Ana Sayfa / 1 Yaş Etkinlikleri / Hüso’nun İlk Keşif Sepeti

Hüso’nun İlk Keşif Sepeti

 

Merhaba ;

Daha dün gibi HüsOmun doğumu ve onu ilk gördüğümüz an. Şimdi 1 yaşına girmesine 15 gün kaldı . Ailemizin en küçük üyesi büyüyor ; bende teyze olmanın tadını çıkarıyorum.

Artık Hüso ile etkinlik yapma zamanı geldi diye düşündüm ve onun için yapacağım etkinlikleri planlamaya başladım. Bebeklik döneminde annesi ile birlikte birçok etkinlik yaptılar zaten . Özellikle müzik alanında. Şarkılar ,parmak oyunları söylediler ve müzik aletleri ile tanıştı . Hatta 2 aydır bir oyun grubuna katılıyor . Gelişim sürecini gözlemlerken bazı etkinlikleri yapmaya hazır olduğunu farkettim. İstenilen nesneyi bulabiliyor , sorulan  basit soruyu anlayabiliyor.

Peki neden bu etkinlikleri yapıyoruz ?

Bilişsel gelişimde ilk aşama eylemsel dönemdir. Çocuk, bu dönemde çevreyi eylemlerle anlar; çevresindeki nesnelerle ilgili yaşantıyı onlara dokunarak, vurarak, ısırarak, hareket ettirerek kazanır. (0-2) duyusal -motor dönemidir.Bebek, bu aşamada dış dünyayı keşfetmede duyularını ve motor becerilerini kullanır.

Hüso’nun İlk Keşif Sepeti

Hüso’nun ilk keşif sepeti kurdelalar ile yapılmış bir duyusal keşif oyunu.

Oyunu kurmak çok basit ; biz evdeki hediye paketlerinden vs. kalmış parça kurdelaları kullandık. Sepeti ,kurdelaları birbirine ekleyerek karşılıklı örümcek ağı benzeri bağladık.

Malzemeler :

 • çamaşır sepeti
 • kurdela ( farklı renk ,ebat ve ölçülerde )
 • oyuncaklar

Nasıl hazırlanır ?

Boş bir çamaşır sepetine Hüso’ nun en sevdiği oyuncakları yerleştirdik . Kumandası ,telefonu .top vs. Daha sonra farklı renklerde ve parça parça olan kurdelalarımızı birbirine düğümleyerek sepetin deliklerinden geçirerek bir örümcek ağı benzeri görüntü oluşturmaya çalıştık. İsterseniz daha ince kurdela da kullanabilirsiniz veya ip . Biz bileklerini incitmesin diye düşünerek kurdelayı tercih ettik. Bağlama zorluk derecesini çocuğunuz kaç aylık olduğuna göre ayarlayabilirsiniz. Hüso 11 aylık . Eğer 18 aylık olsaydı ; daha fazla kurdelayı daha sık bağlardım. Ama çocuğunuz ilk defa yapacağı etkinlikte başarılı olması , sepetinden oyuncaklarını alabilmesi önemli.Yerleştirdiğiniz oyuncakların geçebileceği boyutta aralıklar oluşmasına da dikkat edin.

IMG_1473

IMG_1469

 

Etkinliğe ilgi duyması için sevdiği oyuncakları tercih ettik . Hüso oyuncaklarına ulaşmaya çalışırken kurdela katmanları üzerinde elleri çokça çalıştı.

Oyuncaklarını kurtarmaya çalışan Hüso’m öncelikle en sevdiği oyuncağını ;kumandasını kurtardı :)) Oyuncağını kurtaran Hüso onunla bir süre oynadı . Keşif sepeti bir süre daha oyun alanında kaldı , Hüso içinden diğer oyuncaklarını da çıkardı.

Oturarak sepete kolunu uzatırken iki elini de kullandı, zaman zaman sepeti kendisine doğru çekerek oyuncağını rahat çıkarmak için çözümler aradı.

Bu etkinlikle birlikte;

 • Hüso küçük kas becerilerini çalıştırdı .
 • problem çözme becerileri  desteklendi.
 • duyusal bir keşif deneyimi yaşadı .
 • başarma duygusu yaşadı .
 • el-göz koordinasyonu gelişti.
 • oyun oynadı ve teyzesi ile ilk etkinliğini yapmış oldu :))

TARİHE GEÇSİN HÜSO’NUN İLK ETKİNLİĞİ :))    04/02/2015

 

Hüso’ nun fotografları :

IMG_1470

 

IMG_1471

 

 

IMG_1472

 

 

IMG_1474

 

IMG_1476

 

 

SEVGİYLE …

HÜSO TEYZESİYLE 04/02/2015

Check Also

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü

Herkese merhaba, Bugün sizi son okuduğum ve hayatımda yepyeni kararlar almamı sağlayan bir kitapla tanıştıracağım.  ...

‘Okulumda İlk Günüm’ Yazılı Çerçeve ve Banner Yazı

Herkese MERHABA , Buraları biraz canlandıralım mı ? Bence evet . Bu sene umarım bloğa ...

1.677 comments

 1. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody
  else encountering problems with your blog. It appears like some of the text in your content are running off the screen.
  Can somebody else please comment and let me know if this is happening
  to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Many thanks