Ana Sayfa / Blog / Duyusal Oyun Hamuru Tarifi ( 3 malzemeli )

Duyusal Oyun Hamuru Tarifi ( 3 malzemeli )

IMG_3241

Merhaba ;

DUYUSAL OYUN HAMURU

Bugün 3 malzeme  ile 3 dk da hazır olan duyusal oyun hamuru hazırladım . Duyusal oyunlar küçük yaş grubu için oldukça önemli . Sadece 3 basit malzeme ile hazırlayacağınız bu hamur ile kalıplar ile oyun oynatabilirsiniz, serbest oyun oynatabilir ve akışkan dokusunu hissetmeleri için yukarıdan aşağı tutarak süzülmesini izletebilirsiniz.

Hamur ellerinizde yumuşak ve güzel bir his bırakır. Yapışkan değildir ,dağılan bir yapısı da yoktur. Kokusu ile duyularınızı harekete geçirir.

Eğer ellerinizi yıkamak isterseniz sabuna dönüşür.

DUYU EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİ ?

  • Çocukların çevrelerini fark edip keşfetmelerini sağlar.
  • Çevredeki farklılık ve benzerlikleri anlamalarını sağlar.
  • Hayal dünyalarını geliştirir.
  • Farklı deneyimler yaşamalarını sağlar.
  • Duyulara yönelik kavram ve sözcükler öğrenmelerini sağlar.

IMG_3242

DUYUSAL OYUN HAMURU 

MALZEMELER :

  1. 1 Su bardağı mısır nişastası
  2. yarım kahve fincanı duş jeli ( renkli yada kokulu olabilir)
  3. 3 çorba kaşığı sıvı yağ ( ayçiçek)

HAZIRLANIŞI: 3 malzemeyi bir kaba koyarak yoğurun . Bir süre malzemelerin birleşmeyeceğini düşünebilirsiniz . Birkaç dakika içerisinde malzemeler birbirine geçer ve hamur kıvamını alır. Hamur çok sert olmayan ve ele yapışmayan bir kıvamda olmalıdır. Parmağınızla rahatça bastırabilmelisiniz Ve yukarıdan bıraktığınızda uzamalı. 

Diyelim ki kıvamın olmadığını düşünüyorsunuz.  Normal bir un -su hamuru hazırlar gibi düşünerek malzemelerden  ( duş jeli ve mısır unu az az ekleyerek )katabilirsiniz. Vıcık vıcık bir yapıya getirmeyin. Dokusu pürüzsüz olmalı.  Yağ ise belki bir kaşık daha gerekebilir kattığınız malzemeye göre .

Hamuru yoğururken elinize yapışanlardan birazı kaldığında elinizi yıkayın ve kurulayın . Hamurun kıvamını tekrar kontrol edin.

 

IMG_3243

DUYUSAL OYUN HAMURU +3 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN UYGUNDUR .

Sanat sever çocuklar ile sanatı paylaşmak için çocuk dostu bir etkinlik 🙂

IMG_3244

Akışkan yapısı için yukarıdan aşağıya tutun .

IMG_3245

 

 

Yavaşça süzülür ,kopabilir tekrar yoğurulur. Ele yapışmaz.

IMG_3246

Gıda boyası ile renklendirilebilir.

IMG_3247

Hamurunuzun güzel kokusu siz oynadıkça etrafa yayılır.  İstediğin renk ve aromada duş jeli kullanabilirsiniz.  İşte renkli ; yumuşak ve kokulu duyusal hamurunuz hazır. 

Özge GÜNEY

Check Also

Okul Dışarıda Gününü Duydunuz mu ?

“ÇOCUKLARIN %74’Ü, CEZAEVİ MAHKUMLARINA VERİLEN 60 DAKİKADAN DAHA AZ BİR ZAMANI AÇIK HAVADA GEÇİRİYOR. *” ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

609 comments

  1. I needed to write you one bit of remark to finally give many thanks once again for the marvelous information you have featured here. This is really remarkably generous with you to deliver unhampered precisely what many people could possibly have offered as an e book in order to make some cash on their own, notably given that you might well have tried it if you desired. Those principles additionally worked to become good way to understand that some people have the same keenness similar to my personal own to grasp more and more on the subject of this issue. I believe there are some more enjoyable periods ahead for people who browse through your site.