Ana Sayfa / Blog / Akışkan Hamur (Oobleck) Yapın

Akışkan Hamur (Oobleck) Yapın

 

Merhaba ,

Geçen yıl ilk defa tanıştığım bu deneyi denediğimde bende en az çocuklar kadar eğlenmiştim.

Bu yıl ise duyularımız konusunu bitirdiğimiz gün bir duyusal oyun olarak ekledim planıma . 3-4 yaş grubuna duyusal oyunlar oldukça keyif veriyor. Öncelikle tarifi paylaşıyorum daha sonra  NON -NEWTON AKIŞKAN olan bu karışım hakkında araştırmalarımdan bahsedeceğim.

 

 

 

 

Bu yıl da kızım ile birlikte oynadık ve bence o yazımı da okumalısınız .

YENİ DUYUSAL OYUN OOBLECK İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

NON-NEWTON AKIŞKAN OOBLECK TARİFİ

 • Akışkan bir hamur yapmak için büyük bir kaseye iki bardak ( 1 paket ) mısır nişastası koyun. Bir bardak sudan biraz az su koyun ve isteğe göre 1 damla gıda boyası ekleyin. Bazı marka nişastalarda kıvam değişebiliyor o yüzden tavsiyem suyu azar azar ekleyin  İstediğiniz katılıkta bırakın.Birde buğday nişastası olmamasına özellikle dikkat edin.
 • Mısır nişastası ,boya ve suyu ellerinizle karıştırın. Hepsini birbirine yedirmek için birkaç dakika yoğurun.
 • Sonra bir kavanoza koyun ve çalkalayın, değişikliği  gözlemleyin.
 • yumruğunuzla karışıma bastırın. Hamuru elinize alıp kaldırın ve bırakın . Ellerinizden yayılsın .
 • Çocuklarla hissettikleri hakkında konuşun.

PEKİ NE OLUYOR ?

 • Mısır unu uzun ,tel tel parçacıklardan oluşur.Bunlar suda çözünmez ama yayılır.Bu nedenle ortaya çıkan hamur hem katı hem de sıvı bir madde gibidir.  Karışımı elinizde yuvarladığınızda veya ona basınç uyguladığınızda parçacıklar bir araya toplanır ve karışım katılaşır. Ama kendi haline veya yukarı kaldırılıp akmaya bırakılırsa, parçacıklar birbirinin üzerinden kayar ve karışım sıvı bir madde gibi hissedilir.

PEKİ OOBLECK NE DEMEK ?

Ben küçük bir araştırma yaptım .İlginç bilgilere ulaştım . Dilerseniz youtube üzerinden de eğlenceli videolara ulaşıp detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu akışkanların viskozitesi kaymanın hızına ve zamana göre değişebilir. Bu akışkanlar kendi arasında da başlıklandırılır.

basit olarak;
newton‘un viskozite kanununa uymayan akışkanlara verilen addır.
genellikle karmaşık karışımlar bu tipe girerler. bunlar bulamaçlar , hamur kıvamında olanlar, jel ya da jöle kıvamındaki akışkanlar ve polimer solüsyonlarıdır.
zamana bağımlı ve zamandan bağımsız davranışlar gösterirler.


Dilatant Akışkanlar

Bu akışkan tipinde ise kayma hızı arttıkça akışkanın viskozitesi artar. Nişasta solüsyonu buna çok iyi bir örnektir. Eğer evinizde mısır nişastasını su ile karıştırırsanız bırakılınca sıvı olan bu kıvamı karışım herhangi bir hızlı darbede katılaşan bir hal alır. Sporda koruma giysilerinde, motorsiklet koruma kasklarında kullanılırlar. Flubber gibi maddeler de bu grupta yer alırlar.

►Pseudoplastikler

Bu akışkanlarda ise viskoziye kayma hızı ile azalır. Yani bu maddenin direnci yer değiştirme arttıkça azalır. Örnek verecek olursak aklımıza boya gelir. Boya fırçada dururken akmaz iken duvara sürülürken rahatça duvara geçer. Ketçap da bu gruba girer.

 

Darbeyle katılaşan sıvılar, akmaz halden bir parmak gücüyle akar hale gelen karışımlar, bir anlık kayma gerilmesi değişimiyle akış hızı artan malzemeler. Çok ilgi çekici, aynı zamanda bir çoğu her gün çevremizde, evimizde olan, Newton’un viskozite kanununa uymayan akışkanlar. 

BİZ SINIFTA NELER YAPTIK?

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/4St1oQne4UY” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
IMG_0496
IMG_0497
IMG_0498

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...

623 comments

 1. Good day! Would you mind if I share your blog with my
  facebook group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks