Ana Sayfa / Bebeğim İçin Müzik / Bebegim icin Müzik- Kendin Yap Müzik Kutuları

Bebegim icin Müzik- Kendin Yap Müzik Kutuları

BASİT BİR BEBEK MÜZİK KUTUSU HARİKA BİR DUYUSAL DENEYİM YARATIR.

Ağzı sıkıca kapalı bir plastik şişe veya kavanoza koyacağınız pirinç,fasulye ,mercimek ya da makarna benzeri şeyler ilginç sesler çıkarır. Tahta boncuklar ,kaşıklar ,metal eşyalar diğer nesnelere çarptıkça farklı sesler çıkarır. Bütün bu sesler bebeğiniz işitme duyusunu doğru bir şekilde uyarır. Farklı nesnelerin farklı sesler çıkardığını keşfeder. Hoşuna giden sesleri tekrar eder. Bu tarz duyu etkinlikleri bebeğinizin potansiyelinin gelişmesini sağlar . Bir çocuğun sesin kaynağını bilmesi ve nereden geldiğini bilmesi , sesleri ayırt edebilmesi 3-6 yaş arasında önemli bir kazanımdır . Yapacağımız minik egzersizlerle hazırladığımız sağlam zemin bebeğinizin bundan sonraki yaşantılarına olumlu katkılar sağlar.

Bebekler dans etmeyi çok severler . Farklı türlerde müzikler dinleterek , alkış tutup mırıldanmasını teşvik edin .

Daha önce de bahsetmiştim . Aden ‘e pek oyuncak almıyoruz ama yinede bir hayli var . Fakat hiç müzik aleti almadık . Bebek çıngıraklarını ve portatif dönenceleri saymazsak 🙂

Hazırladığım duyusal şişelerin bir kısmını da ses -işitme duyusuna yönelik hazırladım. Yine minik su şişelerinin içerisine farklı malzemeler ekledim . o kadar hoşuna gidiyor ki . Bazen kendisi sallayarak ses çıkardığında  bir yandan da oynuyor.


Ben hazırladığım ses şişelerinin içerisine kuru fasulye ,pirinç ,makarna  ve mercimek koydum .  Duyu şişelerinin hepsi aynı yerde duruyor . Bazen içi su dolu olanlardan da ses çıkarmaya çalışıyor . Bence bu ayırt etme becerisini oldukça geliştiriyor. Sonra onu bırakıyor ve ses çıkaran bir tane seçiyor.

Bu tarz çalışmalar bebeğinizin gelişimini gözlemlemek adına müthiş . Çünkü size inanılmaz ip uçları veriyorlar . Bu zamanları kaçırmayın derim .

Bende hem bu şişelerin olduğu hem de ses çıkaran diğer nesnelerin bulunduğu bir kutu hazırladım Aden için .

BEBEĞİM İÇİN MÜZİK KUTUSU

MÜZİK  KUTUSU HAZIRLAMAK HIZLI VE KOLAYDIR.

MALZEMELER

 • Ev yapımı müzik kutuları ( içi dolu şişeler )
 • çıngıraklar
 • marakas
 • tef
 • çıngıraklı el ayak çorapları
 • ses çıkaran yumurta
 • Dis kaşıyıcılar
 • kaplar,kaşıklar
 • tahta çıngıraklar
 • kutular
 • ve ses çıkarabileceği her şey

Montessori yöteminde de her yaş aralığı içi farklı müzik çalışmaları önerilir. Kuru fasulyelerle çalışma ,zilleri eşleştirme ,ses silindirleri ,tıp oyunu vb.

Ev yapımı ses çıkaran şişeleri hazırlarken bebeğinizin güvenliğini unutmayın . Şişelerin kapakları açılabilir içerisindekileri yutabilir , burnuna sokabilir. Basit ev kazaları yaşamamak için önlemlerinizi alın.

Sadece müzik aletleri ile oynamasını sağlamak istiyorsanız diğer oyuncaklarının olmadığı bir alan oluşturun . Daha sonra da oyunaklarının durduğu bir bölümde toplu olarak durabilir. Aralarından gidip seçecektir. Bu tarz oyuncakların onun boy seviyesinde bulunması çocuğunuza seçme özgrlüğü tanır ve ilgi alanlarını keşfetmenizi sağlar. Bebekler ve çocuklar onlara uygun eşyalar içerisinde özgür bir şekilde hareket ettiğinde kendini güvende ve iyi hisseder. Evinizde , bebeğinizin kendisini  bağımsız ve özgüvenli hissetmesini sağlayacak şekilde değişikliler yapabilirsiniz. Tabiki güvenliği ön planda olmalı .

Bebeğin öğrenmek için etrafta dolaşıp eşyaları incelemesi gerekir . Güvenli ortam sağlamak , aslında ona bu özgürlüğü yaşatmak demektir.

 

Bizde bu düşünce ile ona bir alan hazırladık . Onuda bir yazıda toparlamak istiyorum ilerleyen günlerde . Şimdilik benden bu kadar . Bebesini uyutan anne de uyusun artık 🙂

sevgiyle …

ÖZGE

 
Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

726 comments

 1. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.