Ana Sayfa / Kavram Oyunları / Mandal ile Çamaşır Asma Oyunu

Mandal ile Çamaşır Asma Oyunu

Merhaba ,

Dokunma duyusu etkinliklerinde sıra oyun etkinliğinde .Hem de bir renk kavramı ve renk eşleştirme oyunu .

Sizinde kolayca hazırlayabileceğiniz bu materyal sınıfınızda saklayabileceğiniz ,zaman zaman oynatabileceğiniz keyifli bir oyun. Çamaşır asma!

Okul öncesi çocuklar için  eğitici materyal  ve oyuncak hazırlamak oldukça basit . Fakat uygularken dikkat etmeniz gereken şeyler var ;

Eğitici oyuncaklar  ve materyaller çocuğa hiçbir zaman ders anlatır gibi verilmemelidir. Doğal ortamlarda oyun şeklinde verilmelidir. Çünkü çocuklar, oyun yoluyla daha iyi ve çabuk öğrenirler.

Çocuklar arasındaki bireysel farklılıklar unutulmamalı, aralarında rekabet ortamı oluşturulmamalıdır. Önemli olan çocuğun eğlenirken öğrenebilmesidir.

Oyun ve yönerge çocukların anlayabileceği şekilde, açık ve net, anlaşılır olarak ifade edilmelidir.  Yönerge sayısı birden fazla ise, aşama aşama çocuğun aklında tutabilmesi için uygulayarak açıklanmalıdır.

Uygulama sırasında grupla yapılacak bir oyunda çocukların, işbirliği, sırasını bekleme, saygı gösterme gibi toplumsal kurallara uymaları açıklanır.

Eğitici oyuncakların tamamı çocuklara verilmemeli, öğretmen önceden plan yapmalı, planına uygun oyuncağı seçerek, çocuklara vermelidir.

Eğitici oyuncaklar, çocuğa hazır bulunuşluk ilkesine uygun verilmelidir.

OYUNU HAZIRLAMAK İÇİN NELER GEREKLİ ?

  • farklı renklerde keçe
  • makas
  • çamaşır ipi
  • mandal
  • mandal kutusu

OYUNU NASIL HAZIRLADIM ?

Farklı renklerde keçelerden t-shirt şeklinde parçalar kestim . Her bir renkten 10 ‘ar adet hazırladım .

IMG_1396

 

Sınıfımızda oynamak için ise sarı ve kırmızıyı kullandım. Amacım hem öğrendiğim ilk 2 renk olan sarı ve kırmızıyı kullanmak ; hemde mandalları da sarı ve kırmızı kullanarak eşleştirme yapmalarını sağlamak .

Bu etkinlik çocukların küçük kas becerilerini de oldukça  olumlu destekliyor. Oyun sırasında hem mandalı açmaya çalısırken , hemde t-shirt ü ipe denk getirerek takmaya çalışıyorlar . Aynı zamanda el -göz koordinasyonu sağlamaları gerekiyor.E L – GÖZ KOORDİNASYONU geliştiren çalışmalar , çocukların  ileriki yaşlardaki okuma ve yazma becerilerini de etkiliyor.Konstre olan çocuk daha kısa sürede yapabiliyor.

BİZ NASIL OYNADIK ?

IMG_1390

 

Yukarıda hazırlamış olduğum oyun malzemeler ile oyunumuzu oynadık .

Çamaşır ipimizi asmak için 2 adet sandalye kullandık.

IMG_1391

 

 

 

İŞTE OYUNUMUZ :

Bizde kazanan kaybeden yok daha küçüğüz yarış yapmıyoruz :))

IMG_1392

 

IMG_1393

 

IMG_1394

 

 

IMG_1395

 

 

 

Check Also

Okul Dışarıda Gününü Duydunuz mu ?

“ÇOCUKLARIN %74’Ü, CEZAEVİ MAHKUMLARINA VERİLEN 60 DAKİKADAN DAHA AZ BİR ZAMANI AÇIK HAVADA GEÇİRİYOR. *” ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

757 comments

  1. fantastic points altogether, you simply won a new reader. What might you suggest in regards to your publish that you just made a few days in the past? Any sure?