Ana Sayfa / ADEN'İN KİTAPLIĞI / ADEN’İN EN SEVDİĞİ KİTABI ,ELMER’İN KARŞITLAR KİTABI (ELMER VE ZITLIKLAR )

ADEN’İN EN SEVDİĞİ KİTABI ,ELMER’İN KARŞITLAR KİTABI (ELMER VE ZITLIKLAR )

Kitaplar …

En sevdiğimiz…

Elmer  Aden doğmadan aldığımız kitaplardan bir tanesi.  Okumaya başladığımız ilk günden beri çok seviyor.  Elmer’i okumaya başladığımızda Aden 6. ayındaydı. Şimdi 9 ay 15 günlük ve hala en sevdiği kitabı Elmer. İlk başlarda çok okumuyorduk. Sevmeye başladıkça kitap bittiğinde ağlamaya başladı. Tekrar okumamızı istedi. Bazen de kitabını alıp kucağıma koyuyor ve birkaç kez okuyoruz Elmer’i .

Aden ‘ e ilk kitaplarını 3. ayından sonra aldım .  Bol bol yedi , diş kaşıdı tabi ki. Sonrasında 5 aylık kadardı ben ona okumaya resimlerini anlatmaya başladım. Aslında ilk kitabı Nergiz teyzemizin hediyesi . El emeği ,kumaştan ve siyah beyaz . 40 günlük kadardı ve onu çok inceliyordu. İlk anlamlı ,dikkatli bakmaya başladığı zamanlardı. Bende derin bir ohhhh çekmiştim yine . Bizi görüyor mu diye vesvese halindeydim çünkü.

 

Peki bebekler kitapları ne zaman keşfeder ?

Araştırmalar dil yolculuğunun bebeğin anne karnında annesinin seslerini duymaya başladığı anda başladığını söylüyor.

En çok ilgilenmeye başladıkları zaman 9-12 aylar arasında . Bebeklerin ; kitabın şekline ,resimlerine,sayfaları çevirmeye ,tutmaya ve kitaba dokunmaya ilgileri vardır.

Bu ilgi ve meraklarını desteklemek için ;

  • Bebeğinizin kitabı tutmasına ,düşürmesine ,sayfalarını çevirmesine izin verin . Birlikte kitap okuduğunuz zamanlar sizin ve bebeğiniz için özel zamanlar yaratır. Kitap okumak dil gelişimini destekler ve ileride akıcı konuşma diline sahip olmasını sağlar.
  • Bu tarzda küçük kitaplar 📚 onun kitaplarla tanışmasına vesile olur. Bolca yenir . Ben doğan egmont yayınlarından ilk kitaplarım serisini almıştım. İçerik olarak hatalarla dolu . Ama okuma bilmeyen bebeğinize söyleyeceklerinizi siz seçebilirsiniz tabiki . Kavramlar ve resimler arası ilişkiler bolca hatalı .
  • Öncelikle kitabı okuyun .Taklit edin sesler çıkarın . Sorular sormak için bir süre bekleyin.
  • Resmi işaret edin ve ne olduğunu söyleyin. Aynı resmi tekrar tekrar gösterdiğinizde bir süre sonra nesnenin ya da kişinin adını öğrenecektir.
  • Bebeğinize ,’……nerede ?’şeklinde sorular sorun . Onun resmi işaret edip etmeyeceğinizi gözlemleyin.
  • Aynı kitabı tekrar tekrar okuyun.

Elmer dili oldukça basit bir kitap .  Zıt kavramlar ile hayvanların özellikleri ile öğretiyor .Bence sizin bebeğinizde sevecektir .  Kesinlikle her çocuğun kitaplığında olmalı .

elmerin-karsitlar-kitabi-584333-front-1

Sevgiyle …

 

 

 

Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

695 comments

  1. I am not positive where you are getting your information, however good topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thanks for fantastic information I was on the lookout for this info for my mission.