Ana Sayfa / Blog / Aden ile Duyusal Oyun OOBLECK

Aden ile Duyusal Oyun OOBLECK

Merhaba ;

2 yaş yaklaşırken evde bu minikleri bir şeylerle meşgul etmek zorlaşıyor . Daha fazla ilgi istiyorlar . Birlikte oynamak istiyorlar ve hep istiyorlar 🙂  Yani Aden böyle . Bende hazır tatile girmişken evde olduğumuz günlerde- ki tatil olduğundan beri her gün şiddetli yağış var- birşeyler hazırlamak istedim onun için . Okula da başladığı için alışık ve etkinlik yaşasın diye heyecanlanıyor . Boya yapmayı da çok seviyor . Dünde portakal baskısı yapmıştık bir ara yazacağım . Bugün de  bir duyusal oyun oynadık birlikte . OOBLECK .

OOBLECK ismini sıkça duyduğumuz bir şey. Hiçbir kimyasal katkı olmadan hazırlanan müthiş bir duyusal malzeme . Çocukları bilimle tanıştırmak için bir fırsat . Daha önceki yıllarda öğrencilerime uygulamadan bir araştırma yapmıştım .

Oobleck nedir ?

Nasıl hem sıvı hem katı olabiliyor ? diye…

PEKİ NE OLUYOR ?

  • Mısır unu uzun ,tel tel parçacıklardan oluşur.Bunlar suda çözünmez ama yayılır.Bu nedenle ortaya çıkan hamur hem katı hem de sıvı bir madde gibidir.  Karışımı elinizde yuvarladığınızda veya ona basınç uyguladığınızda parçacıklar bir araya toplanır ve karışım katılaşır. Ama kendi haline veya yukarı kaldırılıp akmaya bırakılırsa, parçacıklar birbirinin üzerinden kayar ve karışım sıvı bir madde gibi hissedilir.

basit olarak;
newton‘un viskozite kanununa uymayan akışkanlara verilen addır.

Bu akışkan tipinde ise kayma hızı arttıkça akışkanın viskozitesi artar. Nişasta solüsyonu buna çok iyi bir örnektir. Eğer evinizde mısır nişastasını su ile karıştırırsanız bırakılınca sıvı olan bu kıvamı karışım herhangi bir hızlı darbede katılaşan bir hal alır. Sporda koruma giysilerinde, motorsiklet koruma kasklarında kullanılırlar. Flubber gibi maddeler de bu grupta yer alırlar.

Evet kısa bilimsel açıklama kısmından sonra eğlendiğimiz kısıma ve nasıl yapıldığına geçebiliriz . Bu bilgileri önemsiyorum çünkü Neyin ,neden olduğunu öncelikle biz bilirsek yaptığımız şeyler amacına daha fazla ulaşacaktır.

NASIL YAPILIR ?

  • Mısır Nişastası( 2 paket )
  • ılık su (1.5 su bardağı )
  • kakao
  • kap
  • çiftlik hayvanları

İşte hepsi bu . Biz öncelikle nişasta üzerine yavaş yavaş su ekledik. Daha önceden denediğim için bir anda dökmedim suyu . Çok akışkan olmasını istemiyoruz çünkü . ınstagram paylaşımlarından kıvamına bakabilirsiniz. Hem sert olucak hemde elinize alıp yukarı kaldırdığınızda akışkan hale geçicek . Oobleck tel süzgeç gibi şeylerin ince deliklerinden bile akabilir.

Bu harika duyu malzemesi doğru oranlarda karıştırıldığında ; onu toplayıp sıkıştırdığınızda katılaşır, ellerinizi açtığınızda sizden uzaklaşır.Karıştırmaya başladığınızda çok sert olacak fakat bir süre suyun içerisine nüfuz etmesi için karıştırmaya devam edin . Eğer çok sıvı olduğunu düşünüyorsanız mısır nişastası ekleyin.

Ben Aden ile birlikte hazırladım . Çünkü tepkilerini görmek için sabırsızlanıyordum. Öncelikle mısır nişastasına dokundu , hissetti. Sonra suyu ekledik . Ben suyu eklemeden o oyuna başlamıştı bile . Atını aldı ve ona yemek yedirdi. Geçen gün gittiğimiz at çiftliğindeki anıları canlandı bir anda. İşte bu tarz oyunlar çocukların gerçekte yaşadığı deneyimleri hatırlamalarına ve tekrar edip kalıcı öğrenmeler ortaya çıkmasına sebep oluyor .  Daha sonra bende oynamaya başladım ve birlikte deneyimledik. Katı halde elime aldım ve onun ellerine bıraktım . Aşağı iniyor diye şaşkınlığını hemen ifade etti . Yüzündeki şaşkınlık ve heyecan mükemmeldi.

Bir süre hayvanlarla da oyuna devam ettikten sonra biraz daha kirlenelim dedik ve kakao serpiştirdik oyunumuza . Oyuna bir de koku duyusu eklendi .Mis gibi bir kokuyla ooblecki çamur haline getirdik.Hayvanlar çamurda bir süre kirlendikten sonra oyunumuzu tamamladık. Ve tabi ki onları da yıkadık Aden ‘i de . Temizlik kısmı da bana ait tabi 🙂 Bu oyunun şöyle bir temizlik kolaylığı var . Etrafa ve üzerinize sıçrayan her şey kuruyarak dökülüyor . Size de sadece süpürmek kalıyor.

Uygulama kısmında çocuğunuzun özelliklerini dikkate alın . Yemek isteyebilir. Tadına baktığında puding olmadığını anlayıp devem etmeyecektir 🙂  Dün yaptığımız etkinliği akşam babasına anlattı anlatabildiği kadar 🙂 Biz boya diyor babası da bana soruyor . Bakalım bu akşam da bahsedecek mi ?

Neden oyun ? 

Şöyle diyordu okuduğum kitapta Desmond Morris,

İlk yaşlarda öğrenmenin yalnızca davranışsal tepkilerin düzeltilip iyileştirilmesinden daha önemli işlevleri vardır . Değişik çevresel deneyimlere maruz kalış şeklimizin beynimizin büyümesini etkilediği artık biliniyor.Beyin geliştikçe beyin hücreleri arasında bir yandan yeni bağlantılar kurulurken bir yandan da eski bağlantılar değişir. Bazı eski bağlantılar koparken sürekli yeni bağlantılar -yani sinapslar-oluşturulur. çocuk daha çok küçükken beyin bu bağlantılardan olağanüstü miktarda oluşturacak şekilde programlanmıştır. Zaman geçtikçe kullan yada yitir ilkesi geçerli olmaya başlar.

Ve özellikle şu kısım beni çok etkilemişti ;

Yoksun ya da sterilize bir ortamda yaşamaya zorlanan okul öncesi çocuklarının beyni ,uyarı açlığı çeker .Bu çocuklar yalnızca bilgisiz kalmaz ,aynı zamanda beynindeki sinir bağlantılarında aşırı kopmalar olur. Bu da uzun süreli zararlara yol açar . Bu nedenle küçük çocukların çeşitli deneyimler yaşaması son derece önemlidir.Onların genç beyinleri ,ileri ki yaşlarda böylesi deneyimlere karşı daha gelişmiş tepkileri kolayca verebilmenin temellerini bu sayede atabilir.

Bu nedenle elimizden geldiğince zengin bir ortam sunmalıyız onlara .

Merak duygusu gelişmiş ve yaşamdan zevk alabilen ,neşeli anne babaların çocuğa çok büyük yararı olur. Büyümekte olan çocuklarına ,onu uyaran şeylerle dolu , zengin bir ortam sağlayan aileler aslından onu zeki ve yetenekli bir yetişkin olması için en iyi olanağı sağlıyordur. 2-5 yaş arası insan beyni sünger gibidir . Çevresindeki dünyadan muazzam bilgi emer. Eğer çocuğun bulunduğu ortam tek düze ise bu durum gerçekleşmez .

Hadi o zaman OYUN OYNAYALIM!

SEVGİYLE…

Daha fazla video ve görsel için Instagram 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...