Ana Sayfa / Bilim Etkinlikleri / Köpüren Canavar 

Köpüren Canavar 

Çocuklarla bilim etkinliklerini eğlenceli hale getirmek oldukça kolay . Birkaç basit kimyasal tepkime ile sayısız deney yapılabilir . İlk olarak sirke- karbonat ikilisi ile başlayalım ve deneyimizi sanat etkinliği ile de eğlenceli hale getirelim . 

Haydi başlayalım .

  • Küçük bir plastik şişenin yarı boyunda kalın bir karton kullanarak canavarın kuyruğunu yapın . Kuyruğu çocukların kendilerinin çizip kesmelerini yada sadece kesmelerini isteyin . ( küçük yas grupları icin siz hazırlayın ) 
  • Başka bir kağıt ile kol ve bacaklarını yapın .
  • Kuyruk ,kol ve bacakları yapıştırın . Bant kullanabilirsiniz . 
  • Oynar göz kullanarak veya kağıttan keserek gözlerini yapıştırın. 
  • Şiseye yarıya kadar sirke koyun . Biraz bulaşık deterjanı ve bir damla gıda boyası kullanın . 
  • Şişeyi yavaşça sallayın . Çalkalayarak içindekileri karıştırın . Sonra bir tepsi üzerine alın . 
  • Bir parça mendil içerisine tepeleme tatlı kaşığı karbonat koyun . Mendili sarın , uçlarını kıvırın . 
  • Kağıt mendile sarılı karbonati hazırlamış olduğunuz canavar şişenin içerisine atın. Bir sure Sonra canavarın ağzı köpürecektir . 

Peki ne oluyor ?

Sirke ile karbonat karıştığında karbon dioksit adlı ha oluşuyor . Bu gaz sirke içerisinde kabarcıklar oluşturuyor . Gaz kabarcıkları deterjan ile tepkimeye girince de köpük oluşuyor . Tepkime arttıkça köpük yukarı doğru çıkıyor .

Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

691 comments

  1. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.