Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / Dokulu Ayıcık

Dokulu Ayıcık

Merhaba ;

Parmak boyası kullanmak ve kullandıktan sonra oluşaçak manzara her zaman gözümü korkutmuştur. Masalar , sandalyeler , çocuklar ve ben boyadan nasibimizi alırız. Bir çoğu parmakla kalmaz el ,kol ve vücudunun bazı bölümlerini boyamaya başlar :)) Kirlenmek güzeldir felsefesiyle yola çıksakta ; bazen ortamdan dolayı etkinliği

tamamlayamaz hale geliriz.

4 yaş grubu için  uyum haftasında her güne bir etkinlik planlamıştık. Anneleriyle birlikte katıldıkları saatlerde birlikte etkinlikler yaptık. Parmak boyası ile etkinlik yapacağımız gün boyaya dokunmak istemeyecek olan çocuklarıda hesaba katarak ponpon baskı yapmaya karar verdim. Çokta güzel oldu . Daha sonraki günlerde de çokça kullandım . Bir mandal arasına ponponu sıkıştırıyoruz ve boyamak istediğimiz yer üzerine ‘bas -çek ‘ yapıyoruz.

Ponpon baskı ile karton ve kağıt üzerine denemeler yaptık. Dokusal izler bırakıyor .

Dokulu ayıcığıda ponpon baskısı ile yaptık .

1.HAFTA :DOKUNMA DUYUSU

Bütünleştirilmiş Türkçe- Sanat Etkinliği

Sanat etkinliğinden önce SARI YUMAK İLE KARA YUMAK ARKADAŞ OLUYORLAR hikayesini okuduk. Tavsiye !!!

sari_yumak_ile_kara_yumak_arkadas_oluyor_large-500x500

 

DOKULU AYICIK 

MALZEMELER

  • ayı boyama sayfası ( ben siyah kalın kenarlı tercih ediyorum , küçük yaş için uygun oluyor.)
  • mandal ( çocuk sayısı kadar )
  • ponpon (çocuk sayısı kadar )
  • kahverengi parmak boyası ; ben karıştırarak elde ettim .
  • kahverengi keçe
  • oynar göz
  • kahverengi ponpon ( burun için )

ETKİNLİĞİN YAPILIŞI

Çocuklara ayı boyama sayfası dağıtılır ve ayının dokusu hakkında sohbet edilir. Sizce ayının vücudu nasıldır ? Dokunduğunda ne hissedersin ? vb sorular sorularak çocukların fikirleri alınır. Sınıftaki oyuncak ayılar ile benzetme yaparak çocukların dokunmaları sağlanır. Daha sonra ayının rengi sorulur ve çocuklarla beraber kahverengi elde etmek için kırmızı ,sarı ve siyah karıştırılır.

mandallar ve ponponlar dağıtılır , çocukların ponponu mandal arasına sıkıştırmaları için fırsat verilir ve denemeleri istenir. Yapamayan çocuklar desteklenir.

Artık ayıcığı boyamak için hazırız , biz ponpon baskısı yapar iken bas-çek diyoruz çünkü ; bazı çocuklar ponpon ile boyamaya başlıyorlar ve istediğimiz dokusal yüzey oluşmuyor . Hem bu şekilde söylemek hoşlarına gidiyor . BAS-ÇEK BAS -ÇEK !!!

Etkinlik kuruduktan sonra oynar gözleri ve ponpondan burun yapıştırıyoruz.

Son olarak bizim için konumuza hitap eden kısmını yapıştırarak tamamlıyoruz . Ayının vücut dokusuna benzeyen kahverengi keçeyi karın kısmına yapıştırıyoruz.

Ayıya dokunuyoruz ve onu hissedebiliyoruz . Yumuşak , tüylü …

 

 

 

IMG_9806

 

 

IMG_1109

 

 

IMG_1110

 

 

IMG_1112

 

IMG_1113

 

BİZİM KULLANDIĞIMIZ RESMİ KULLANMAK İSTERSENİZ ;

teddybear

 

 

SEVGİYLE…

Check Also

Okul Dışarıda Gününü Duydunuz mu ?

“ÇOCUKLARIN %74’Ü, CEZAEVİ MAHKUMLARINA VERİLEN 60 DAKİKADAN DAHA AZ BİR ZAMANI AÇIK HAVADA GEÇİRİYOR. *” ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

659 comments

  1. I will right away snatch your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that I may subscribe. Thanks.