Ana Sayfa / 2 Yaş Etkinlikleri / Aden’in İlk Müze Gezisi ,Antalya Kültür Sanat

Aden’in İlk Müze Gezisi ,Antalya Kültür Sanat

Katie müzede gezerken , ünlü ressamların tablolarının içine girip çıkmaya , resimlerin içindeki hayatlara dahil olmaya başlar . Vincent Van gogh ‘un resimleri arasında başlayan heyecanlı koşturmaya ve maceraya , resimlerin kahramanları da katılır . ( katie ve yıldızlı gece kitabından )

                    
Bu ay yanımızdan ayıramadığımız Katie ‘nin müze gezisini yapmak için çok heyecanlıydım . Aden ‘e seni müzeye götüreceğim dediğimde tüm gün biz müzeye gidiyoruz diye dolaştı . Bilmem belki de kendisini Katie yerine koymuş olabilir 😊 Bunun için @antalyakultursanat a gittik . Harika bir sergi var su anda ‘Elinde IŞIK Parçaları ‘ Türk Resminin Paris macerası . Aden ‘in şaşkınlığını hiç unutmayacağım . Daha içeri girdiği gibi biz müzeye geldik dedi. Sessiz olmamız gerektiğini söylediğim için sürekli beni ses geliyor diye uyardı 🙂

Tablolar önüne çekilmiş iplerle çokça oynadı . Bir ara güvenlik ile saklambaç bile oynamaya çalıştı . Ama sanat ile tanıştığı harika bir gün oldu . Belki bir gün Van Gogh eserlerini de yakından görme fırsatımız olur . Neden olmasın 🙏

ve biz ve yanımızda ‘Katie ve Yıldızlı Gece’ kitabımız . 

 

ANTALYA KÜLTÜR SANAT 

Çocukları sanat ile tanıştırmak için harika bir seri . Çocuklar için tasarlanmış en başarılı ve özgün sanata giriş kitapları olarak dünyaca tanınıyor . Dünyanın birçok yerinde (Paris – Louvre müzesi gibi ) sanat galerilerinde bulunuyor .

Ve biraz daha bizim ilk müze gezimizden …

Çocukları sanat ile tanıştırmanın yaşı yok . Hatta ne kadar erken tanışırlar ise o kadar iyi . Belki resim yapmaya ilgi duyar . Neden bir sanat sever olmasın . Ve Antalya Kültür Sanat … Bizim için harika bir başlangıç oldu . Daha içeri girdiğimiz anda güler yüzle karşılandık. Herkes o kadar güler yüzlü ki. Minik misafirlerini çok sevdiler. Sergiyi gezmek isterseniz diye sitelerinden bir alıntı yapıyorum ve linki ekliyorum . Çocukla ne yapabilirim diyorsanız ; sanat ile tanışması için büyük fırsat .

 

Antalya Kültür Sanat’ın yeni sergisi Türk resmine damga vurmuş 8 önemli ressamı biraraya getiriyor.

ELİNDE IŞIK PARÇALARI – Türk Resminin Paris Macerası  adlı sergi, ortak noktaları, uluslararası sanat ikliminde resim yapmak amacıyla 1945-1960 yılları arasında Paris’te yaşamaları olan Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Albert Bitran ve Hakkı Anlı’nın toplam 54 eserini Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Paris’in II. Dünya Savaşı’nın ardından tekrar Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi haline gelmesiyle edebiyattan görsel sanatlara pek çok tanınmış isim Paris’e gelmiş; bu çokuluslu, özgür ve entelektüel tartışma ortamı yeni akımlar yeşermesine yol açmıştı.  Bu rüzgarla Paris’e giden bir grup Türk sanatçı da bu özgürlükçü atmosferi soludu, dostluklar kurdu  ve bu sanat ikliminde, Doğulu birikimlerini Batı tecrübesiyle harmanlayarak çalıştılar, ürettiler ve sergiler açtılar.  Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası,  bu sanatçılardan 8’inin resim serüvenini gözler önüne sererken bir yandan da  zamanda Türk resminin figüratif ve soyut çalışmış en önemli sanatçılarını Antalya ile buluşturuyor.
Haldun Dostoğlu küratörlüğünde ve Pera Müzesi koordinatörlüğünde sekiz ayrı özel koleksiyondan derlenerek hazırlanan sergide yer alan eserlerin pek çoğu Antalya’da ilk defa sergilenecek .

14 Ekim 2017 – 4 Mart 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, Pazartesi hariç hergün 11.00-19.00, Perşembe günleri ise 11.00-21.00 saatleri arasında gezilebilir.

ANTALYA KÜLTÜR SANAT İÇİN TIKLAYIN.

Bu siteden ziyaret saatleri ve ücretler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Sevgiyle…

24/02/2018 ,ANTALYA

ADEN ,ÖZGE – ANTALYA KÜLTÜR SANAT

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Annelerin Yeni Alışveriş Yeri: Avansas

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle; evdeki temel ihtiyaçlarınızı karşılamakta, online siparişlerinizi zamanında ...