Ana Sayfa / Aden'in Oyunları / Bebeğim İçin Müzik -Davul Çemberi

Bebeğim İçin Müzik -Davul Çemberi

MERHABA ,
Bebeklerimiz doğdukları andan itibaren sesleri duyarlar ve dış dünyayı algılamaya çalışırlar. Aslında bizi duymaya anne karnında başlarlar. Anne karnında 21.haftasını tamamlamış bir bebeğin işitme duyusu gelişmiştir.
müziğin bebekler üzerinde farklı etkileri olur. Bazen bir müzik aletinin sesine gülebilirler bazen bir müzik onları uyutabilir yada ağlatabilir.

Müzik bebeklerimiz için bir beyin egzersizidir.Çocuğunuz,bebeğiniz müzik dinleyerek ya da müziğe katılarak hangi seslerin birbirini izlediğini farkeder yaptığı hareketlerin nasıl sesler çıkarttığını öğrenir. Bu bağlantı ile birlikte bebeğin algılama, öngörme ve sorun çözme yetenekleri gelişir.
Ben ilk 40 gün sanki bizi duymuyor bu çocuk diyordum 🙂 Bazen ani sesler çıkarıyordum tepkisini ölçmek için. Ama 40 günden sonra farkedilir bir şekilde seslere verdiği tepkiler arttı . Bende bir oh çektim tabiki . Aslında doğduğu günden beri ona şarkılar söylüyoruz . Oda çok keyif alıyor. Bakalım ne zaman mırıldanacak? Henüz erken tabiki.

Çocuklar müzik ile çok daha kolay öğrenirler . O zaman ne yapıyoruz bebeklikten itibaren müziği sevdiriyoruz . Farklı müzik aletleri dinletiyoruz. Farklı müzik türlerini duymasını sağlıyoruz .

Bebekleriniz için mutfak ürünlerini kullanarak basit bir bebek /çocuk oyun etkinliği hazırlayabilirsiniz. 

Nelere ihtiyacınız var ? 

  • Tencere
  • Plastik kap 
  • Cam ,borcam (kırılmayacak kalınlıkta )
  • 📦 kutu 
  • Metal kutu 
  • Süzgeç (tel -plastik )
  • Kaşık ,silikon kaşık ,plastik kaşık , tahta kaşık 

Hazırlık aşaması 

Tencere ve kapları bir çember oluşturacak şekilde diziyoruz . Kaşıkları da ortaya koyuyoruz . En son olarak da bebeğimizi çemberin ortasına oturtuyoruz. Öncelikle gözlemlemesine fırsat verin . Bakalım dokunacak mı?  


Bizim sürecimiz Aden uyurken benim onun odasına davul çemberi  hazırlamam ile başladı . Uyanıp odasına geldiğinde hemen ilgilenmeye başladı . Tencereye dokundu aldı inceledi . Ses çıkarması içinde ben elime kaşığı aldım ve birkaç ses çıkardım . Sonrasında Aden de kendisine bir kaşık seçerek  ses çıkarmaya başladı . Uzunca bir süre tek basına oynadı ben de onu gözlemledim. 


Tencereden çıkan ses çok hoşuna gitti . Hatta bi ara güzel bir ritim yakaladı . Farklı sesler duyması için farklı kaplara vurmasını sağladım . Davul çemberi Aden’in çok ilgisini çekti. Ertesi günde odasında durmaya devam eden kaplarla oynadi . 

6.aydan sonra bebeklerin müziğe verdiği tepkiler artıyor . Aden de tuttuğu ritime ve duyduğu müziklere bedeni ile de katılıyor . 

İsterseniz planlı olarak isterseniz mutfakta siz yemek yaparken oyalanması için değerlendirebilirsiniz bu etkinliği .  

Aden’in ilgisi 25-30 dk kadar sürdü . Belki çeşitlendirerek daha uzun süre oynayabilir . Ama ben sıkılmaması için  yarım saat ile sınırlandırdım.


Normal gelişim sürecindeki bebekler, 8. aydan sonra canlı ritimleri içeren müziklere aktif tepki verirler. 9 aylık olduklarinda ise müziğe verdikleri tepkinin kalitesi de yükselmeye başlar.
Aden tam 9 aylık ve gerçekten müziğe olan İlgisi farkedilir derece de arttı . Onu keşfetmek ve merakını arttırmak ise bizim elimizde .  Biz oynadık çok eğlendik . 

E o zaman size de iyi oyunlar diliyoruz .

Sevgiyle …

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

726 comments

  1. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice practices and we are looking to trade techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.