Ana Sayfa / Bebeğim İçin Müzik / Bebeğim İçin Müzik – Farklı Şekillerde Şarkılar

Bebeğim İçin Müzik – Farklı Şekillerde Şarkılar

Eğer sizde benim gibi bebeğinizin müziği çok sevdiğini keşfettiyseniz onu eğlendirecek farklı oyunlar arıyor olabilirsiniz . İsterseniz buradan davul çemberi yazımı da okuyabilirsiniz . 

Aden 6. aydan sonra müziğe oldukça ilgiyle tepki vermeye başladı . Söylediğimiz şarkılar onu güldürmeye ve heyecanlandırmaya başladı. Bende ona bol bol parmak oyunları ,şarkılar söylüyorum . Şuan 10 aylık ve duyduğu her sese vücudu ile ritim tutuyor . Ona hazırladığım müzik aletleri ile kendi çıkardığı seslerle bile hareket ediyor.

Almanya ‘daki Konstanz üniversitesindeki araştırmacılar , müzik dinlemenin beyindeki sinirsel bağlantıları yeniden oluşturduğunu keşfetmişler.

Bütün araştırmalar erken yaşta müzik ile tanışan çocukların öğrenme potansiyelinin arttığını destekliyor. Dil gelişimine katkısı da oldukça fazla . 3 -4 yaş grubunda çalıştığım zamanlarda müziğin dil gelişimine etkisine oldukça fazla şahit oldum. Konuşmayan ve bazı sesleri çıkaramayan öğrencilerin şarkı söylerken ne kadar istekli olduğunu gördüm . Birebir konuşamayan ya da konuşmak istemeyen öğrenci ,şarkı söylerken başka bir çocuk oluyor sanki . Bir süre sonra da konuşmaya daha istekli hale geliyor.  Akıcı bir dile kavuşmaya başlıyor.  Bu sebeple çocuklarımızı dil deneyimlerinden yoksun bırakmamalıyız .
Müziğin dil gelişimine pozitif etkisini kullanmak iç in;

 • Bebeğinizin sevdiği şarkıları ona  söyleyin.
 • Bebeğinize hangi şarkıyı söylerseniz söyleyin hoşuna gidecektir. Bir süre sonra bazı sözcükleri anlamaya başlayacak o da bu şarkıları daha keyifli hale getirecek .
 • Şarkıları söylerken bazı hareketler yapıyor iseniz , bir süre sonra sizi taklit ve tekrar edecektir.
 • Şarkınızı farklı seslerde ,tonda ,fısıldayarak söyleyebilirsiniz. Kesinlikle çok ilgilerini çekiyor.
 • Sözcükleri ister şarkıyla ister konuşarak ifade edin . Her iki şekilde de ritim çocuğunuzun beyninde yeni fırsat seçenekleri oluşturacaktır.

 • Bebeğinizin çeşitli sesleri dinlemesini sağlayın.
 • Farklı sesler çıkarın ; sinek gibi vızıldama .mmmmm sesi ,öksürün ,hapşurun. Bizim hapşurma ile süper bir kaydımız var . Hapşurma taklidime o kadar çok güldü ki Aden bizi de çok mutlu etti kahkahalarıyla.
 • Bir şeyler anlatın ,heyecanla. Bebeğinizin dinleme becerilerini geliştirerek onun dil becerilerinin gelişmesine katkı sağlarsınız.

Bebekler ile ilgili ilginç bir şey okumuştum. Sizle de paylaşmak isterim . Çünkü beni çok heyecanlandırmıştı bu .

BEBEKLERİN KALBİ ,EBEVEYNLERİYLE GÖZ TEMASI KURDUĞUNDA VE HOŞ BİR SES TONUYLA KONUŞTUKLARINDA DAHA HIZLI ÇARPAR.

İnanılmaz değil mi ?

Bebeğimizi bir kaç basit öneri ile mutlu etmek ve gelişimini desteklemek bu kadar basit .


Bu önerileri 6-9 aylar arasında bebeğinize uygulayabilirsiniz. 10. aylardan itibaren becerileri daha üst seviyelere çıktıkça farklı etkinliklerle desteklemelisiniz. Yeni etkinlik ve oyunlarla görüşmek üzere .

Yazımı okuduysanız eğer yorumlarınızı alt kısımdaki bölüme bırakabilirsiniz. Çok sevinirim .

Sevgiyle ve paylaşmak dileğiyle…

 

Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

116 comments

 1. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to
  say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog
  posts. In any case I’ll be subscribing to your rss
  feed and I am hoping you write again very
  soon!