Ana Sayfa / Kavram Oyunları / Montessori Transfer Oyunu ; Kaptan Kaba Aktarma

Montessori Transfer Oyunu ; Kaptan Kaba Aktarma

MERHABA ;

Montessori etkinliklerinde sıkça kullanılan transfer oyunları çocuklarımızın el becerileri geliştirebileceği  gibi gündelik hayatta kullanacağı aletleri de kullanmasını öğrenmesini sağlıyor.Montessori yöntemi ile günlük yaşam becerileri başlığı altında birçok etkinlik yapılabiliyor.

Günlük Yaşam Becerileri
Birçok kere hayretle görmüşüzdür ki, çocuklar pahalı ve karmaşık oyuncaklar yerine, yetişkinlerin gündelik hayatta kullandığı materyalleri incelemek ve ‘kullanmak” isterler.
Mutfaktaki çekmeceleri açıp kapatmak, mandalların tadına bakmak, tencere ve kapağını birbirine çarparak ses çıkarmak, evi süpürmeye çalışmak, sürahiden bardağa su dökmek, kaşık çatalla oynamak çocuklar için eğlenceli deneylerdir. Kısacası günlük hayatımızda bizim çoktan nasıl öğrendiğimizi unuttuğumuz şeyler çocuklar için bu dünyada tamamlamaları gereken ilk keşiflerdir.
Montessori sisteminde günlük yaşam becerileri adı altındaki etkinlikler çocuklar için son derece ilgi çekici ve aynı zamanda ileri yaşlardaki fiziksel ve zihinsel faaliyetlerinin temelini oluşturacak çalışmalarla doludur.
Kendi fiziksel yapısına uygun tasarlanmış materyallerle yapacağı kaşık,bıçak, çatal kullanma çalışması çocuğun düzgün kalem tutmasını, su veya baklagilleri kaptan kaba aktarma çalışması dikkatini odaklamasını destekler.
Masa temizleme, toz alma gibi aktiviteler el bileği ve parmak kaslarını güçlendirmesini, giysi çerçeveleri ile çalışması hem düğme iliklemeyi, fermuar çekmeyi veya kemer takmayı başkasına muhtaç olmadan yapmasını sağlar , hem de el-göz koordinasyonu egzersizleri yerine geçer.Ayrıca özgür seçimler yaparak bireysel çalışabilmesi, hatalarını kendisinin telafi edebileceğini görmesi, çocuğun zihnini inşa edip keşifler yapmasına olanak sağlayan bir eğitim ortamının olması çocuğu özgürleştirecek ve iradenin kendisinde olduğunun farkına varıp kendisini tamamlayabilecektir. Hata yaptığında veya başardığında olumlu veya olumsuz yönde aşırı tepkiler görmedikçe bu gündelik etkinlikleri doğru bir şekilde tamamlamak çocuk için doğal bir fiil haline gelecektir.

http://www.paletmontessori.com/montegitim.aspx ( alıntıdır )

Bizde sınıfımızda dolu-boş kavramını çalıştığımız bir günde kaptan kaba  kaşık ile pirinç aktarma oyunu oynadık.  Kaşık kullanma becerisini daha erken kazanmış olan çocukların daha kolay aktarabildiğini söyleyebilirim . Dolu -boş kavramı ile çalışırken oyun ve okuma -yazma hazırlık başlığı altında planlarınıza alabilirsiniz.

PİRİNÇ AKTARMA OYUNU İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • 2 ADET KUTU
  • 4 ADET KAP
  • 2 KAŞIK

Malzemeler 2 kişi karşılıklı oyun düzenine göredir.

IMG_1709      IMG_1710

 

IMG_1711        IMG_1714

 

 

IMG_1715       IMG_1713

 

Check Also

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

Okul Öncesinde Kodlama

Merhaba ; Uzun bir aradan sonra yine bloğum aklıma geldi . Bir süredir hem araştırdığım ...

707 comments

  1. Thanks for your posting. I have often observed that many people are wanting to lose weight simply because they wish to show up slim and also attractive. Nevertheless, they do not usually realize that there are other benefits for you to losing weight also. Doctors claim that obese people come across a variety of disorders that can be instantly attributed to their own excess weight. The good news is that people who definitely are overweight and also suffering from numerous diseases can reduce the severity of their own illnesses by means of losing weight. It is possible to see a constant but noted improvement with health whenever even a negligible amount of weight loss is accomplished.