Ana Sayfa / 2 Yaş Etkinlikleri / ‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .

 

Geçtiğimiz hafta temamız ‘kuşlar ‘ dı. İlkbaharın gelişiyle birlikte sınıfımızın yanı başındaki bahçede ötüşen kuşlara kayıtsız kalamadım . Çocukların da yeni mevsimin ve mevsimin getirdiği değişikliklerin farkına varabilmesi için bir dizi etkinlik planladım . Çok ça keyifli bir hafta oldu . Etkinliklerimizin bir kısmını açık havada yaptık . Bir de doğa yürüyüşü gerçekleştirdik . Hepsi çok verimli geçti . Bu oyunun paylaşımından sonra diğerlerini de ekleyeceğim .

Kuşlarınızı yapmak için ihtiyacınız olan şeyler:

  • renkli tüyler
  • oynar  gözler
  • yapıştırıcı
  • karton yada eva
  • laminasyon filmi / makinesi (isteğe bağlı) ( karton kullanacaksanız kaplayabilirsiniz)

Ben eva üzerine bardak kullanarak her renkten 2 tane daire kestim .

Yine eva kullanarak üçgen gagalar yaptım ve oynar gözler yapıştırdım.

Çocuklarla birlikte güne açık havada bahçemizde ‘YUVADA ‘ kitabını okuyarak başladık . Oyunu ise içeride olduğumuz bir zaman diliminde oynadık . Birkaç kez tekrar ettik oyunu çünkü çocuklar çok keyif aldılar . 2 li yarış şeklinde de oynadık . 

NASIL OYNANIR ? 

2 ayrı grup şeklinde dizdiğimiz kuşların renkleri söyleyerek karşılıklı yerleştiriyoruz.  Tüyleri de ortaya karışık olarak bırakıyoruz . 2 kişi aynı anda kuş ile aynı renkteki tüyü bulup kuşun üzerine koyuyor. Ben 9 renk olarak hazırladım . Sayısı size kalmış .


Evde de kızımla birlikte oynadık. Aden 24 aylık . O da 9 rengi eşleştirebiliyor.

Oyundan birkaç gün sonra tüyleri mandal üzerine yapıştırdım ve 2. aşama olarak motor beceriler de devreye girdi. Bu sefer mandalı kuşa takarak renklerini eşleştirmelerini istedim . Biraz daha vakit alsa da hepsi başarıyla tamamladılar.

 

SEVGİYLE…

MART ,2018

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Annelerin Yeni Alışveriş Yeri: Avansas

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle; evdeki temel ihtiyaçlarınızı karşılamakta, online siparişlerinizi zamanında ...