Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / Dokulu Ayıcık

Dokulu Ayıcık

Merhaba ;

Parmak boyası kullanmak ve kullandıktan sonra oluşaçak manzara her zaman gözümü korkutmuştur. Masalar , sandalyeler , çocuklar ve ben boyadan nasibimizi alırız. Bir çoğu parmakla kalmaz el ,kol ve vücudunun bazı bölümlerini boyamaya başlar :)) Kirlenmek güzeldir felsefesiyle yola çıksakta ; bazen ortamdan dolayı etkinliği

tamamlayamaz hale geliriz.

4 yaş grubu için  uyum haftasında her güne bir etkinlik planlamıştık. Anneleriyle birlikte katıldıkları saatlerde birlikte etkinlikler yaptık. Parmak boyası ile etkinlik yapacağımız gün boyaya dokunmak istemeyecek olan çocuklarıda hesaba katarak ponpon baskı yapmaya karar verdim. Çokta güzel oldu . Daha sonraki günlerde de çokça kullandım . Bir mandal arasına ponponu sıkıştırıyoruz ve boyamak istediğimiz yer üzerine ‘bas -çek ‘ yapıyoruz.

Ponpon baskı ile karton ve kağıt üzerine denemeler yaptık. Dokusal izler bırakıyor .

Dokulu ayıcığıda ponpon baskısı ile yaptık .

1.HAFTA :DOKUNMA DUYUSU

Bütünleştirilmiş Türkçe- Sanat Etkinliği

Sanat etkinliğinden önce SARI YUMAK İLE KARA YUMAK ARKADAŞ OLUYORLAR hikayesini okuduk. Tavsiye !!!

sari_yumak_ile_kara_yumak_arkadas_oluyor_large-500x500

 

DOKULU AYICIK 

MALZEMELER

  • ayı boyama sayfası ( ben siyah kalın kenarlı tercih ediyorum , küçük yaş için uygun oluyor.)
  • mandal ( çocuk sayısı kadar )
  • ponpon (çocuk sayısı kadar )
  • kahverengi parmak boyası ; ben karıştırarak elde ettim .
  • kahverengi keçe
  • oynar göz
  • kahverengi ponpon ( burun için )

ETKİNLİĞİN YAPILIŞI

Çocuklara ayı boyama sayfası dağıtılır ve ayının dokusu hakkında sohbet edilir. Sizce ayının vücudu nasıldır ? Dokunduğunda ne hissedersin ? vb sorular sorularak çocukların fikirleri alınır. Sınıftaki oyuncak ayılar ile benzetme yaparak çocukların dokunmaları sağlanır. Daha sonra ayının rengi sorulur ve çocuklarla beraber kahverengi elde etmek için kırmızı ,sarı ve siyah karıştırılır.

mandallar ve ponponlar dağıtılır , çocukların ponponu mandal arasına sıkıştırmaları için fırsat verilir ve denemeleri istenir. Yapamayan çocuklar desteklenir.

Artık ayıcığı boyamak için hazırız , biz ponpon baskısı yapar iken bas-çek diyoruz çünkü ; bazı çocuklar ponpon ile boyamaya başlıyorlar ve istediğimiz dokusal yüzey oluşmuyor . Hem bu şekilde söylemek hoşlarına gidiyor . BAS-ÇEK BAS -ÇEK !!!

Etkinlik kuruduktan sonra oynar gözleri ve ponpondan burun yapıştırıyoruz.

Son olarak bizim için konumuza hitap eden kısmını yapıştırarak tamamlıyoruz . Ayının vücut dokusuna benzeyen kahverengi keçeyi karın kısmına yapıştırıyoruz.

Ayıya dokunuyoruz ve onu hissedebiliyoruz . Yumuşak , tüylü …

 

 

 

IMG_9806

 

 

IMG_1109

 

 

IMG_1110

 

 

IMG_1112

 

IMG_1113

 

BİZİM KULLANDIĞIMIZ RESMİ KULLANMAK İSTERSENİZ ;

teddybear

 

 

SEVGİYLE…

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

658 comments

  1. Thanks for your helpful article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally the result of the breathing of material from asbestos fiber, which is a dangerous material. It can be commonly seen among workers in the structure industry who definitely have long experience of asbestos. It is caused by residing in asbestos insulated buildings for a long period of time, Genetics plays a huge role, and some consumers are more vulnerable to the risk as compared with others.