Ana Sayfa / AİLE VE YAŞAM / Kadıköy Anneleri ‘Mutlu Anne Mutlu Bebek ‘

Kadıköy Anneleri ‘Mutlu Anne Mutlu Bebek ‘

Merhabalar ; yeni röportaj konuğum bir anne . Hem de girişimci bir anne . Bebeğinin doğumu ile birlikte birçok projeye imza atmış . Ben kendisini severek takip ediyorum ve gerçekleştirdiği birbirinden farklı etkinlikler için tebrik ediyorum .

Daha fazlası ise bu keyifli söyleşide …

 1. Merhaba ; sosyal medyada Kadıköy Anneleri olarak tanıdığımız Aslı Altınok  ERDAL kimdir ?Bize kendinizi tanıtır mısınız ?

Merhaba, öncelikle bu güzel röportaj teklifi için çok teşekkür ederim. Tabi kısaca kendimden bahsetmeye çalışayım. 1982 Çan/Çanakkale doğumluyum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. 2004-2006 yılları arasında Chicago, ABD’da Au Pair olarak çalışırken College of Dupage’te İşletme ve Uluslararası İlişkiler dersleri aldım 2007 yılından bu yana çalıştığım Uluslararası Fuarcılık sektörü PR&Marketing ve Proje Müdürlüğü görevi ile Orta Doğu’dan Slav Bölgesi’ne, Uzak Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Avrupa’dan Körfez Bölgesi’ne 20’den fazla ülke ve 30’dan fazla dünya şehrine seyahat ettim. 2012 yılında 3 yıllık hayat arkadaşım Koray’la evlendim. 13 Ocak 2014’te oğlum Rüzgar’ın hayatıma girmesiyle birlikte, ikamet ettiğimiz Kadıköy’de, kendim gibi hayattan zevk almayı bilen annelerin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri&Kadikoy Moms’ı kurdum. Oğlum 7 aylık olduğunda tam zamanlı çalışma hayatıma geri döndüm.

DSC_1560

 1. Aslı Hanım ben de bir Kadıköy öğretmeni olarak sizi sosyal medyada gördüğümde takip etmeye başladım . Peki Kadıköy Anneleri nasıl ve ne zaman kuruldu?

Lütfen, Kadıköy Öğretmeni ve Kadıköy Hamilesi! Bizi takip etmenize çok mutlu olduk, nasıl ve ne zaman kurulduğuna gelirsek; doğal doğumun psikolojik ve fizyolojik etkileri ile kolik, atopik dermatit, egzama tipi konak ve alerjik bir bebek birleşince hayatımın başka bir doğumunu da kucaklamış oldum; depresyon. Bebek öncesi 300 kilometrelerde yaşayan yeni anne olarak hızımın 10 kilometrelere düşmesine alışmakta zorlanırken, akıl sağlığımı kaybetmemek için sosyal hayatımı yeniden canlandıracak marjinal bir değişikliğe gitmem gerekiyordu. “Lohusalık sendromu yaşayan tek çalışan anne ben olamam.” deyip bebeğimle birlikte yapabileceğim aktiviteleri araştırmaya başladım. İlk adımım “Sine Bebe“ydi,  ardından anne&bebek yogasıanne&bebek zumbası derken kendim gibi işi bırakıp anneliğe soyunmuş kadınları gördükçe, “Neden daha fazlası olmasın?” dedim. Ve böylece Kadıköy Anneleri kuruluş hikayesi başlamış oldu.  Anlayacağınız Kadıköy Anneleri’nin arka planında hüzünlü bir “Lohusalık Hikayesi” var .

Lokal annelerle paylaşımım arttıkça, bu bende adrenalin patlaması yarattı! Herkes bebekli aktivitelerden haberdar olsun, kendini dışarı atsın, sosyalleşsin istiyor, adeta mesleki deformasyon yaşarcasına anneleri organize etmeyi diliyordum. Hamile yogası, Sine Bebe ve Anne Bebek yogasından karma, birbirlerinin tercihlerini kabul eden ve ön yargılı olmayan 11 anne bir whatsupp grubu oluşturduk ve halen bu grubu devam ettiriyoruz. Adı da Kadıköy Anneleri tabi ki J Bebeklerin ayları, annelerin de yaşları birbirine yakın. Sık sık bir araya gelip, paylaşımlarımız çeşitlendikçe “Neden diğer lokal annelere ilham vermiyoruz?” deyip Kadıköy Anneleri platformunu hayata geçirmeye karar verdik. Şimdiye kadarki değerli destekleri ve katkıları  için hepsine özel teşekkürler. Benim “muhtar” lakabım da buradan geliyor aslında 🙂 Bir de “reis” var. Ama “Kadıköy’ün anne-bebek muhtarı.” sözünü daha çok seviyorum.

Siteyi kurma kararı kesinleşince eşim Koray’ın da desteğiyle önce ABD’deki lokal oluşumları araştırdım ve buraya nasıl devşiririm konusuna gece&gündüz kafa patlattım. “Mutlu anne, mutlu bebek” mottosundan hareketle 1 Haziran 2014’te yayın hayatına başlayan platformun özellikle “offline”da bilinirliği arttıkça,  aslında insanların bu tarz oluşumlara ne kadar ihtiyacı olduğunu anladım. Daha sonra hem İstanbul içi hem de Türkiye’nin diğer şehirlerinde yerel anneler bir araya gelip gruplar oluşturmaya başladılar. Bu anlamda öncü olduğumuzu düşünüyor, annelerin ihtiyacına hizmet edip, esinlenilmiş olmaktan da keyif ve ayrıca gurur duyuyorum.

ka-logo-460x240px

 1. Kadıköy Annelerinin etkinlik ve projelerinden bahseder misiniz?

 

İkamet ettiğimiz Kadıköy’de, bebeğiyle geçireceği kaliteli zamanı, kendi zevkinden de ödün vermeden değerlendiren zamane annelerinin bir araya gelip deneyimlerini paylaştığı Kadıköy Anneleri&Kadikoy Moms, 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Eğitim kategorisinde Halkın Favorisi seçildi.  Bu ödülün hakkını verebilmek adına eğlence yanında eğitim alanında etkinliklerimizi yoğunlaştırmayı hedefliyoruz.

Platformun en önemli amaçlarından birisi de düzenli ücretsiz buluşmalar, eğitimler ve aktiviteler organize ederek, lokal anneler için bebekleriyle birlikte sosyalleşme fırsatını yaratması. Bu aktivitelerde sizinle benzer tecrübeleri yaşayan annelerle bir araya gelirken aslında paylaşılan deneyimler herkes için pozitif, keyifli ve ilham verici bir süreç haline geliyor.

Temmuz ayından bu yana Kadıköy Anneleri olarak Migros TV Anne-Çocuk kategorisi ile bir ortak çalışmamız mevcut. Burada anneler ve babalar, kendi evlerinde, çocuklarıyla yaşadıkları deneyimleri ve ev içi aktiviteleri diğer annelere ilham vermek amacıyla belli bir kurguda video formatına getiriyor. Artık metaryallerden gitar yapımından bebek banyosuna, anne sütlü dondurma tarifinden evde oyun hamuru yapımına pek çok konuda bilgilerimizi paylaştığımı vu videolara ilgi ve tepkiler çok güzel! Hatta ablan sevgiyletarifler.com sahibesi Özlem ve tatlı oğlu Hüseyin ile de çekimlerimiz oldu biliyorsun J Ayrıca buradan da duyuru yapmış olalım, bebeklerine ileride bir hatıra kalmasını isteyen, diğer annelere deneyimledikleri ve nacizane bildikleriyle ilham vermek istene anne ve babaları birlikte video çekmeye davet ediyoruz!

12072703_10153680549352558_705948131018572101_n

 1. Kadıköy Annelerine özel planlarınız oluyor mu ? Gelecekte yapmayı planladığınız bir şeyler var mı ?

 

Tabi, aslında 200’ün üzerinde yazısıyla, bugüne kadar 75.000 farklı kullanıcıya, 250.000’in üzerinde sayfa görüntülenme rakamına ulaşmış bir site, Kadıköy başta özellikle Anadolu yakasında olmak üzere 2.700 facebook ve 4.000 instagram abonesiyle sosyal medyada aktif olarak yer alıp, günde ortalama 3.000 kişiye erişen bir platform olarak, bizi severek takip eden binlerce annenin varlığı, üzerimize de büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu yüzden 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da en az ayda 2 kez olmak üzere bebek taşıma, bebek işaret dili, uyku, beslenme, ilk yardım konularında ücretsiz eğitimlerimiz ve masal, kitap, piknik, buluşma gibi organizasyonlarımız olacak. Şimdiden dopdolu bir yılın programını oluşturmaya başladık.

Yine Kadıköy Anneleri’nin daha fazla insana ulaşması ve hayatlarını kolaylaştırması için farklı projelerimiz var ancak  şimdilik bunların detayları bende kalsın .

12074532_675806545889289_4653143135596041713_n

 

 1. Sizde çalışan bir annesiniz . Çalışan anne olmayı anlatır mısınız bize ?

 

Evet, 2007 yılı başından beri çalışıyorum ve doğuma 3 gün kalaya kadar da çalıştım .Doğum sonrası yedi ay ara verdim ve sonra yine aynı işime kaldığım yerden devam ettim, halen aktif olarak çalışıyorum. Aslında en çok karşılaştığım sorulardan birisi bu; “Çalışan anne olmak sizi zorluyor mu? Günler nasıl geçiyor?” Bunu itiraf eden azdır belki ama Rüzgar yeni doğanda bakımı pek kolay olmayan bir bebekti ve ben de çalışmayı özlemiştim. Dolayısıyla yedinci ayda aktif çalışma hayatıma geri döndüğümde genele göre beklenenden çok daha kolay adapte oldum. Üstelik oğlumu henüz 4 gün önce tanıştığım yardımcı ablaya emanet ettiğim halde! 1 yaşına kadar iş yerinde günde iki defa süt sağdım. O zamandan beri de sağım işini günde bire düşürdüm. Rüzgar şimdi 22 aylık ve halen aktif olarak süt sağıp, emziriyorum. Bu sayede Rüzgar henüz anne sütü dışında bir süt içmedi çünkü stoğum hiç azalmıyor.

RÜZGAR ERDAL_OCAK 2014 (49)

Adaptasyon süreci haricinde için psikolojik yanına bakarsak eğer; küçük yerde büyüdüğümden, İlkokul 1’den Lise son sınıfa kadar aynı sınıfta okuduğum, çok samimi olduğum, halen de görüştüğüm bir arkadaş çevrem var. Çok mutlu olduğum ve gurur duyduğum bu güvenli, samimi arkadaş çevresine ve tabi ki komşuluk ilişkisine bizim de sahip olmamız adına Kadıköy Anneleri topluluğu en çok da bize hizmet ediyor. Ben işteyken Rüzgar’ın parkta oynarken fotoğraflarını çekip nasıl olduğunu göreyim diye bana atan anne arkadaşlar bile var! Özlediğim an naklen yayın yapan tüm annelere buradan kocaman öpücükler! Sizi seviyorum! Şıpıdık terliğimizle Moda’da yürüyüşe çıkıp bu arkadaşlarımızla selamlaşmak harika bir duygu. Adeta küçük bir sahil kasabası havası gibi…

 

 1. Rüzgar adında bir oğulunuz var . Maşallah çok tatlı  Rüzgarla iletişiminiz nasıl ; onun eğitimi için neler planlıyorsunuz ?

 

Çok teşekkürler, hepsi öyle gerçekten. Rüzgar’la iletişimim bir Oğlak erkeği ve Koç kadının nasıl olabilirse o kadar işte 😛 Şaka şaka, Rüzgar evet inatçı, seçici ve temkinli bir bebek ama aramızda özel bir iletişimimiz var bence. Kuralcı değil tam tersi oyunbaz bir anneyim sanırım .Özelikle 1,5 yaşından sonra birlikte yapabildiklerimiz arttıkça, iletişimimiz de aynı oranda kuvvetlenmeye başladı. Birlikte oynadığımız hemen her oyundan müthiş keyif alıyorum. Anne-baba olarak Rüzgar’ı, mutlak doğru-yanlışlarla değil, içgüdülerimize güvenerek, sonsuz sabır, anlayış, sevgi ve özveriyle “mutlu bir dünya insanı” olarak yetiştirme gayretindeyiz. Bir tutam Anadolu Pedagojisi, bir çimdik Doğal Ebeveynlik(Attachment Parenting), bir fıske Montessori Felsefesi(birey olmaya yönelik uygulamaları) ve koca bir avuç Demokratik Ebeveynlik gibi çocuk yetiştirme stillerinden harmanlayıp, kendi akışında bir “Erdallar” yaklaşımımızı geliştirdiğimize inanıyorum.

RÜZGAR ERDAL_OCAK 2014 (8)

Kuşkusuz annelik serüvenimi etkileyen bazı dönüm noktaları var. Bunlardan ilki 22-24 yaşlarım arasında ABD’de yaşları 9-11 arasında değişen çocuklara bakıp, ailelerin çocuklarını yetiştiriş şekline tanık olmam. İlk gençlik yılarımda aklıma çok yatan bu özgürlükçü, birey yaratmaya yönelik, ödül-ceza olmadan, sevgi odaklı yetiştirme tarzını şu an kendi oğlumda da eşimin de onayıyla uygulamaya çalışıyorum. Daha sonra doğal doğum ve kolik nöbetlerine bağlı geçirdiğim lohusa sendromu, halen emzirdiğim, gecede 2-3 saatten fazla uyumayan bir bebeğimin olması… Hastalıklar karşısındaki soğuk kanlılığım çocuk doktorumuzun bir hayli sakin ve ilaç karşıtı yaklaşımından, enerjik olmam Rüzgar’ın baba tarafından gelen uyku sevmeyen ve hiperaktif yanından, hijyen konusundaki umursamazlığım lohusayken izlediğim “Babies” belgeselinden, anneliğe “yapış yapış aşk” yerine matrak yönüyle bakmamsa “Çakma” Anne kitabını okumamdan kaynaklanıyor. Karşınızda sabırlı, bebeğini doğduğundan itibaren bir birey olarak kabul eden, “mükemmel anneyim” iddiası olmayan, soğukkanlı, hijyen çıtası düşük, yemek yiyor mu yemiyor mu mevzusuna takılmayan, yağmur-çamur, kar-kış, kıyamet dinlemeden bebeğini her gün mutlaka dışarı çıkartan, parkta oynarken oyununa müdahale etmeyen, çocukla koşturup, oynayan, “atlet-yelek-patik” üçlüsünden haz etmeyen, “Bizim dişimiz çıkt.ı”, “Biz acıktık.” vs. gibi cümlelere ek lakap ve bebek konuşmasını sevmeyen, çocukla büyüklerle konuşur gibi konuşan %80 bir Alman anası duruyor .

Orada yaşadığım yıllardan beri Amerika’lıların adetlerine bayılıyorum. Özellikle de şu işin ucunu hep “çocuk”ların mutluluğuna bağladıklarına. Mesela Yılbaşı(christmas) Cadılar Bayramı(halloween), Paskalya… Rüzgar’ın yaşadığımız muhit gereği Türk olduğu kadar Rum, Ermeni, ABD’li, Avrupa’lı vs. pek çok arkadaşı, bizim de komşumuz var. Bu adetleri bebeklerin eğlenebileceği şekilde organize edip kutlamaya dönüştürüp, onlara güzel anılar bıraktığımıza inanıyoruz. Zaten biz de eşimle kendimi dünya insanı olarak hissediyoruz ve çocuğumuzu bu şekilde yetiştirmek istiyoruz. Yani bu noktada hayaller, hayatlar birbirini fazlasıyla tutuyor .

Ruzgar-6

Bir de şimdi anlamı olmasa da ileride faydasını göreceğini düşündüğüm her gece yatmanda önce yaptığım bir rutin var; O’na üç soru soruyorum; “Bugün seni gülümseten bir şey yaşadın mı? Yaşadıysan paylaşır mısın? Bugün seni üzen bir olay oldu mu? Olduysa anlatır mısın? Bugün değişik ne yaptın ya da farklı ne öğrendin?” Şimdilik onun adına cevapları ben versem de, bu rutin hem anneliğimi geliştirmeme, hem de çocuğumla duygusal bağımı güçlendirmeme faydalı oluyor gibi.

Yardımcı ablamızdan çok memnun olduğumuz için en azından 3 yaşına kadar okula başlatmayı düşünmüyoruz. Önümce daha 1 yıl olduğu için henüz uzun vadeli planlarımız. Sizin bu konuda önerileriniz olur mu?

 1. Kadıköy’de ki eğitim olanakları ile ilgili annelerle paylaşımınız oluyor mu?

 

Eğitim olanaklarından ziyade ağırlıklı takipçi çocuk yaş gurubu 0-4 yaş olduğu için oyun grubu, kreş, yuva, ana okulu vs gibi esas okul öncesi seçeneklerle ilgili paylaşımlarımız oluyor. Bize Kadıköy civarında hizmet veren çok sayıda okuldan bilgiler geliyor, içlerinden seçim yaparak ve Kadıköy Anneleri’ne özel indirim verenlere yer vermeye gayret gösteriyoruz. Ama özellikle bu konu ailelerin kafasını karıştırdığı için talebi karşılayabilmek adına tüm eğitim olanakları ve fazlasını içeren bir projeyi 2016 yılında hayata geçirmeye hazırlanıyoruz.

 

 1. Ben de bir Kadıköy öğretmeniyim . MEB’ e bağlı bağımsız bir anaokulundagörev yapıyorum . Okulumuzu herkes özel okul sanıyor. Konumu ve fiziksel şartları oldukça iyi. Tabi ki kadrosu da . Kadıköy anneleri ile okul tercihi hakkında paylaşımlarda bulunuyor musunuz ?

 

Az önce belirttiğim gibi hedef kitlemizi daha küçük yaş grubundan bebekler oluşturduğu için henüz bu konuda kapsamlı bir çalışma yapmadık ancak okul kategorisine özel dosya şeklinde sitede yer vermeyi düşünüyorum. Hatta bu anlamda ilk dosyamı bir Montessori okulu üzerine tamamladım. Bizzat kendim gidip, okulu gezip, öğrencilerle, öğretmenlerle ve yöneticisiyle görüşüp, notlar aldım, okuldan da iç-dış fotoğraf çekimi yaptım. Eğer bu uygulama ilgi görürse diğer merak edilen okullar için de benzer bir çalışma yapabilirim.

 

 1. Siteniz oldukça geniş alanda yazılar yayınlıyor . Birlikte çalıştığınız yazarlarınız var mı ?

Evet, sitemiz Bebek&Çocuk Dostu TariflerBebek&Çocuk Dostu Mekanlar, Küçük Kitap Kurtları İçin İlk KitaplığımUyku MüzikleriHamilelik&Doğum&Lohusa&Emzirme Günlükleri, Uzmanlarla Röportaj, Eğitim, Aktivite ve Annelik gibi kategorilerde 15 kadar katkıda bulunan anne ve babanın yazılarına ev sahipliği yapıyor. Düzenli olarak siteye yazı yazan uzman ve anne arkadaşlarımız var. Site kurulduğundan bu yana verdikleri destekler için hepsine çok teşekkür ediyorum. Bunun yanında zaman zaman özel gün yazıları gönderen konuk arkadaşlar da oluyor. Mesela sizden de eğitimle ilgili bir yazı almayı çok isterim .

Tabii ki ben de çok isterim.

 

 1. Biraz da özel hayat desek ? ☺

Desek, de nasıl desek? Rüzgar planlı bir bebek ama yine de hayatımızın bu kadar değişeceğini öngöremezdik . Tatil planlarından, haftasonu aktivitelerine, evin eşya düzeninden erzak alışverişine kadar her konuda kendimizi bebeğe göre ayarlıyoruz. İlişki ister istemez bebeğin mizacına göre de etkileniyor. Rüzgar yenidoğandan beri bana çok düşkün bir bebekti. Halen gece uykusunun düzensizliği, sık emmesi ve sabaha karşı benimle yatması sebebiyle karı&koca rolümüzü bir süreliğine rafa kaldırıp sadece anne&baba olmanız gerekebiliyor. Ailelerimiz de uzakta yaşadığından ve İstanbul’da Rüzgar’ı bırakabileceğimiz kimsemiz olmadığından, çalışmadığımız zamanlar dışından Rüzgar full time bizimle beraber. Bu sebepten doğumdan sonra gece hayatı, gezmeler vs gibi konuları erteledik. Zaten çok da üşkün değildik ama en azından akşam arada bir film&dizi izlediğimiz oluyordu .Şimdi “Ne zaman uyur acaba? Aman çok yorgunum ben de uyuyayım.” deyip tembelliğe kaçtığımız oluyor. Ama bence bunlar geçici, bebek nasıl olsa büyüyecek ve bizim ileride karı&koca olarak yalnız geçireceğimiz çoook vaktimiz olacak . Bebeklik zamanları ise istesek de geri gelmeyecek… Yine de eş olarak seçtiğiniz kimseyi bir de baba kimliğiyle tanımak, aranızda başka bir sevgi ve aşkı doğuruyor.

DSC_1505

Kısacası şu anda “özel hayat” deyince “aile” dışında aklıma bir şey gelmiyor . Aile kavramını aşılamak için birlikte yapabileceğimiz etkinliklere ağırlık veriyoruz. Mesela çocuktan önce bisikletçiydik, şimdi onun için bir aparat aldık ve ailece bisiklet turuna çıkıyoruz. Ailece kampa gittiğimizde gökyüzünü inceleyebilmek için bir teleskopumuz, parka gidince birlikte oynayabileceğimiz kocaman uzaktan kumandalı bir arabamız var.

Şimdilik “özel” olarak her ay gitmeye çalıştığım Müzisyen Anne Sevgili Ahu’nun düzenlediği “Moms Night Out TR” geceleri ve yine her ay hocamız Hasan Nami Güner eğitmenliğinde İyi Cüceler’de katıldığım “Yetişkinler için Yaratıcı Drama” derslerini sayabilirim. Bir de yakında haftada iki defa aletli pilates yapmaya başlayacağım, yehu!

 1. VE takipçiler ; sizi takip edenlere  bir mesaj iletelim ……………………………….

Kadıköy Anneleri grubumuz kış bebeklerinden oluştuğundan başlarda haftalık dönüşümlü kendi evlerimizde bol yemeli, içmeli oyun grupları düzenledik. İnternetten araştırıp evde yapabileceğimiz aktviteleri çıkardık. Havalar güzelleşince parklarda, açık hava mekanlarında buluşmaya başladık. Bu arada 5 ay anne&bebek yogasına 2 ay anne-bebek zumbasına, 7 ay da Sine Bebe’ye gittik. Rüzgar kar, kış, yağmur, soğuk demeden parkta, kumda oynamayı çok sever. Mahallede ve parkta pek çok oyun arkadaşı var. Kapalı mekanda durmaktan hoşlanmadığından şu anda oyun gruplarına pek katılamıyoruz ancak park da zaten başlı başına bir sosyalleşme alanı.

Bizi, seven takipçilerimize nacizane mesajımız da şu olabilir; açık ya da kapalı alanda, planlı ya da plansız fark etmeden özellikle yaşları birbirine yakın bebeklerin birbirini sık gördükçe alıştığını ve bunun gelişimlerine pozitif etkisi olduğunu sevinerek farkediyor, Kadıköy’de büyüyen ailemizle çocuklarımıza güvenli ve sevgi dolu bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyoruz.

Herkesin hamileliği, doğumu, lohusalığı, emzirme süreci ve en nihayetinde anneliği kendine. Kadıköy Anneleri&Kadikoy Moms ise sıcak, samimi, hepsi de biricik olan deneyimlerin paylaşıldığı, “en doğru”, “en iyi”, “en güzel” iddiası olmayan, kapıları yalnızca desteğe açık bir platform. Sizi de değerli yazılarını ve katkılarınızla aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! Üstelik çok yakında hayata geçecek “Kadıköy Anneleri Club” forum sayfamızla daha fazla anne ve anne adayına ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece Kadıköy Hamileleri, Kadıköy Anneleri, Kadıköy Babaları ve Kadıköy Bebekleri için anında ulaşabilecekleri sonsuz bir kaynağın da kapıları açılmış olacak…

12049391_675750432561567_4897173556901407056_n

 

 1. Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim . Ben ASLI ALTINOK ERDAL /KADIKÖY ANNELERİ ‘ni tanıdığıma çok sevindim.

Asıl ben bu detaylı sorular ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Eğitim alanında keyifli paylaşımlarda bulunan bir sitede konuk olarak yer almak benim için bir onurdu.Ben de çok sevindim.

Aslı Altınok Erdal (Nam-ı diğer Muhtar Anne)
Kadıköy Anneleri&Kadikoy Moms Kurucusu
kadikoyanneleri.com/ fb / twitter / youtube / google+ / pinterest / instagram

https://www.facebook.com/kadikoyanneleri/

https://twitter.com/?lang=tr

https://www.instagram.com/kadikoyanneleri/

https://plus.google.com/+Kadikoyannelericom/posts

https://www.youtube.com/channel/UCLp94pKCjsXtRn_voQN_6dA

https://www.pinterest.com/kadikoyanneleri/

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

1.423 comments

 1. Awesome site you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!