Ana Sayfa / Blog / Kitap Merkezi

Kitap Merkezi

Merhaba Sınıfım için bir kitap merkezi oluşturmak istedim. Büyük dolapların içinde hep ulaşılmaz olmuştur çıcuklar için. Hem rahatça alıp inceleyebilecekleri ve incelerken zaman geçirecekleri bir alan olsun istedim. Bunun için açık raf planladım ve çok sevdiğim ikea raflarından tercih ettim . Kendi evimde baharatlık olarak kullanıyorum , okulda kitaplık. İste ikeayı bu yüzden seviyorum. Kitap merkezi için sınıfınız için ölü durumda olan bir duvarı tercih edin ve bakın önündeki çocuklarla nasıl canlanacak. Okul öncesi dönemde sesli ,bol resimli kitapları bu merkeze koymanız gerekiyor.

Kitap merkezindeki kitapları zaman zaman değiştirmelisiniz. Ben konuya ve öğrendiklerimize göre koymayı tercih ediyorum. Tabiki kştapların özenle kullanılması ve yerine bırakılması için çocuklarla bol bol konuşuyorum . İnanılmaz bir özen gösteriyorlar , düzenli olmayı aşılayarak inanın 3 yaş grubunda hiç oyuncak toplamamayı başardım bu sene :)) İnanılmaz değil mi ?

İDEAL BİR KİTAP MERKEZİ NASIL OLMALI?
Çocukların okuma-yazma etkinliklerine ve kitaplara karşı olumlu tutumlar geliştirmesini sağlamayı, dil ve iletişim becerilerini desteklemeyi amaçlayan bu öğrenme merkezinin rahat, aydınlık ve sessiz bir mekânda olmasına özen gösterilmelidir. Bu merkez çocukların basılı materyalleri inceleyebileceği, bazen masada bazen bir mindere uzanarak kitap/dergi vb. bakabileceği bir alandır.
Materyaller:

Çocukların ulaşabileceği yükseklikte kitaplık-raflar, resimli kitaplar, sandalye-koltuk, minderler, masa, broşürler, dergiler, ansiklopediler, atlaslar, kataloglar, farklı boyutlarda resimli kartlar, yazılı materyaller, gazete, farklı temalara uygun olarak hazırlanmış afişler,kumaş kitaplar, çocukların hazırladığı kitaplar, haritalar, büyüteçler, restoran menüleri, hikâye ve masal kahramanlarının maketleri, üç boyutlu resimli kitaplar, hikâyelerin anlatıldığı CD’ler, masa lambası, bilmece kitapları veya kartları, boyama kitapları, tekerleme, şiir kitapları, kavram kitapları, bellek kartları, kavram oyuncakları vb. bulundurulabilir.

NASIL YAPTIM ?

İKEA da çerçeve rafı olarak satılan raflardan 2 tane aldım. ( tanesi 12.99)

Duvara takılması için yardıma ihtiyacınız var . duvarın delinmesi ve dübelle takılması gerekiyor.Ben okulumuz personelinden yardım aldım.

113998939_tn70_0

BENİM YAPTIĞIM KİTAP MERKEZİ

IMG_9403IMG_9402

 

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

1.584 comments

  1. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!