Ana Sayfa / Blog / Ev Yapımı Materyal ; Mantar Matematik Panosu

Ev Yapımı Materyal ; Mantar Matematik Panosu

Merhaba ;

ÖĞRETMEN YAPIMI EĞİTİM MATERYALİ ; MATEMATİK VE KÜÇÜK KAS BECERİLERİ İÇİN 🙂

Ikea’yı ne kadar çok sevdiğimi yakın çevrem çok iyi bilir. Bu sefer de sınıfım için bir eğitim materyali hazırladım ,ıkeanın  mutfak bölümü ürünlerinden mantar nihale ile.Bir kaç örneğini gördüğüm panoların yapımı oldukça basit gözüküyordu. Bu tarz oyuncaklarda mevcut tabiki ama amacım fazla para harcamadan ,sınıfa güne başlama zamanı için eğitim materyali kazandırmaktı.

Ivır zıvır almak için girdiğim birmilyoncu tarzı bir dükkanda renkli kalın lastikleri bulunca hemen aldım .Ne kadar sevindim anlatamam kim bilir nerden bulurum diye düşünüyordum.Sonra Ikeadan 3lü nihaleyi aldım . Mantar çivilerden sınıfımızda var.Fazlasını bu panoyu yapmak için kullanacağım. Tüm malzemeler tamamsa başlayabiliriz.

Malzemeler:

 • renkli lastik
 • mantor nihale veya pano
 • yapıştırıcı (peligom veya kuvvetli yapıştırıcı )
 • mantar çivisi

Nasıl yapılır ?

Mantar panonuz üzerine takacağınız çivileri ve çivileri yapıştırmak için kuvvetli yapıştırıcıyı hazırlayın. Ben önce beyaz tutkal ile denedim ama peligom ile daha sağlam oldu . Önce yapıştırmadan yapmayı planlamıştım ama lastikleri takarken fırlama ihtimalini düşünerek yapıştırmaya karar verdim. Daire şeklindeki mantar pano üzerine dairesel düzende çivileri takın. Çivileri takarken iğne kısmını yapıştırıcıya batırın ve panoya o şekilde saplayın. Bir süre kurumasını bekleyin.

IMG_2203

 

Çiviler kuruduktan sonra panonuz hazır. Lastikleri verin ve neler yapabildiklerini gözlemleyin.

Ben bu hafta okulda hazırladım . 2 tanesini hazırlamak yarım saat bile sürmedi.  Bir sonraki gün masaya koydum ve yapmak isteyen öğrencilere fırsat verdim. Önce herkes denemek istedi tabiki . Sırayla tüm öğrenciler denedi. Yönlendirme yapmadan bile bir çok şey keşfettiler.

IMG_2204

Erken çocukluk eğitiminde(okul öncesi dönemde ),geometrik panolar çeşitli nedenlerle kullanılır:

 •  ince motor becerilerini ( küçük kas ) geliştirmek için
 • şekiller keşfetmek için
 • Harfleri ve sayıları oluşturmak için
 • simetri keşfetmek için(örneğin alan ve çevre gibi)
 • geometrik kavramların ön bilgisini oluşturmak için
 • dikkat becerisini geliştirmek için
 • matematik becerilerini geliştirmek için
 • desen ve tasarımlar oluşturma ( sanatsal beceriler ) için

Eminim sizinde aklınıza daha  kazanım geliyordur. Bazen basit görünen bir materyal çocuğa birçok beceri kazandırabilir.

IMG_2205

Aslına bakarsanız bu kadar çabuk yapabilmelerine şaşırdım . 2011 doğumlu öğrencilerimin minik elleri oldukça gelişmiş . Yardım almadan lastikleri çivilere geçirebildiler ve aynı zamanda geometrik şekiller yapmayı denediler. Keşke sene başında deneme şansımız olsaydı ; aradaki değişimi gözlemleme fırsatım olurdu bu materyal üzerinde.

Bu materyallerin hazır plastik veya ahşapları mevcuttur tabiki ama inanın el emeği hazırlanan ve ilgi gören materyalin keyfi bir başka oluyor. Güne başlama zamanında          ( serbest zaman ) bazı çocuklar ne ile oynayacağını bilemiyor ve ya oyun kuramıyor . Çabuk sıkılıyor ve dikkatini yoğunlaştırmakta  zorlanabiliyor. Ben de bu sebeple oturma düzeninde en az 15 dakika harcayabilecekleri materyaller koyuyorum . Oldukça ilgilerini çekiyor . Hem eğleniyor hemde gelişiyorlar : yaşasın minik eller :))

IMG_2206

IMG_2207

 

isterseniz farklı boy ve büyüklükte hazırlayıp birkaç öğrencinin  birlikte hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Yardımlaşma çok önemli !!!

Hadi kolay gelsin ; eğer denerseniz facebook sevgiyle bebek sayfası ile paylaşabilirsiniz.

sevgiyle…

 

 

Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

1.520 comments

 1. Thank you, I have just been searching for info about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?