Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / ‘Kelebek ‘ Temalı Etkinlikler

‘Kelebek ‘ Temalı Etkinlikler

KELEBEK TEMALI ETKİNLİKLER 1

‘Kelebek ‘ tema için bir hafta ayırarak her alanda farklı etkinlikler planlamaya çalıştım .  ‘ Kelebeğin Yaşam Döngüsü ‘ nü ; bir yumurtadan tırtıl oluşunu , kozasından çıkan muhteşem kelebeği öğrendik.

Temaya ; HEP BERABER OLMAK GÜZEL  adlı hikaye ile başladık. Konu için ilk olarak tercih etme sebebim genel olarak kelebeklerden bahsetmesi ; yaşam döngüsünün detayının olmamasıydı . 3 -4 yaş grubu çocuklarla çalıştığım için konunun anlaşılır ilerlemesi önemli. Kitapta arkadaşlıktan ; birlikte olmanın öneminden ve dayanışmadan bahsediyor . Hikayenin kahramanları ormanın içinden 🙂

TÜRKÇE -DİL ETKİNLİĞİ

IMG_2646

 

SANAT ETKİNLİĞİ

Kitabın yanında gördüğünüz etkinliği kelebek temanın ilk sanat etkinliği olarak yaptık. Karton ve evalardan hazırladığım kelebeği ,renkli simli ve arkasın yapışkanlı evalar ile tamamladık.

HİKAYE (OLAY ) SIRALAMA 

Netten bulmuş olduğum kelebeğin yaşam döngüsü hikaye sayfalarını boyayarak tamamladım . Öncelikle hikaye sayfalarını göstererek ben okudum . Daha sonra masa üzerinde sıralama yaparak tekrar anlattım . Son olarak çocuklara fırsat tanıyarak hem hikayeyi doğru sıralamalarını hemde kelebeğin yaşam döngüsünü anlatmasını istedim.

IMG_2647

IMG_3042

Hikaye sonrasında oyun hamurundan kelebeğin oluşum evrelerini yaparak konuyu görsel olarak pekiştirmeye çalıştım. Her çocuk kendisi içinde bir tırtıl ;yaprak ve kelebek yaptı.IMG_2650

Yaprak üzerine yumurta olarak boncuk kullandım . 2. adımda oyun hamurundan bir tırtıl ve gözlerini de oynar göz taktık.3.aşamada antenlerini minik renkli sopalarla ve kozasını da sarı renkli oyun hamurundan yaparak tırtıl üzerine sardım. Son olarak kelebek kalıbı kullanarak kelebeğimizi yaptım.

IMG_3045

Çocukların kendileri için yaptıkları tırtıl ve kelebekler .( uzun süre dayanabilmesi için zıplayan hamur kullandık )

 

FEN ETKİNLİĞİ

Kelebeğin yaşam döngüsünün 4 aşamasını tekrar etmek için bir etkinlik planladım . Etkinlik için yarım sayfa renkli a4 kullandım. Yarım a4 sayfasını da 2 ye katlayarak bir tarafını 4 eşit parçaya keserek böldüm. Bu etkinlik için gerekli olan resimleri lakeshorelearning .com dan aldım .

95702245a246252def91990fdc885698

IMG_3046          IMG_3047

Dış kısıma sayıları ,iç kısma ise sırası ile kelebeğin oluşum resimleri yapıştırılır.

OKUMA YAZMA HAZIRLIK

IMG_3048

 

Herhangi bir kelebekten oluşan çizgi çalışması sayfası yaptırabilirsiniz. 3-4 YAŞ GRUBU için sonrasında boyatabilirsiniz. Çizgilerin çok düzgün ve belirgin olmasını beklemeyin . Zamanla gelişecektir.

MATEMATİK-SANAT ETKİNLİĞİ

IMG_3049

 

Renkli ponponlar ile tırtıllarımızı süsledik. Her tırtılın başında yazan sayı kadar ponponu yapıştırdık. Tırtılın daireden oluşan vücudunda sayı kadar daire var. Önce sayma çalışması yapıp ,daha sonra yapıştırmaya geçmelisiniz.

ponponları yapıştırmak için zıplayan hamur kullanıyorum bir süredir. Çok etkili sıkıca yapışıyor ve düşmüyor.6dcf8c9d5ab982a9837cea23df5749b1

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

850 comments

  1. I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.