Ana Sayfa / Blog / Heyecan Dorukta ! (27-30 hafta)

Heyecan Dorukta ! (27-30 hafta)

IMG_6172

14aralık-11 ocak

Aden’imizi beklerken son haftalardayız artık . Heyecan da dorukta tabii ki …

Kızımızın adı daha cinsiyeti öğrenmeden düşünülmüştü aslında eşim bulmuştu . Cinsiyeti öğrendiğimiz gün ise artık nettik ya eşim netti 🙂

İş yerime gönderdiği çiçekte ADEN’imiz yazılmıştı bile 🙂 Ben de ikna olmuştum zaten . Böylece kararsızlık yaşamadan kızımızın adına karar vermiş olduk.

Ve artık kesinleşen ismimiz olduğuna göre Adenli hazırlıklarda başladı. Hastane odasında kullanmak için kapı süsü , minik anılar yazılması için bir anı defteri ve misafirlerimiz içim minik bir magnet hazırlatıyoruz. Temamız ‘fil ‘ . Kapı süsümüz de ise bulut ve fil bir arada . Tüm bunlar keçeden hazırlanıyor elime ulaştığında resimlerini ve detaylarını paylaşmak isterim. Kapı süsünü daha sonra evdeki odasına da asacağız kısmetse .

Kıyafet alışverişlerini çoktan tamamladım. Odasını da almıştık şimdi detayları kaldı sadece . Perde,lamba ve uyku setini de fil temalı seçtim henüz odadaki yerlerini alamadılar ama ütülenip asılmayı bekliyorlar. Tekstil ürünlerini internet üzerinden ararken kids and teens markasından buldum . Yeri modokoda .Ben çok beğendim sade şeyler aradığım için tam bize göreydi.

Filli tema ürünler arayanlar için paylaşmak isterim 🙂

Aslında çok tatlı şeyler buldum filli bunları bir yazıda toplamalıyım sanırım .

Bu haftalarda da rutin kontrollerimiz devam etti.8 aralıktaki kontrolümüzde ben 70 kilo olmuştum bile . +11 kilo ile devam ederken Aden’imiz 853 gr (25+2 kilosu ) olmuştu. Hızlı kilo aldığım için doktorum dikkat etmem için önerilerde bulundu. Aynı gün kontrolümüzden sonra doktorumun istediği hamileler için 50gr glikoz tolerans testini yaptırdım. Bu benim ikinci testim oluyor . Annem tip2 diabet hastası olduğundan daha önceki haftalarda da bakıldı . Malum risk grubundayım . Labaratuvar sonucum normaldi 60.dk da 91 çıktı. Şükür bunuda atlatmış olduk.

IMG_5676

Bir sonraki kontrolümüzde(28aralık)  823 hafta sonra ben tam 3 kilo daha alarak fırçayı yedim . Çünkü Aden yine 300 gr alarak 1142 grolmuş , minik bir bebiş olma yolunda ilerliyordu. Doktorumuz biraz çıtır olduğunu ve protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermemi istedi. Elimden geldiğince dikkat ediyorum tabii ki hatta bazen et yemekten bıkkın hale geliyorum . Ama yapısal olarak böyle olması da çok doğal her çocukta kilolu doğmuyor . Önemli olan risk grubunda bir kiloya düşmemesi .

Bu hafta doktorum bir sonraki kontrolümüze 2 hafta sonra çağırdı ; hem benim hem bebeğin kilo takibinin yapılmasını not etti. eşimle benim aramda da kan uyuşmazlığı olduğunda bir tetkik istedi.  Coombs,indirekt(kanuyuşmazlığı testi ) için kan verdim. Ben negatif eşim ise pozitif kan grubu.,

IMG_5914

Amaç kan uyuşmazlığı var mı araştırmak değildir, kan uyuşmazlığına bağlı olarak anne bebek arasında etkileşim var mı araştırmaktır.  Anne Rh(-), baba Rh (+) olan hamileliklerde  kan uyuşmazlığı oluyor. İndirekt coombs testi sadece kan uyuşmazlığı olan gebeliklerde yapılıyor, diğer gebeliklerde yapılmıyor.

 

Kan uyuşmazlığı (İndirekt coombs) testinin negatif olması neyi gösterir?
Gebelikte indirekt coombs testinin negatif olması anne kanında bebek kan hücrelerine karşı oluşmuş antikorların olmadığını gösterir. Bu istenilen bir durumdur. Anne ve bebek kanları arasında Rh uyuşmazlığı olmasına rağmen bebek kanı anneye geçerek anne kanına temas etmemiştir ve etkileşme olmamıştır. 28. haftada yapılan indirekt coombs testi negatif ise doğuma kadar etkileşme olmasını engellemek için anneye anti-D immunglobulin (kan uyuşmazlığı iğnesi) yapılır. (jinekoloji ve gebelikten alıntıdır)

Benim de test sonucum negatif olduğu için bu iğneden olmak gerekti. özel bir iğne olduğu için hastane tarafından sizin için temin ediliyor. Doktorunuzun sizin için mor reçeteli olarak yazması gerekiyor. Benim özel sigortam bunu karşıladı ama devlet hastanelerinde durum ne hiçbir fikrim yok. Kalçadan yapılan bu igne herhangi bir ağrı sızı yapmıyor.

2 ocak tarihinde RHOGAM 300 MİKROGRAM İM yapıldı. Bir sonraki hafta ise grip şikayetim devam ettiğinden 1 hafta rapor alarak evde dinlendim. Hamile iken grip olmak gerçekten zor . Doktorum ilaca gerek yok dedi atlatırsın ve dediği gibi oldu . Sadece okyanus suyu ile burnumu açarak rahatlattım . Her sabah bir bardak ıhlamur , bal limon ve zencefil karışımlarıyla iyileştim.

IMG_6211

Adenin hareketleri artık iyice belirginleşti ve ben kilo alımımı kısmen kontrol altına alarak 73 kiloda kaldım.

ADen’in hazırlıkları dışında kendim içinde alışveriş yapmam gerekti.Artık ayakkabı giymek bir hayli zorlaşti . bot ,çizme vs giymek istemiyorum. Kendime yarım numara büyük bir spor ayakkabı aldım. Birde hep özendiğim salopet bahçıvan modeli tulum aldım 🙂  Ablamla birlikte ise hastane için gecelik ,çamaşır alışverişini tamamladık.  Annem de bazı şeyler almıştı fazla bile oldu ama gecelik giymek doğumdan sonra da rahat olur diye düşünüyorum.

hazırlıklar ve heyecanlar  içerisinde bu haftaları da bitirdik. Artık karneleri vermeyi ve tatili bekliyorum. 26 ocakta 32. haftam doluyor ve çalışabilir raporu alacağım .Tatil dönüşü başlamak ise kısmet diyelim 🙂

bU Dönemde hamile yogasına giden arkadaşlarla tanışma fırsatı yarattık kendimize , bir kahvaltı organize ettik. 8 hamile toplandık. İnsan bu dönemde benzer konularda konuşabileceği arkadaşlara ihtiyaç duyuyor.

IMG_6308

Bu haftalar içerisinde ise artık hayati değişimler oldu kızımızda . Bu haftalar annelerin rahat bir nefes alabileceği haftalar olduğu söyleniyor . Yine de insanın aklı hep bebeğinin sağlığında oluyor.

Bizim bedenimizde de bir çok değişiklik oluyor. rahim 56 grdan 986 grama çıkıyor hamilelik sonunda.

Kısaca benim ilgimi çeken değişiklikleri paylaşmak isterim.

  • hedef kilosu en az 1000 gr olmalı
  • akciğerler hızla gelişmeye devam ediyor.
  • Gözler tam olarak meydana geliyor  ve kirpikler oluşuyor.
  • emme ve yutma gelişiyor.
  • ritmik nefes alıp verme işini yönetebilir hale geliyor .( 28 hafta sonrası )
  • bebek sizi görmeye isesinizi duymaya ,size has kokuyu tanımaya ve vereceğiniz sıvı besini tatmaya hazırlanıyor.Yani duyuları gelişiyor.
  • bebekler bakma pratiği yaparlar.
  • saçları ve tırnakları çıkar.

Sağlıkla geçeçek haftalara , sevgiyle…

 

IMG_5760

 

Hüsomuz ile 🙂

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

852 comments

  1. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.