Ana Sayfa / 1 Yaş Etkinlikleri / Bebeğim için Oyun, 8-10 Aylık Bebeğinizle Oynayabileceğiniz 25 Oyun

Bebeğim için Oyun, 8-10 Aylık Bebeğinizle Oynayabileceğiniz 25 Oyun

Bazı günler Aden oyuncaklarını seviyor oynuyor ama bazı günler hepsinden sıkılmış gibi davranıyor.

Bizde oyuncaklarının tamamını ona göstermiyoruz. Dönüşümlü olarak çıkarıyoruz .Bu şekilde tekrar merak duyabiliyor .Bu aralar bir süreliğine kendi başına oynamakta ilerleme kaydetse de –bende birkaç minik iş yapabiliyorum bu sayede- Ancak günün geri kalanında benimle olmayı tercih ediyor . Odadan çıktığım anda peşimden geliyor. Bende evde yaptığım her şeyi ona anlatmaya çalışıyorum. Bazen cevaplar veriyor şimdilik anlamsız 😁

İkimiz de gördüğümüz ve yaptığımız her şey hakkında konuşuyoruz.Ne söylediğini hiç bilmiyorum tabi ki😂 Mesela dün elindeki kapağı bana doğru uzattı ve 2. kelimesi olarak’ AL’ dedi. Yavaş yavaş anlamlı kelimeler duyacağız sanırım. Meme ve mamayı saymıyorum aslında onları da söylüyor.

Bebekler ve çocuklar için oyun oynamak eğlencelidir ve  gelişimi için de şarttır. Kendilerini  ve dünyayı böyle öğrenecekler. Çocuk odaklı, yapılandırılmamış oyunun önemine inanıyorum ama bebekler  için en iyi oyuncak ve oyuncunun anne babası olduğunu düşünüyorum. Neyse ki öğretmenliğin vermiş olduğu alışkanlıkla zorluk çekmiyorum ve bu durum bana doğal geliyor. Aden, her geçen gün giderek daha da bağımsızlaşıyor ve keşfetmekten, kendi başına oynamaktan keyif alıyor . Böyle zamanlarda onu izlemekten keyif alıyorum ve dikkatini dağıtmamak için hiç konuşmuyorum. Oyuncaklarına neler yaptığına bakıyorum ve bazen onunla ilgili notlar alıyorum . Ancak yine de zamanın büyük bir bölümünde  bana ihtiyacı var. Bazen benimle mutfakta oluyor . Bazen o odasında oynarken ben onun odasını topluyorum bir yandan da sohbet ediyorum onunla.

Bebeğinizle oynamak için yeni ve eğlenceli fikirler bulmak bazen zor olabilir. Özellikle uykusuz geçen gecelerden sonra kendimizi toparlamak ve çocuğumuza kaliteli zaman ayırmak oldukça zorlaşıyor. Bu yüzden ADEN  ile oynadığım her şeyin bir listesini yapmaya karar verdim.

8-10 aylık bebeğiniz ile yapabileceğiniz etkinlikler
Bu oyunlar ADEN’in  son 1-2 ay içinde oynamaktan hoşlandığı şeylerin bir listesi. Bazıları birkaç dakika sürebilirken bazı etkinlikler 1 dakika sürer. Bazılarında bolca sohbet edebilirken bazılarında konuşmanıza gerek olmaz .  Aden oyunlarından bazılarını kendi başına oynuyor, bazıların da bana ya da babasına  ihtiyaç duyuyor. Özellikle babası geldiğinde ona dokunmadan duramıyor ve çoğunlukla temas halinde oyun oynuyorlar . Babasının karşısına geçiyor ve onun dizlerini tutarak babasının okuduğu kitabı dinliyor.

Hadi başlayalım.

1. Dans edip etrafta dolaşın.

Daha önce müzikle ilgili yazı yazdığımda bahsetmiştim . 9. ay itibari ile Aden belirgin bir şekilde müziğe tepki vermeye başladı . Kendince dans ediyor , popo sallıyor . İlgisini çeken bir müziğe hemen tepki veriyor . Bende genellikle huysuz olduğu zamanlarda keyfinin yerine gelmesi için onu kucağıma alıyorum ve birlikte hoplayıp zıplayıp dans ediyoruz. ( tabi enerjim var ise ) Kimi zaman bu bir çocuk şarkısı da olabiliyor. İsterseniz sizde söyleyebilirsiniz. Ama bu etkinlik kesinlikle gülme garantili 🙂

2. Şarkı söyle.

Ona doğduğundan beri şarkılar söylüyoruz . Kimi zaman bazılarını çok seviyor ,gülüyor. Her gün 5-10 dakikanızı bu şarkıları söylemeye ayırabilirsiniz. Şarkılara uygun hareketler yapın . Ama öncelikle siz eğlenin . Çocuklar duygularınızı çok çabuk fark ederler . o yüzden bu etkinlik için zamanlamaya dikkat edin .  Birkaç minik şarkı öğrenin ve sık sık aynı şarkıları tekrar edin . Bebeklerimiz bildiği şeyleri duymaktan ve hatırlamaktan keyif alıyor çünkü. Ben bazı şarkılara başladığım anda ifadesinden hatırladığını anlayabiliyorum .

Örnek bir şarkı : dinlemek için tıklayın.

Yağmaya başladı yağmurlar
Esmeye başladı rüzgarlar
Soğudu artık havalar
Geldi sonbahar.

 

3. “Yeni” eşyalarla oynayın.

Aden’ e sürekli yeni eşyalar vermeye çalışıyorum . Bazen işim oluyor ve bildiği şeylerle pek oyalanmıyor. Ama daha önce görmediği eşyalar olursa bir yarım saat kazanıyorum. Kaşık ve diğer mutfak aletleri gibi basit şeyler harikalar yaratıyor. Bu tip şeyler verirken ağzına götüreceğini düşünerek kesici olmamasına ve dişlerine zarar vermeyeceğine emin olun.

4. Keşif sepeti hazırlayın.

Hazırlamak ve detayları öğrenmek için yazımı okuyabilirsiniz.

 

KEŞİF SEPETİ NEDİR ?

img_3705.jpg

5. Kitap okuyun ve işaret edin.

Bir süredir  birlikte kitaplara bakmaya başladık. Daha önce yemeği tercih ediyordu . Artık içerisinde yazanları duymayı ve resimlerine bakmayı seviyor. Ama ben içerisinde yaşanmışlık olan şeyleri seviyorum ve Aden’in bir kısmını yediği kitaplarını görmek beni gülümsetiyor. 6.aydan sonra okumaya başladığımız kitapların etkilerini şimdiler de görüyoruz. Biz ona taklitler yaparak okurken o birçok hayvanı öğrenmiş bile. Gelişim çizelgesini takip ederken -işaret edin ve etmesini isteyin ilkesini denedim ve Aden’in öğrendiklerini gösterebildiğini anladım . Açıkçası beni şaşırttı. Çünkü ben işaret ederek öğretmeye başlamamıştım. Sizde sevdiği kitaplarda okuyup ,işaret ederek göstermesini isteyebilirsiniz. Bir kaç kez tekrardan sonra başaracaktır.

img_4430

Babası ile kitap okudukları zamandan… Nasıl da dikkatle dinliyor.

 

6.CE -EE oynamak

Favorilerimizden bir tanesi . Özellikle süzgeç ile yapmaya bayılıyor ve yüzündeki gülümsemeye bayılıyorum. Aslında bunu en sevdiği zaman babası geldiğinde onun kucağında oynadığımız ce-ee ler .Ben saklanıyorum onlara ce-eeler yapıyorum ve en büyük kahkahalarını o zamanlar atıyor. Bazen de bir örtü altına saklanarak birlikte de şımarabilirsiniz. Unutmayın bebekleriniz için en iyi oyun arkadaşı hala sizsiniz.

img_4367

 

7. Kutuya kapak atmak

Herhangi bir kapağı olan kutuya birşeyler atma oyunu oynayabilirsiniz. Ben Aden’in bitmiş mama kutusunu kullandım. Plastik kapağına da bir delik açtım. Küçük kavanoz kapaklarını atıyoruz içine . Sonra içinden çıkarıyoruz . Kapağı kapalı halde zor gelebilir . Çıkarın sadece kutuya atmasını isteyin.Ev yapımı bir oyuncak hem de el-göz koordinasyonunu geliştiriyor. Bebeğinizin gelişimini destekliyor.


 

8. Engel parkurunda oyun 

Evdeki yastıklar ,kutular ,battaniyeler bu oyun için biraz dağılabilir. Ama bebeğimizin motor becerilerini ev de basit oyunlarla geliştirebiliriz. Aden bir şeylerin üzerine basmaya ,tırmanmaya başladı bu aralar . Yastığa basarak koltuğa çıkıyor. Bende onu oyalamak ve bu becerilerini destelemek için ona bir parkur hazırladım.

9. Birlikte ev işlerini yapmak 

Başlığa bakılırsa hani siz süpürürken o da toz alıcakmış gibi bir düşünce geliyor insanın aklına. Gün gelir o da olur . Sağlıkla büyüsünler de . Aden süpürge yaptığımda çok eğleniyor.  Arkamdan dolaşıyor.  Beni taklit  bile ediyor.:)

10.Taklit etme oyunları

Bu aylarda bebekler çevrelerindeki bir çok şeyi taklit edebilirler. Çok duydukları bir sesi , bir kişinin hareketini ,öksürme ya da hapşurmayı vb…taklitler yaparak sizi güldürebilir.  Sizde onun da kolayca öğrenebileceği şeyler tekrar ederek taklit etmesini sağlayabilirsiniz. El çırpma, hapşurma ( Aden çok gülüyor ), öksürük ,havaya üfleme ,yüzünü kapatma, burnunu tutma , kollarını havaya kaldırma , şaşırma sesleri ve yüz ifadeleri bunlara örnek olabilir. Bazen de siz onu taklit edin ve tepkisine bakın . Bakın bakalım neler hissedecek. Öğrendiği taklitleri hatırlar ama bazılarını unutur. Yerine yenilerini koyar. Aden’in şu anki favorisi dedesinin öksürüğü ve benim şaşırma sesim Aaaaaaa 🙂

11. Bebeğim için müzik -davul çemberi 

Farklı seslere bayılıyorlar . Sizde deneyebilirsiniz.

davul çemberi için tıklayın.

img_4423.jpg

 

 

12. Dur ,yürü ; Dur yürü

Henüz yürümeye başlamasalar bile bunun için çalışıyorlar. Sizde yürümeyi ve durmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hem bu belki tehlike anlarında da işimize yarar . Dur komutunu öğrenir ve siz bunu söylediğinizde yapar. Biz evimizin koridorunda oynuyoruz. Ellerinden tutuyorum ve birlikte hareket ediyoruz.

 

13. Dolap ve çekmeceler keşfedin

Aden’in odasını toplamaya çalıştığım zamanlarda yatağının altındaki çekmeceleri karıştırmasını ve açıp kapatmasını eğlenceli hale getiriyorum . Onun için güvenli ilgisini çekebilecek bir aç şey koyuyorum ve ben de o arada işlerimi bitiriyorum . O da çok eğleniyor.

 

14. Elimdeki nerde ?

Elinize bir şey saklayın ve ona nerede olduğunu sorun. Elinize dokunmasına aramasına fırsat verin. Ortaya çıkarın ve burdaymışşş deyin. Bazen kendi arkanıza bazen onun arkasına saklayın ve onu şaşırtın.

15.Şapka giy-çıkar 

Bebeklerimiz muhtemelen bir süre sonra bazı kıyafetlerini çıkarmayı öğrenecekler . Çocukların kendi başlarına giyinip soyuna bilmeleri çok önemli bir beceridir. Öz bakım becerilerine temel olacak basit bir oyun süper olur. Bir şapka alın ve önce kendi başınıza takın ve sonra çıkarın . Taktım ,çıkardım diye konuşun. Muhtemelen hemen elinizden alıp denemek isteyecektir. Fırsat verin ,destekleyin. Birkaç farklı şapka ile oyunu eğlenceli hale getirebilir şapkaların renklerinden bile bahsedebilirsiniz.  Biz bugün oynadık ve Aden şapkasını kafasına götürmekten çok mutlu oldu.

16. Yakalamaca oynayın

Ben koridorda emekliyorum ve arkamı dönüyorum Aden beni yakalasana diyorum ve heyecanla arkamdan geliyor. Oyunu öğrenmiş olmalı ki geçen gün dedesini salondan odasına kadar emekletti. 🙂

 

17. Ayna ile oynayın .

Bebekler aynadaki yansımalarına bayılıyorlar . Siz de bir ayna karşısına geçerek yansımanıza dokunarak oyun oynayabilirsiniz. Ağız ,burun , göz ;kulak vb gösterebilirsiniz. Bebekler yaptıkları hareketleri aynada gördükçe çok eğlenirler. Ben Aden’in henüz ayağa kalkmadığı dönemde karın üstü zaman geçirdiği odasına aynalar yapıştırdım. Hala da kullanıyoruz.

img_3515.jpg

18.Baloncuk show yapın 

Aden için karın üstü etkinlikler yaparken almıştım . Evde hazırlamaya vakit yok gerçekten . aldıklarım baloncuk garantili ayrıca . Mothercare ‘den 6lı set olarak aldım . Aden karın üstü durduğunda bir süre sonra ağlardı . Bu baloncuklar sayesinde bu süreyi uzatmıştım . Şimdi de Aden odasında otururken yapıyorum ve şaşkınlıkla izliyor. Henüz yakalamaya  çalışmıyor ama gözleri ile takip ediyor ve çok hoşuna gidiyor.

 

19. Yoğurt ile duyusal oyun 

Bir öğlen yemeğinden sonra kalan yoğurdu mama sandalyesinin önüne dökmeye ne dersiniz ? O kahkahalar için değer bence 🙂  Ben mutfağı temizlemek ve sonrasında Aden’i yıkamak zorunda kalmıştım ama olsun. Bebeklerin farklı dokulara dokunması duyularının uyarılması açısından önemli.

20. Küvette su şaplatma

Suyu seven bebişler için banyo zamanlarına biraz eğlence katabiliriz bence . Banyo oyuncaklarını küvetine koyarak onlarla oynatabilir ve suya vurarak su sıçratabiliriz. Kesinlikle o da deneyecektir. Aden önce suya tamamen girmeye çalıştı ama şuan da sadece suya şaplatıyor.

21. Marakas yapalım

Ağzı sıkıca kapanan bir şişe ya da kap içerisine fasulye ,pirinç  yada mercimek koyarak bolca ses çıkaran bir müzik aleti yapabilirsiniz. Farklı sesler çıkaran marakaslarla bol bol gürültüye hazır olun.
22. Küpleri devirme 

Üst üste koyduğunuz küpleri devirme oyunu oynayabilirsiniz. Ben ses çıkarmayan yumuşak küpleri tercih ediyorum . Sese değil olaya odaklanmasını istiyorum.

23. Dergi ya da kağıt yırtma 

Minik bebeğimiz el becerilerini şimdiden geliştirebilir . Küçük kas becerilerini de destekleyen kağıt yırtabilme aslında oldukça önemli bir kazanımdır . 3-4 yaş çocuğu kağıt yırtamıyorsa mesela desteklenmeli ve gelişimi gözlenmelidir. Aden ‘de bulduğu her kağıdı yırtmaya çalışıyor ve bazende yiyebiliyor. Birlikte olduğunuz takdirde kağıtlar ile çok eğlenebilir.


24. Topu at -topu tut oyunu 

Topu bebeğinize atın ve size atmasını isteyin . Eğer denemiyorsa siz yapmaya devam edin . bir süre sonra size katılacaktır.  Aynı şekilde al -ver oyunları da oynayabilirsiniz. Verdikten sonra bebeğinizi ödüllendirin,alkışlayın. Aden sırf alkış yapmak için bir sürü şey veriyor bana bu aralar . Kendi kendine oyun başlatmasına bayılıyorum.

25. Emekleme oyuncakları ile oyun

Silindir şeklindeki oyuncaklarını yuvarlıyoruz ve arkasından gidiyoruz .  Bunun için çoğunlukla hazırlamış olduğum duyu şişelerini kullanıyorum.

 

Şimdilik bizden bu kadar . Bunların çoğu hazırlık gerektirmeyen oyunlar . Basitçe bir araya topladım. Hazırlık gerektirenleri ise altına linkleri ekleyerek koydum . Okuyabilirsiniz . Materyal hazırlığı gerektirenleri ise önümüzdeki günlerde ekleyeceğim.Belkide bunların çoğunu siz de oynuyorsunuz . Tavsiyelerinizi bekliyorum anneler … Hepimize iyi oyunlar …

Sevgiyle …

Özge GÜNEY

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

1.076 comments

  1. I’m not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.