Ana Sayfa / Bilim Etkinlikleri / Köpüren Canavar 

Köpüren Canavar 

Çocuklarla bilim etkinliklerini eğlenceli hale getirmek oldukça kolay . Birkaç basit kimyasal tepkime ile sayısız deney yapılabilir . İlk olarak sirke- karbonat ikilisi ile başlayalım ve deneyimizi sanat etkinliği ile de eğlenceli hale getirelim . 

Haydi başlayalım .

  • Küçük bir plastik şişenin yarı boyunda kalın bir karton kullanarak canavarın kuyruğunu yapın . Kuyruğu çocukların kendilerinin çizip kesmelerini yada sadece kesmelerini isteyin . ( küçük yas grupları icin siz hazırlayın ) 
  • Başka bir kağıt ile kol ve bacaklarını yapın .
  • Kuyruk ,kol ve bacakları yapıştırın . Bant kullanabilirsiniz . 
  • Oynar göz kullanarak veya kağıttan keserek gözlerini yapıştırın. 
  • Şiseye yarıya kadar sirke koyun . Biraz bulaşık deterjanı ve bir damla gıda boyası kullanın . 
  • Şişeyi yavaşça sallayın . Çalkalayarak içindekileri karıştırın . Sonra bir tepsi üzerine alın . 
  • Bir parça mendil içerisine tepeleme tatlı kaşığı karbonat koyun . Mendili sarın , uçlarını kıvırın . 
  • Kağıt mendile sarılı karbonati hazırlamış olduğunuz canavar şişenin içerisine atın. Bir sure Sonra canavarın ağzı köpürecektir . 

Peki ne oluyor ?

Sirke ile karbonat karıştığında karbon dioksit adlı ha oluşuyor . Bu gaz sirke içerisinde kabarcıklar oluşturuyor . Gaz kabarcıkları deterjan ile tepkimeye girince de köpük oluşuyor . Tepkime arttıkça köpük yukarı doğru çıkıyor .

Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Orman Haftası için Etkinlikler

1.BAHAR AĞACIM   Etkinlik Çeşidi:  Müzik ve Sanat Etkinliği(Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği Ve Bireysel Etkinlik) ...

691 comments

  1. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.