Ana Sayfa / Sanat Etkinlikleri / 3-4 Yaş / Çocuklar İçin Kartondan Elişleri

Çocuklar İçin Kartondan Elişleri

Çocuklar İçin Kartondan Elişleri
En güzel çocukluk anıları çoğu zaman en basit olanlardır. Kartondan ve her evde bulunan diğer basit malzemelerden hazırlanabilecek elişi aktiviteleri ile, çocuğunuzla birlikte eğlenceli vakit geçirmek, bunu yaparken de onun yaratıcılığını ve el becerilerini geliştirmek mümkün.

Kartondan elişi aktivitelerinin en güzel yanı her birinin evde de rahatlıkla uygulanabilecek özellikte olması, kötü havalar için keyifli alternatifler sunması. Çocuklar için boyama ve diğer el becerilerini kaynaştıran bu etkinlikler, kış ve soğuk havalar kendini göstermeye başlamışken çocuğunuz için eğlenceli bir aktivite olacak.


Pamuklu Resimler:

Bu etkinlik için bolca pamuk kullanacağımızdan dolayı, fon olarak koyu veya parlak renklerde karton seçilmesi uygundur. Kartonu resim kağıdı boyutuna getirip, çocuğunuzdan üzerine kardan adam, koyun, sakallı bir dede gibi beyaz renkli öge barındıran figürler çizmesini isteyin. Sonra koyunun postunu, kardan adamın gövdesini veya dedenin sakallarını pamuk ile kaplayın. Pamuk dışında düğme, boncuk, zımba gibi ek malzemeler de kullanabilirsiniz. Guaj boya veya keçeli kalem boyayarak figürlerin diğer detaylarını oluşturun. Aynı uygulamayı daha küçük boyutta kartonlarla yaparak el yapımı kartpostallar hazırlamak da mümkün.


Kartondan Bebek Giydirme:

Üzerine kağıttan kıyafetler giydirilebilen kağıttan bebekler bir dönemin en popüler oyunları arasındaydı. Hazır olarak da satılan karton bebekleri elde yapmak ve sonrasında kendi yarattığı kahramanlarla oynamak çocuğunuza büyük bir keyif verecektir. Bu yaratıcı çalışma için tek ihtiyacınız olan birkaç beyaz karton, bolca beyaz çizgisiz kağıt, renk renk boya ve belki bir de ilham almak için birkaç tane dergi.

İşe karton bebekleri hazırlamakla başlayacağız. Bunun için beyaz karton üzerine bir insan figürü çizilmesi gerekiyor. Bu insan figürünü çizmek için dergilerde ya da gazetelerde bulunan tam boy insan fotoğraflarından yararlanılabilir. Fotoğraftaki insanı makas kullanarak fonundan ayırabilir, elde ettiğiniz figürü karton üzerine yerleştirerek etrafından siyah kalemle geçerek karton bebeğin dış hatlarını oluşturabilirsiniz. Renkli boyalar yardımıyla bebeğin yüzünü, saçlarını ve iç çamaşırlarını oluşturduktan sonra karton bebeği etrafından keserek oynamaya hazır hale getirebilirsiniz.

Bebeğiniz için beyaz kağıt üzerine çizeceğiniz çeşit çeşit kıyafetler hazırlayabilirsiniz. Kıyafetlerin omuz ve yan kısımlarına bebeğe giydirmek üzere kanatlar ekleyin ve bu kanatları da ekli halde kestiğiniz kıyafetleri bebeğe giydirin. Çocuğunuzla birden fazla karton bebek hazırlayabilir, hatta kartondan aileler kurabilirsiniz. Çocuklar için boyama ve çizim ağırlıklı bir aktivite olan karton bebek aktivitesi, belki de geleceğin modacılarını ortaya çıkaracaktır, kim bilir?


Kartondan Kitap Ayracı:

Kitap ayracı çocuğunuzun arkadaşları veya büyükleri için kendi elleriyle hazırlayacağı çok güzel bir hediye alternatifi oluşturabilir. Aynı zamanda kendisi için de beğendiği desenlerde hazırlayacağı ayraçlar, kitap okuması için motive edici bir güç olabilir.

Kitap ayracını, beyaz veya renkli, orta kalınlıkta karton kullanılarak yapabilirsiniz. Çok koyu renkli kartonların tercih edilmemesi gerekir ki üzerini boyayabilelim, süsleyebilelim. Cetvel yardımıyla kartonun üzerinde bir dikdörtgen oluşturun ve etrafından kesin. Sonrasında suluboya, guaj veya pastel boyalar kullanarak ayracın üzerinde desenler oluşturun. Boyama ve süsleme işlemi bittikten sonra delikli zımba yardımı ile ayracın üst kısmında bir delik açın. Renkli yün ipliklerini örerek ortalama bir kitap uzunluğundaki püskülünü oluşturun ve ayracın üzerine açtığınız delikten geçirerek bağlayın.

Kitap ayracı illa ki dikdörtgen formunda olmak zorunda değil. Örneğin, çocuğunuzun sevdiği çizgi film kahramanlarını çizerek de ayraç yapabilirsiniz. Miki fare veya Ninja kaplumbağa şeklinde bir kitap ayracı, kitap okumak için motive edici olmaz mıydı?

Kartondan yapılabilecek elişi çeşitleri sadece hayal gücü ile sınırlı!
Sevgiyle…

Check Also

Okul Öncesinde Kodlama

Merhaba ; Uzun bir aradan sonra yine bloğum aklıma geldi . Bir süredir hem araştırdığım ...

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

695 comments

  1. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. “Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.” by Jimmy Demaret.