Ana Sayfa / 2 Yaş Etkinlikleri / Aç Tırtıl Hikaye Taşları : Nasıl Yapılır &Nasıl Oynanır

Aç Tırtıl Hikaye Taşları : Nasıl Yapılır &Nasıl Oynanır

Ve sonunda Aden ‘in çok sevdiği kitabı aç kırtıl 🙂 için hikaye taşları hazırladım . O uyurken hazırladım ve 1 gün ona göstermemek için sakladım . Çünkü ona sunduğumda ki heyecanını görmek için sabırsızlanıyordum.  Güzel uyuduğu bir gün 1 saat içerisinde hazırladım . Kesinlikle yapımı çok kolay ve eğlenceli . Benim için de bir terapi saati olmuştu .

Aç Tırtıl birçok niteliğe sahip… Bunca yıldır milyonlarca satmasının ve klasikleşmiş bir çocuk kitabı olmasının nedeni de bu. Kitabın arkasında verilen bilgiye göre “Aç Tırtıl”, yayımlandığı 1969 yılından bu yana 47 dile çevrilmiş ve 30 milyon adet satmış.  Ebeveynler arasında yapılan bir araştırmaya göre en beğenilen yirmi kitap listesinin başında “Aç Tırtıl” varmış.

“Aç Tırtıl”ın sihirli yanı ne peki?

 • Yalın . Kısacık, okuması da, dinlemesi de kolay .
 • Görselliği…
 • Tasarımı… Kitabın farklı sayfa düzeni ve yiyeceklerdeki delikler okumayı eğlenceli kılıyor.
 • Farklı kavramları bir arada, ama kafa karıştırmadan veriyor olması… Çocuklar bu kitap sayesinde günleri, sayı saymayı, meyveleri, renkleri öğreniyorlar.
 • Eşsiz bir doğa olayını anlatıyor: Çocuklar bir tırtılın nasıl kelebeğe dönüştüğünü öğreniyorlar.
 • Ve kitabın sonunda çok güzel bir mesaj var .

Yapıtlarında kendine özgü bir kolaj tekniği kullanıyor. Burayı tıklarsanız,  tekniği daha yakından öğrenebilirsiniz. Bu siteden Eric carle ile ilgili farklı şeyler de bulabilirsiniz.Hikaye taşları nedir ?

Hikaye taşları aslında hikaye oluşturmak için hazırlanan bir materyaldir . Hikaye oluşturmak için kullanılan farklı bir yöntem . Her taşa farklı karakterler( hayvanlar insanlar ) , sahneler ,renkler ,yiyecekler ,sayılar vb çizilir.  Ya da sadece bir hikayede geçen karakterler ve nesnelerin resimleri çizilir. Örnek olarak benim hazırladığım gibi  AÇ TIRTIL ( tırtıl,güneş,delik meyveler ,kek,dondurma vb )

 

Hikaye taşları ile nasıl oynanır ?

Hikaye taşları ile yaratıcılık desteklenir ve oyun için sonsuz olasılıklar yaratılır. Hikaye taşları ile oynamak çocuğun hayal gücünü geliştirir , hayali oyunu destekler ve dil gelişimine olumlu etkiler katar. Hikaye taşlarını duyusal bir malzeme içerisine koyabilirsiniz. Onlarla hikaye sıralama yaparak hikayeyi yeniden anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun dil gelişim seviyesine uygun olarak taşları ters çevirip açarak hikayeyi anlatabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde Aden’den meyveleri bulup kitaptakilerin üzerine koymasını istedim . Sonra  güneşi ve aç tırtılı . Hepsini sıraladıktan sonra hikayeyi bir de bu şekilde anlattık.  Kabın içerisine daha yoğun bir malzeme koyup taşları saklayabilirsiniz de. Onların bulmak için de eğleneceklerdir.

Hikaye taşlarını nasıl hazırlıyorum ? 

Malzemeler : 

 • taş ( doğadan toplanmış pürüzsüz yassı taşlar ya da satın alınmış boyamaya uygun taşlar )
 • boya ( sulu boya ve ya akrilik)
 • fırça (ince uçlu)
 • kokusuz vernik ya da şeffaf oje ( kurutucu özellikli)
 • sticker
 • tutkal

Hikaye taşlarınızı oluşturmanın bir kaç yolu var . İsterseniz doğrudan taş üzerine çizim yaparak boyayabilirsiniz. dilerseniz de sticker üzerine tutkal ile yapıştırma yapabilirsiniz. Ben direk boya ile çizim yapmayı tercih ettim.

Taş dışında farklı şeyler üzerine de yapılabilir ve şu sıra taşlar çok ilgimi çekiyor . Aden’inde 🙂

 

 

 

 

 

Check Also

Okul Öncesinde STEM DNA Modeli Yapalım

Okul öncesinde STEM Peki nedir bu DNA ? DNA adlı bu küçük şey sayesinde kimse ...

Hi Coding E twinning Project Plan

Hi Coding About the project Learning the coding helps us understand the rapidly changing world ...