Ana Sayfa / Blog / 36-48 Ay Gelişim Raporu Örneği

36-48 Ay Gelişim Raporu Örneği

MERHABA ,

Bir gelişim raporu örneği paylaşmak istedim. Ben olumlu yönlerini yazıyorum çoğunlukla bir kaç desteklenmesi gereken detayı da ekleyebilirsiniz.
 

Motor alan :

Yer değiştirme hareketleri yapar ; yürür,koşar,atlar,zıplar. Denge hareketleri yapabilir ve belirlenen çizgi üzerinde yürüyebilir. Küçük top vb nesne ile atış yapar. Farklı boyut ve ağırlıktaki nesneleri hedefe atabilir.Nesneleri toplar,kaptan kaba boşaltır,ipe dizer,takar ve çıkarır. Malzemeleri yapıştırır.Nesneleri kopartır,sıkar ,çeker ve açıp kapatabilir. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Çift ayak sıçrayabilir ve yönerge duğrultusunda hareket eder.

Sosyal-duygusal alan:

Kendisine ait özellikleri tanıtır ; adını ve soyadını söyler.Duyuşsal özelliklerini söyler .Ailesi ile ilgili özellikleri tanıtır. Duygularını belli eder ,zaman zaman açıklayabilir. Duygu ifadeleri bilir.Atatürk ile ilgili etkinliklerde sorumluluk alır. Değişik ortamlarda kurallara uyar ve nezaket kurallarına dikkat eder. Başkalarıyla sorunlarını çözerken yetişkinden yardım ister. Grup önünde kendini ifade eder. Liderlik özelliği gösterir.

Bilişsel alan

Nesne, durum ve olaya dikkatini verir. 1-5 arası nesneleri sayar ve sembolünü tanır. Ritmik sayma çalışmaları yapmalı. Nesnelerin adını,rengini,şeklini,dokusunu,kokusunu ve tadını söyler. Nesneleri rengine ,şekline ve büyüklüğüne göre eşleştirir. Birebir eşleme yapabilir. Varlıkların özelliklerini ayırt eder ve karşılaştırır. Geometrik şekilleri tanır. 2’li örüntü yapar. Parçalardan bütün yapar. Atatürk ‘ü tanır. Bilişsel becerilerini oyun ile sergiler. Algıladıklarını hatırlar ve yeniden kulanır.

Dil gelişimi

Sesleri ayırt eder. Benzer sesler çıkarır.Sesini uygun kullanır ve sesinin şiddetini ayarlar.Cümle kurar .Konuşmayı başlatır,sürdürür ve sonlandırır. Sohbete katılır.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. Görsel materyalleri inceler. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır ,ihtiyaçları doğrultusunda konuşmaya gerek duyuyor.Dil gelişimini desteklemek için daha çok kitap okunmalı ve sözel egzersizler yapılmalı. Öğrenilen şarkılar takrar edilmeli.

Özbakım becerileri

Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular .Elini yıkar ,tuvaletini kendisi yapabilir. Giysilerini giyip çıkarmaya çalışır.Okuldaki eşyalarını özenli kullanır ve toplar,yerleştirir.Dinlenme etkinliklerine katılır. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer . Öğün zamanında yemeye özen gösterir. Ayakkabı ,mont vb giysileri giyip çıkarması konusunda desteklenmeli.

 

SEVGİYLE…

Check Also

‘ Kuşlar ‘ Temalı Renk Eşleştirme Oyunu

Birkaç basit malzeme ile hem renkleri eşleştirme ,hem sayı sayma oyunu hazırlayabilirsiniz .   Geçtiğimiz ...

Sosyal Öğretmen ‘ fatmaöğretmenim’

Fatma öğretmen , doğanın öğretici gücünü keşfetmiş ve öğrencilerininde doğayı keşfetmesine ,doğa ile oynayarak öğrenmelerine ...

1.483 comments

  1. Thanks , I’ve recently been looking for info about this subject for a while and yours is
    the best I have found out so far. But, what in regards
    to the bottom line? Are you certain in regards to the source?