Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / Kelebek Temalı Etkinlikler 2 / Kelebek Şapka Sanat ve Fen Etkinliği

Kelebek Temalı Etkinlikler 2 / Kelebek Şapka Sanat ve Fen Etkinliği

Kelebek temalı etkinliklerin sonunda kelebeklerin beslenmesi ile ilgili bir etkinlik hazırladım . Kelebeklerin beslenmesi aslında ilginç bizim pipetle meyvesuyu içmemize benziyor.

Kelebekler sıvıları içerken içi boş tüpe benzeyen ve proboskis denilen hortumlarını kullanıyorlar. Bu hortum oldukça uzun ve esnek bir dil gibi. Kelebekler sıvı içmedikleri zaman hortumları kıvrık bir şekilde kapalı duruyor.Buna karşılık, sıvı içerken hortumları açılıyor ve bizim pipetle meyve suyu içerken yaptığımız gibi meyve suyu yani bitki nektarı içiyorlar.

IMG_2506

peki etkinliğimiz için neler gerekli ? Öğrencilerimizi kelebek yapmak için bir taç ve çiçek görünümlü meyve suyu .

MALZEMELER

  • Renkli karton
  • meyve suyu
  • yapıştırıcı
  • pipet
  • oynar göz ,şönil

kelebeğin kanatlarını resimde görüldüğü gibi çiziyoruz ,katlama kısmı bırakıyoruz ve bu kısımdan başa takılan taca yapıştırıyoruz.

IMG_2515  IMG_2514

 

Bardağa meyvesuyu koyuyoruz ve üzerine çiçek kesip ortasını açıyoruz. Çocuklara birer adet pipet veriyoruz ve kelebeklerin beslenmelerini anlattıktan sonra onlarında bu şekilde beslenmesine fırsat tanıyoruz.

 

IMG_2524

 

IMG_2511

IMG_2528

 

IMG_2531

IMG_2538

IMG_2539

Etkinlik gerçekten çok eğlenceliydi çocuklar için benim içinde tabi . Onların yaşayarak öğrenmesi çok önemli. Kelebekler nasıl beslenir konusunu kesinlikle bu etkinlikle tamamlamalısınız.

En son olarak ise kelebeklerle ilgili bir boyama sayfasını  aqua pastel (sulandırılabilen pastel boya )suluboya tekniği kullanarak boyadık.

Resimi önce pastel ile boyuyorlar sonra sadece fırça ve su kullanarak boyadıkları yerin üzerinden geçiyorlar. Gördüğünüz gibi kuru olan yerler oldukça güzelleşiyor. Ben bu yaş grubunda bu yıl hep bu tekniği uyguladım . Az boyadıkları için bu teknik sonrası resimler daha güzelleşiyor. Görsel algıları gelişiyor. Suluboya kullanma içinde bir basamak oluyor .

IMG_2544

Etkinlik 3+ yaş grubu ile birlikte yapılmıştır. 

ÖZGE GÜNEY

 

 

Check Also

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü

Herkese merhaba, Bugün sizi son okuduğum ve hayatımda yepyeni kararlar almamı sağlayan bir kitapla tanıştıracağım.  ...

‘Okulumda İlk Günüm’ Yazılı Çerçeve ve Banner Yazı

Herkese MERHABA , Buraları biraz canlandıralım mı ? Bence evet . Bu sene umarım bloğa ...

805 comments

  1. Fabulous, what a webpage it is! This webpage presents useful data to us, keep it up.