Ana Sayfa / AİLE VE YAŞAM / Epidural Sezeryan Kararım

Epidural Sezeryan Kararım

Merhaba,

Geçen yıl bu zamanlarda artık doğuma sayılı haftalar günler kalmıştı. Bir ara acaba erken mi gelicek derken devam etti sürecimiz. Şubat ayını da atlattık ve Mart ayı için yaklaşık bir planlama yaptık . Doğum yöntemim  benim ve bebeğimin sağlığı ön planda tutularak sezeryan olarak kesinleştikten sonra tabi ki aklımda bir soru ? Genel anestezi mi yoksa Epidural anestezi mi ?

Aslında o günlere kadar hiç araştırdığım ya da düşündüğüm bir şey değildi . Keşke normal doğum olabilseydi ama eğer olmuyorsa da en iyi nasıl olur onun peşindeydim . Elbette okudum ,araştırdım . Daha önce bu yöntemle doğum yapmış kişilerle konuştum. Herkesin hikayesi farklı olsa da kafamda yaklaşık bir şeyler oluşmuştu. En yakınım ablam genel anestezi olmuştu . Artılarını ve eksilerini tartacağım şahit olduğum bir doğumdu. Epidurale ise hep duyduklarımdan yola çıktım . Baş ağrısı şikayeti yarattığını , bacakta uyuşma ve bazı kalıcı problemler yaratabileceği konuşulanlar arasındaydı . Annemin de korkusuydu aslında ay Özge nasıl olacak bayılmadan . Evet çok sakin bir insan değilim , az biraz pimpirikliyim fakat canımı canımın parçası kızımın dünyaya geliş anını kaçıramazdım . İşte bu düşünce ile hiç korkmadım . Okuduklarımda beni gayet rahatlattı. Sonuçta bir ameliyata giriyorsunuz ve bir can dünyaya geliyor. Her ne kadar doğum olsa da. Ve bütün ameliyatlar gibi risk her zaman var.

Doğuma bir hafta kala doktorumun da fikrini almak istedim . O da beni anestezi doktoruna yönlendirdi. Hemen bir randevu aldım ve kendisi ile görüşmeye gittim . Bana her iki yöntemle ilgili bilgiler verdi ve bazı testler istedi . Açıkçası kendisinin sakin ve emin duruşu da beni oldukça rahatlattı.

Birkaç tüp kan verdim ve tansiyonuma bakıldı.  Minik bir de test doldurdum. Kararımı vermiştim ‘epidural’ .

Gerçekten hastaneden emin olarak ayrıldım . Ufak detayları kendime dert etmedim . Sadece bebeğime kavuşacağım anı düşünerek doğumu bekledim. Benden önce bu yöntemle doğum yapan arkadaşlarım da olunca iyice rahatladım 🙂

Tabi ki onlara da sordum nasıl geçtiğini.

Laboratuvar kayıtlarına da baktım şimdi . 3 sayfalık bir sonuç var . Tam kan sayımı ,plazma , şeker , hıv ,hepatit gibi şeylere bakılmış. Doğumdan 4 gün önce yapılmış.

Gelelim doğum sabahına .

Hastane odasında başlayan damar yolu açılması ve ameliyat önlüğünün giyilmesi ile hazırlıklar başladı. Evet biraz tedirginlik oluyor ama o da bebeğimize kavuşacak olmanın heyecanı. Benim kadar eşim ve ailem de heyecanlıydı . Pek göz göze gelmedim kimseyle o dakikalarda duygusala bağlamıştım zaten . En son doğuma inerken ben gelene kadar bebeğime iyi bakın demişim. Biraz da ağladım evet !

Ameliyathaneye indikten sonra her şey o kadar hızlı ilerliyor ki . Ufak bir bilgilendirmeden sonra sedyeye oturdum ve doktorumun epidurali uygulaması için söylediklerini yaptım . Bir hemşire ellerimden tuttu ben de onu sımsıkı tuttum 🙂

Epidural iğnesi yapılmadan sırta bir jel sürülüyor ve öne doğru oldukça eğiliyorsunuz . Valla ben kan aldırırken bile daha fazla şey hissediyordum . Gerçekten hiç duymadım . Sonrası zaten film gibi . Uyuşmanın başlamasıyla ayaklarımı tamamen hissetmez hale geldim bir dakikada. Ben şimdi nasıl yatacağım  dedim zaten . Gerçekten yetilerini kaybediyor insan o anda . Bir kaç hemşire ve doktorum hemen beni sedyeye yatırdılar ve doğum başladı. Hemen pıt diye olmuyor tabi . Minik bir kaç şey hissediliyor ama kesinlikle acı değil . Sonuçta doğum işleminin yapıldığını biliyorsunuz ve vaziyeti tahmin edebilirsiniz.  2 yanımda anestezi doktorları sürekli konuşup durumu  takip ediyorlar . Ben beni ilk yatırdıklarında kollarımda ağırlık hissettim ve damar yolundan bir ilaç verildi sanırım . Birazda midem bulandı ama hemen geçti. Bebeğim hemen pıt diye de çıkmadı anestezi doktorlarından biri karnımın üzerinden destek yaptı doktorumun onayıyla. Sonrasında bazı şeyler yaşadık ama sonuç iyi çok şükür . Onu anlatmıştım ‘Nasıl anne sütü veriyorum ? ‘ yazımda . Ve Aden ‘in dünyaya gelişinden sonra her şey çok güzel zaten . Acı bile olsa unutulur hani . Tarif edilemeyecek dakikalar .

Kavuştuk ,koklaştık derken  gerçekten kendimi çok iyi hissediyordum . Sanki ameliyat olmamışım gibi. Baş ağrısı da hiç yaşamadım . Doğumdan yaklaşık 4-5 saat sonra da yürüttüler beni. Damar yolundan verilen ağrı kesicilere de gerek olmadı. O en basit agrı kesiciden verdiler ihtiyaç duyduğumda.  Ertesi gün ise epidural bantlarını çıkarmak için başka bir doktor geldi ve hiçbir şey kalmadı.

Doğum sonrasında bol bol yürümek gerekiyor  . Elimden geldiğince yürüdüm ama yeterli olmadı sanırım . Eve çıktıktan sonra ayaklarımda inanılmaz bir ödem oluştu . Penguen gibi yürüyordum . Terlikler ayağıma sığmıyordu . Dev ayağı gibiydi gerçekten . Neyse ki o da 1 hafta içerisinde geçti.

Tabi ameliyat etkileri öyle bir anda geçmiyor. Ödemler ,ağrılar olabiliyor. Benim ağrım yok denecek kadar azdı. Anestezi doktorum epiduralin çok iyi geçtiğini söylemişti zaten.

Özetle ben epidural kararım için ‘iyiki ‘ diyorum. Eğer sizde kararsız iseniz mutlaka araştırın . Doktorlarınızla durumu değerlendirin. Testlerinizi yaptırın . Benim burada yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim . Ve şartlarınız uygunsa mutlaka normal doğum yapın. Sonuçta doğal doğum kesinlikle en iyisidir. Ama kendinizi ve bebeğinizin sağlığını da riske atmayın.

Ve mutlaka kendinizi iyi bir hastane ve güvendiğiniz doktorlara emanet edin .

Yönteminiz sezeryan ise genel anestezi olarak bu anı kaçırmamalısınız bence . Korkulacak hiç bir şey yok sonuçta her şey doktorların kontrolü altında.

Bir de söylemeden geçemeyeceğim . Biz eşimin doğuma girmemesi kararını vermiştik . Ama şimdi düşünüyorum da o da yanımda olabilirmiş bence . Çok ta mutlu olurdu bence . Ama o hep bir aksilik durumunda yaşayacağı stresi düşünerek girmeme kararı aldı . Kısmet diyelim . Doktorumuz da hatta sen niye gelmedin doğuma demişti eşimi gördüğünde . Neyse 2. de girersin dedi ama orası şimdilik zor zor gözüküyor 🙂

Tüm hamile annelere sevgiyle…

 

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

962 comments

  1. Quality posts is the main to interest the people to
    pay a quick visit the web site, that’s what this site is providing.