaridagunu.org sitesinden alınarak hazırlanmıştır.

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...