Ana Sayfa / AİLE VE YAŞAM / Aden’in Ekgida Günlüğü -ilk 3 Gün

Aden’in Ekgida Günlüğü -ilk 3 Gün

Merhaba ; 

Daha önce bahsetmiştim . Biz ek gıdaya 6. Ayı beklemeden başladık.5 ay 15 günlük iken . Öncesinde birkaç kasık tadımlar yaptık .  Ek gıdaya başlamak icin Aden ‘den gelen sinyalleri de dikkate aldık tabi . Oturabilmesi , masaya olan ilgisi , biz yemek yerken ağlaması bunlardan sadece bir kaçı . 

Aslında ek gıda ile yeni bir düzen de oluşturduk . Uyku saatleri yeniden şekillendi . Ek gıda saatini de uyku saatlerine göre ayarladım . Sabah ilk uykusundan sonra öğle saatinde sebze akşamüstü ise meyve veriyorum . 

İlk günü saymazsak sebzeyi hep öğle verdim . 

İlk 3 gün 

(İlk gün Öğle meyve  akşam sebze şeklinde bir deneme günü oldu . Bugünden sonra sebzeler öğle meyveler aksamüstü Zaman’ında verildi .) 

1.Gün 

Öğle Sebze(kabak, patates, pirinç )     Akşam üstü meyve ( elma ) 

10.3o uyku ,12.00 anne sütü , 13.00 sebze şeklinde 14:30 uyku

17.00 meyve


2.Gün

Öğle sebze : kabak , patates, pirinç 

Akşamüstü : elma 

( bu hali blenderdan geçiriyoruz )

( meyve püresi ; ben meyveleri de 5-6 dk buharda haşlıyorum)

3.Gün 

Öğle sebze : kabak , patates,havuç ,pirinç (sebzede 4.gün olduğu icin havucu ekledim ) 


Aksam üstü meyve: şeftali (meyvede 4.gün olduğu icin şeftaliye gectik ) 


Sebzeleri buharda pişirme aparatinda 15 dk kadar pişiriyorum . 1 tatlı kaşığı pirinci de yarım çay bardağı suda haşlıyorum. Hepsini birlikte rondodan geçiriyorum . Akışkan bir püre kıvamına geliyor.

Bebegimin ilk çorbası Tarifini buradan da okuyabilirsiniz . 
Yeme porsiyonu ölçüsü ilk baslarda birkaç kasık iken gittikçe artacaktır . Yanı bizim oyle oldu . 30-40 cc başladık her gun biraz arttırdım. Şuan da 80-100 cc yiyebiliyor. Tabiki bunlar her cocuk icin değişkenlik gösterebilir . Ek gıda adı üstünde . Zaten hala anne sütü ön planda ya da formül mama. Bebeğiniz ek gıdayı reddedebilir , cok sevebilir . Bu tamamen bir süreç siz sabırla denemeye ve çeşitlendirmeye devam edin . 3 gün kuralına dikkat etmeye çalısın . Sevmediği gıdaları bir sure sonra tekrar sunun. Ek gıda sürecini hem onun icin hem de kendiniz icin sevimli hale getirmeye çalısın . Çünkü her öğün hazırlamak gerçekten miniklerle zor olabiliyor evde tek basına iseniz daha da zor . 

Bir mama sandalyesi alın. Ek gıdaya oturur pozisyonda verin . Sevimli önlüklerle kıyafetleri koruyun 🙂 Eline kasık verin. Blw yapıyor iseniz yiyeceği zaten kendisi tutuyor olacak . 

Bebeğiniz icin silikon yada bebekler icin özel kaşıklar kullanın. Damak sağlığı ve ağız hijyeni icin kendi ürünlerinizi bir sure daha bebeğiniz icin kullanmayın .

İlk 3 gün derken çenem acilmiş . Bizim ilk 3 günümüz böyle gecti . Herhangi bir alerjik reaksiyon olmadı . En önemlisi ekgidayi reddetmedi ve sebzeleri sevdi . İnşallah hep böyle olur 🙏 

Aden’in ekgida günlüğü devam edecek☺️😋😋😋

Sevgi’yle …

Check Also

Okul Öncesinde Kodlama

Merhaba ; Uzun bir aradan sonra yine bloğum aklıma geldi . Bir süredir hem araştırdığım ...

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

1.492 comments

  1. Hello there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

    There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
    Please let me know. Many thanks