Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / ‘Duyularımız ve 5 Duyu Organım ‘Konusunu Nasıl Öğrendik Ve 13 Dokunma Duyusu Etkinliği

‘Duyularımız ve 5 Duyu Organım ‘Konusunu Nasıl Öğrendik Ve 13 Dokunma Duyusu Etkinliği

Merhaba ,

Duyularımız ve 5 duyu organım konusunu planlarken konuyu 5 haftaya yaymaya karar verdim .  Duyu eğitimi ve duyusal oyunlara çok önem veriyorum .İlk olarak duyu ve duyu organı kavramını öğrenmeleri gerekiyordu. 3-4 yaş grubu için çok önemli bulduğum bu konuyu kısa sürede geçmek istemedim.
Duyu kavramını öğrendikten sonra , her duyu ve duyu organı için 1 hafta ayırdım . 5 duyu organını genel olarak tanıdıktan sonra , ilk haftaya deri-ten duyu organını ve dokunma duyusu etkinlikleri planladım.

Etkinliklerin öncesinde okunacak kitapları , kullanılacak flash kartları ve etkinlik malzemelerini belirledim. Böylelikle daha programlı çalışabiliyorum. Konuya giriş yaparken ilk yararlandığım kaynak tubitak yayınlarının DUYULARIMIZ adlı kitabı . Kitabın 5 duyu organından bahsettiği bölümü okudum sadece. diğer bölümleri duyuların öğrenme sırasına göre okumaya karar verdim . Konular bittiğinde kitabın tamamı tek seferde okunmalı ,esprili ve okul öncesi seviyesinde güzel bir yayın . Duyular konusunu işlerken sürekli tekrar yapmalısınız. Duyu organı ve duyu sözcükleri doğru yerleşene kadar hergün sorularla hatırlama zamanında çocukları konuşturmalısınız.

 • Sonra benim gibi güzel şeyler duyabilirsiniz. Bir öğrencim hazırladığım kulağı görünce ;bakın çocuklar öğretmen kulak hazırlıyor bugün duyma duyumuzu öğreneceğiz dedi . Tarifi imkansız güzel bir an o an

Konuya olan merakı arttırmak önemli.  Ben malzemeleri çok sevdiğim ıkea kutulara koyuyorum . Çocuklar etrafımda düşünmeye ve meraklanmaya başlıyorlar. Dokunma duyusu ile her alanda etkinlik planlayabilirsiniz.

Aşağıdaki etkinliklerden de anlaşılacağı gibi düşünmeye başladıkça uyguladıkça seçenek artıyor ve her alanda etkinlik planlayabiliyorsunuz .  Biz ten/ dokunma duyusu ile 13 etkinlik yapmışız . Bende yazarken saydım süpermiş :))

Sanat etkinliğinin en az olmasına da çok sevindim :))

5 duyu organım sanat etkinliğini daha önce paylaşmıştım . Blogta bulabilirsiniz.

şimdi vaktim oldukça dokunma duyusu etkinliklerini paylaşacağım.

Bir de bonus var ; özgenin etkinlik kutusu ; dokunma duyusu IMG_9766

 

DOKUNMA DUYUSU ETKİNLİKLERİ 

TÜRKÇE ETKİNLİĞİ :

 1. ELLERİM (yky)
 2. DUYULARIMIZ(tubitak)
 3. SARI YUMAK İLE KARA YUMAK ARKADAŞ OLUYORLAR (ya-pa)

FEN ETKİNLİĞİ:

 1. DOKULU PARMAKLAR ,
 2. DOKU İSTASYONU ,
 3. DOKUN TAHMIN ET ;DOKU BALONLARI 

OYUN ETKİNLİĞİ:

 1. ÇAMAŞIR ASMACA ( mandal ile )
 2. HANGİSİ YUMUŞAK HANGİSİ SERT ?konu sırasında bu haftaya sert-yumuşak kavramı alınmıştır.)
 3. TRAŞ KÖPÜĞÜ İLE DUYU ÇALIŞMASI 

SANAT ETKİNLİĞİ:

 1. DOKULU AYICIK 
 2. TRAŞ KÖPÜĞÜ İLE SANAT EBRU ÇALIŞMASI

OKUMA YAZMA HAZIRLIK :

 1. SERT-YUMUŞAK KAVRAMI ÇALIŞMA SAYFASI
 2. DERİ DUYU ORGANI ÇALIŞMA SAYFASI 

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

1.380 comments

 1. “Great tremendous things here. IВЎВ¦m very happy to see your post. Thanks a lot and i’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?”